Fəlsəfə İnstitutunda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin "Azərbaycanın inkişafını XXI əsrin çağırışlarına uyğunlaşdıran Lider" məqaləsinə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq sözügedən məqalə haqqında iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, məqalə İlham Əliyev fenomeninin elmi cəhətdən qiymətləndirilməsi baxımından olduqca təqdirəlayiqdir. İ.Həbibbəyli, həmçinin akademik Ramiz Mehdiyevin elmi fəaliyyətinə nəzər salıb, əsərlərindən nümunələr gətirib.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor İlham Məmmədzadə “Akademik Ramiz Mehdiyevin liderlik fəlsəfəsi təlimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, məqalədə liderlik xüsusiyyətləri, həmçinin Azərbaycançılıq ideologiyası iqtisadi, mədəni, siyasi və fəlsəfi baxımdan təhlil edilir.
“Azərbaycanın inkişafını XXI əsrin çağırışlarına uyğunlaşdıran lider” əsəri Azərbaycan siyasətşünaslığında yeni istiqamət kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən professor Rəna Mirzəzadə isə məqalədə Prezident İlham Əliyevin siyasi portretinin çəkildiyini, yüksək liderlik xüsusiyyətlərinə diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə, fəlsəfə elmləri doktorları - Füzuli Qurbanov, Sakit Hüseynov, Afaq Rüstəmova, Adil Əsədov, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktorları - Eynulla Mədətli, Hüseyn İbrahimov, siyasi elmlər doktoru Qənirə Paşayeva və siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Məmmədağa Sərdarov çıxış edərək mövzu ətrafında fikirlərini bildiriblər.

Institute of Philosophy has held a roundtable dedicated to the article by the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev "Leader, adapting the development of Azerbaijan to the challenges of the XXI century".
The event was opened by the vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli who informed the participants about the article. He said that the article is highly praised in terms of scientific evaluation of Ilham Aliyev's phenomenon and also glanced at the scientific activities of academician Ramiz Mehdiyev and gave examples of his works.
Then, director of the Institute of Philosophy, Doctor of Philosophical Sciences, Professor Ilham Mammadzadeh delivered a lecture on "Teaching Leadership Philosophy by Academician Ramiz Mehdiyev", analyzing the characteristics of leadership, including ideology of Azerbaijanism from the economic, cultural, political and philosophical points of view.
Professor Rena Mirzazadeh delivered a lecture on “Leader, adapting the development of Azerbaijan to the challenges of the XXI century” as a new direction in Azerbaijani political science”, and said that lecture portrays political status of President Ilham Aliyev and his high leadership qualities.
Later on, corresponding member of ANAS Konul Bunyadzadeh, Doctors of Philosophy - Fuzuli Gurbanov, Sakit Huseynov, Afag Rustamova, Adil Asadov, PhDs - Eynulla Madatli, Huseyn Ibrahimov, Doctor of Political Sciences Ganira Pashayeva expressed their views on the subject.