Qəbələnin tarixi, etnoqrafiyası və folkloru barədə kitab toplusunun təqdimatı olub
Yanvarın 10-da AMEA-nın Əsas binasında “Qəbələ tarixi”, “Qəbələ etnoqrafiyası” və “Qəbələ folkloru” kitablarından ibarət toplunun təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibəyli açaraq Azərbaycanın elmi müəssisələrinin, o cümlədən Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşlarının son illərdə apardığı tədqiqatların mühüm nəticələrindən danışıb. O, ictimaiyyətə təqdim olunan toplunun Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Qəbələ etnoqrafik ekspedisiyasının Qəbələ bölgəsində apardığı tədqiqatlar nəticəsində ərsəyə gəldiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qədim Qəbələ bölgəsinin araşdırılmasının dövlətçilik tariximiz üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin respublikamızın iqtisadi və siyasi yüksəlişə istiqamətlənmiş siyasəti elmi tədqiqatlar və müasir dünya səviyyəsində alimlərimizin tanınması üçün əsaslı zəmin yaradıb.
Daha sonra akademik Teymur Bünyadov Qəbələ bölgəsi və qədim Qəbələ şəhərinin arxeoloji, tarixi və etnoqrafik baxımdan kompleks tədqiqatlarının nəticəsi olan əsərlər barədə məlumat verib. T.Bünyadov Qəbələ bölgəsi üzrə tədqiqatlarda SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyası və onun prezidenti, geologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rühəngiz Heydərovanın təmənnasız dəstəyini xüsusi qeyd edib.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova isə çıxışında rəhbərlik etdiyi müəssisənin əməkdaşlarının Qəbələdə apardıqları tədqiqatlardan danışıb. O, Azərbaycanın tarixi keçmişini, xalqımızın qədimliyini, zəngin maddi və mənəvi irsini ortaya çıxarmış bu tədqiqatların önəmini vurğulayıb.
Tədbirdə Koreyanın ölkəmizdəki səfiri Kim Tonq Op bildirib ki, SEBA Assosiasiyasının dəstəyi ilə Qəbələnin arxeoloji tədqiqatında koreyalı mütəxəssislərin iştirakı iki ölkə arasında əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açmışdır.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycanda 2500 illik tarixə malik Qəbələnin tarixini, etnoqrafiyasını və folklorunu əks etdirən əsərlərin rus və ingilis dilində nəşrinin respublikamız və xalqımız üçün mühüm elmi, mədəni və siyasi əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonda Qəbələ etnoqrafik ekspedisiyasına həsr olunan “Qəbələ etüdləri” sənədli filmi nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, “Qəbələ tarixi” kitabında bölgənin 450 000 il əvvəl başlanan tarixi 2017-ci ilin əvvəlinə qədər öz əksini tapıb. Nəşrdə Qəbələ bölgəsinin ibtidai icma, tunc, antik və orta əsrlər dövrlərini əhatə edən minilliklər boyu tarixi keçmişi, qədim Qəbələ şəhərinin Qafqaz Albaniyasının paytaxtı kimi formalaşması, XVIII əsrə qədər Qafqazın və Şərqin görkəmli şəhərlərindən biri olması, XIX-XXI əsrlərdəki yüksəlişi barədə geniş məlumat verilib.
“Qəbələ etnoqrafiyası” kitabında regionun təbii-coğrafi şəraiti və etnik mənzərəsi, təsərrüfat həyatı, sənətkarlıq sahələri, maddi-mənəvi mədəniyyəti, ailə və ailə məişəti barədə məlumatlar geniş oxucu kütləsinin diqqətinə təqdim edilir.
“Qəbələ folkloru” kitabında isə çoxəsrlik folklor mədəniyyəti (xalq poeziyası, əfsanələr və s.) ilk dəfə əhatəli şəkildə qələmə alınıb.

On January 10, in the main building of ANAS, a presentation of the collection of books “The History of Gabala”, “Ethnography of Gabala” and “Folklore of Gabala” took place.
Opening the event, first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli, spoke about the important results of studies conducted in recent years by employees of scientific institutions of Azerbaijan, including the Institute of Archeology and Ethnography. He said that the collection presented to the public was the result of studies conducted by the Gabala ethnographic expedition of the Institute of Archeology and Ethnography in the Gabala region.
Academician Isa Habibbayli emphasized the importance of studying this ancient region for the history of our statehood. According to him, the policies of the national leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev, aimed at the economic and political growth of our republic, served as the basis for scientific research and the recognition of our scientists at the world level.
Further, academician Teymur Bunyadov informed about books that are the result of complex archaeological, historical and ethnographic studies of the Gabala region and the ancient city of Gabala. T. Bunyadov especially noted the support of the Azerbaijan-Korean Association of Cultural Exchange SEBA (Seoul-Baku) and its president, PhD in Geology Ruhangiz Heydarova, in the study of the Gabala region.
The director of the Institute of Archeology and Ethnography, Professor Maisa Rahimova spoke about the studies carried out in Gabala by the staff of her scientific institution. She emphasized the importance of these studies, which revealed the historical past of Azerbaijan, the ancient history of our people, its rich material and spiritual heritage.
Speaking at the event, the Korean Ambassador to our country, Kim Tung Op, said that with the support of the SEBA Association, the participation of Korean experts in archaeological research in Gabala opened a new page in the history of cooperation between the two countries.
Academician Rafael Huseynov, director of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, noted the important scientific, cultural and political importance of publishing works reflecting the history, ethnography and folklore of the 2500-year-old history of Gabala in Russian and English.