“Elm” qəzetinin yeni nömrəsi işıq üzü görüb
Çoxsaylı mətbu orqanlar sırasında özünəməxsus yeri olan və öz dəst-xətti ilə seçilən AMEA Rəyasət Heyətinin “Elm” qəzetinin növbəti nömrəsi çapdan çıxıb.
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasında 2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edilməsi haqqında", "Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında", "X.B.Yusifzadənin “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında", "X.B.Yusifzadənin 90 illik yubileyi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında", "D.B.Tağıyevin “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında" və "V.M.Fərzəliyevin “Şərəf” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında" müvafiq sərəncamları yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci səhifəsində “İlham Əliyev. İnkişaf - məqsədimizdir” çoxcildliyinin 93,94 və 95-ci cildləri, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Azərbaycan və rus dillərində işıq üzü görmüş “İctimai və humanitar elmlərin, efir məkanının problemləri haqqında düşüncələr” kitabı haqqında ətraflı məlumat verilir.
Bundan əlavə, akademik Bahadır Tağıyevlə bağlı ölkə başçısının imzaladığı nekroloq və mərhum alimlə AMEA-da keçirilən vida mərasimi, eləcə də akademik Ramiz Mehdiyevin “Azərbaycanın inkişafını XXI əsrin çağırışlarına uyğunlaşdıran Lider” kitabı və AMEA prezidentinin “Clarivate Analytics” agentliyinin nümayəndələri ilə görüşü barədə qəzetin üçüncü səhifəsində tanış olmaq olar.
Qəzetin dörd-səkkizinci səhifələrində AMEA-nın dekabrın 28-də baş tutan Ümumi yığıncağı, tədbirdə həqiqi və müxbir üzvlərin çıxışları, qəbul olunan qərarlar, Rəyasət Heyətinin, o cümlədən akademiyanın Nizamnamə komissiyasının yeni tərkibinin təsdiqlənməsi və AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri vəzifəsinə keçirilən seçkilərə dair xəbərlər yer alıb.
Mətbu nəşrdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin iclasları, akademik Ramiz Mehdiyevin Fransanın Strasburq Universitetinin və Yüksək Texnologiyalar Parkının alim və mütəxəssisləri ilə görüşləri, eləcə də akademiyada "Nəsimi ili"nin yekunlarına həsr olunan konfrans, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin Moskvada çapdan çıxan "Ədəbiyyat, zaman və müasirlik" kitabı, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin illik hesabatı və s. məlumatlar oxucuya təqdim edilir.

Вышел новый номер газеты «Элм»
На первой странице газеты нашли свое отражение распоряжения Президента страны Ильхама Алиева «Об объявлении 2020 года «Годом добровольцев» в Азербайджанской Республике», «О праздновании 90-летия Хошбахта Юсифзаде», «О награждении Хошбахта Юсифзаде орденом «Гейдар Алиев», «О дополнительных мерах в связи с 90-летним юбилеем Х.Б.Юсифзаде», «O награждении Д.Б.Тагиева орденом «Шохрат» и «О награждении В.М.Фарзалиева орденом «Шараф».
На второй странице печатного органа даётся подробная информация о 93, 94 и 95-м томах многотомного издания «Ильхам Алиев. Развитие - наша цель», книге «Размышления о проблемах общественных и гуманитарных наук, эфирного пространства» президента НАНА академика Рамиза Мехтиева, изданной на азербайджанском и русском языках.
Кроме того, на третьей странице нашли свое отражение подписанный главой государства некролог, посвященный академику Бахадыру Тагиеву, церемония прощания с покойным академиком, а также книга «Лидер, адаптирующий развитие Азербайджана к вызовам XXI века» академика Рамиза Мехтиева и встреча президента НАНА с представителями агентства "Clarivate Analytics".
На 4-8 страницах газеты можно ознакомиться со статьями об Общем собрании НАНА, состоявшемся 28 декабря, выступлениями действительных и членов-корреспондентов на данном мероприятии, принятыми решениями, утверждении нового состава Президиума, в том числе Уставной комиссии Академии, а также выборах первых вице-президентов НАНА.
К вниманию читателей также представляются заседания Президиума НАНА, встречи академика Рамиза Мехтиева с учеными и специалистами Страсбургского университета и Парка высоких технологий, конференция по итогам «Года Насими» в Академии, увидевшая свет в Москве книга «Литература, время и современность» первого вице-президента НАНА И.Габиббейли, годовой отчет отделов по связям с общественностью научных учреждений и организаций НАНА.
Газета, состоящая из 20 страниц, также содержит материалы на русском языке.
Отметим, что главным редактором газеты «Элм», издающейся с 1984 года, является заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукуров.