AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Ümumi Tarix Elmi İstiqaməti üzrə Elmi Şurasının iclası keçirilib.
İclası şuranın sədri, akademik Şahin Mustafayev açaraq yeni yaradılmış əlaqələndirmə şurası, onun tərkibi və qarşısında duran mühüm vəzifələr barədə məlumat verib.
Sonra "Ümumi tarix" ixtisası üzrə təqdim olunan 9 dissertasiya mövzusu (3-ü elmlər, 6-sı fəlsəfə doktoru) müzakirə edilib.
Müzakirələr nəticəsində 8 elmi işin adında dəyişiklik edilərək təsdiqlənib. Bir dissertasiya işi isə istiqaməti düzgün seçilmədiyinə görə yenidən baxılması üçün geri qaytarılıb.

В электронном актовом зале Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА состоялось заседание Научного совета по общеисторическому научному направлению Координационного совета научных исследований Азербайджанской Республики.
Председатель Совета академик Шахин Мустафаев открыл заседание и проинформировал о вновь созданном Координационном совете, его составе и предстоящих важных задачах.
Далее на обсуждение были вынесены 9 диссертационных тем (3 из них на соискание ученой степени доктора наук, 6 - доктора философии) по специальности «Общая история».
В результате обсуждений были внесены изменения в названия 8 научных работ, после изменений темы были утверждены. В виду неправильного выбора научного направления одна из диссертационных работ была отклонена для повторного пересмотра.