Azərbaycan-Rusiya elmi əlaqələri genişlənir
AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, REA-nın müxbir üzvü Vadim Polonskinin dəvəti ilə həmin institutun elmi şurasının iclasında elmi məruzə ilə çıxış edib.
Əvvəlcə REA-nın müxbir üzvü Vadim Polonski akademik İsa Həbibbəylinin zəngin və çoxcəhətli elmi fəaliyyəti barədə elmi şura üzvlərinə məlumat verib.
İclasda “Azərbaycan-Rusiya ədəbi əlaqələri: ənənələr, reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda məruzə edən akademik İ.Həbibbəyli Azərbaycan-Rusiya ədəbi əlaqələrinin inkişaf mərhələləri və əsas istiqamətlərindən, əldə edilmiş mühüm elmi nəticələr və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib.
Məruzə ətrafında müzakirələrdə akademik Aleksandr Kudelin, filologiya elmləri doktorları, professorlar Kazbek Sultanov, Andrey Kofman, Abuzər Bağırov və Salidə Şərifova, filologiya elmləri namizədi Lyubov Turbina çıxış ediblər. Elmi məruzənin Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun “Elmi əsərlər” jurnalında çap edilməsi tövsiyə olunub.
Bundan başqa, REA-nın Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun rəhbərliyi ilə keçirilmiş görüşdə iki elmi müəssisə arasında birgə əməkdaşlıq məsələləri geniş müzakirə olunub. Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun və Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun "Elmi əsərlər" jurnallarının hər iki ölkənin ədəbiyyatlarına həsr olunan xüsusi buraxılışının hazırlanıb çap edilməsi qərara alınıb.
Azərbaycanlı alim REA-nın Dünya Ədəbiyyatı İnstitutuna üzərində AMEA-nın emblemi həkk olunmuş Azərbaycan xalçasını hədiyyə edib. Həmçinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna görkəmli rus rəssamı S.Kutuzovun çəkdiyi rəsm əsəri bağışlanıb.
Səfər çərçivəsində akademik İsa Həbibbəyli REA-nın İctimai elmlər üzrə vitse-prezidenti, akademik Taliya Xabriyeva ilə də görüşüb.
Görüş zamanı AMEA və REA-nın 2020-ci ildə Xəzəryanı ölkələrin elmlər akademiyaları ilə birgə keçirilməsi planlaşdırılan "Xəzər dialoqu" beynəlxalq forumunun təşkili məsələləri müzakirə olunub.
Müzakirələrdə Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Vətəndaş-hüquqi intizamlar kafedrasının müdiri, hüquq elmləri doktoru, professor Rəşad Qurbanov da iştirak edib.
Qeyd edək ki, Moskvada "Художественная литература" ("Bədii ədəbiyyat") nəşriyyatında İ.Həbibbəylinin rus dilində 415 səhifədən ibarət "Ədəbiyyat, zaman və müasirlik" kitabı çapdan çıxıb.

Scientific ties between Azerbaijan and Russia are expanding
Isa Habibbayli, vice-president of ANAS, academician, director of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, delivered a lecture at the meeting of Scientific Council of the Institute of World Literature named after Maxim Gorky, Russian Academy of Sciences (RAS) at the invitation of Vadim Polonski, director of the very Institute and corresponding member of RAS.
First, RAS corresponding member Vadim Polonski informed the members of the scientific council about the rich and versatile research activities of academician Isa Habibbayli.
Delivering a lecture on "Azerbaijan-Russia literary ties: traditions, realities and prospects", academician I. Habibbayli spoke about the phases and main directions of development of Azerbaijani-Russian literary ties, important scientific results and upcoming tasks.
Academician Alexander Kudelin, Doctors of Philological sciences, professors Kazbek Sultanov, Andrei Kofman, Abuzar Baghirov, Salida Sharifova, and Lyubov Turbina, participated in discussions around the lecture. It is recommended to publish the cureent lecture on the journal "Scientific Works" of the Institute of World Literature named after Maxim Gorky.
In addition, during the meeting with the directory of the RAS Institute of World Literature the issues of cooperation between the two scientific institutions were widely discussed. It was decided to publish a special edition of the journals “Scientific Works” of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi and Institute of World Literature named after Maxim Gorky, dedicated to the literature of both countries.
The Azerbaijani scientist donated an Azerbaijani carpet with an emblem of ANAS to the Institute of World Literature of the RAS. Also, Institute of Literature named after Nizami Ganjavi was donated a painting drawn by a famous Russian artist S. Kutuzov.
During the visit, academician Isa Habibbayli also met with the vice - president of RAS Public Sciences, academician Taliya Khabriyeva.
During the meeting, the sides discussed the organization of the International Forum "Caspian Dialogue", which is planned to be held jointly with the academies of sciences of the Caspian countries in 2020.
Rashad Gurbanov, Professor, head Department of Civil and Legal Disciplines of the Russian Economic University named after G.V. Plekhanov, also attended in the discussions.
Meanwhile, I. Habibbayli’s book of 415 pages entitled "Literature, Time and Modernity" has been released in Russian language in Moscow at the "Imaginative Literature " publishing house.