AMEA-nın İşlər idarəsinin yeni müdiri kollektivə təqdim edilib
AMEA prezidentinin 16 yanvar 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İşlər idarəsinin müdiri təyin olunmuş texnika elmləri doktoru, professor Elton Məmmədov yanvarın 17-də AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov tərəfindən Rəyasət Heyətinin kollektivinə təqdim edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Ə.Sadıqov bildirib ki, son vaxtlar elmin dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində rolunun artırılması məqsədilə akademiyada çoxşaxəli islahatlara start verilib. Ötən ilin sonunda akademiyanın Ümumi yığıncağının keçirilməsi, elmin mövcud vəziyyətinin obyektiv olaraq qiymətləndirilməsi, gələcək hədəflərin müəyyənləşdirilməsi, elmi infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, intellektual əmək resurslarından daha səmərəli istifadə edilməsi istiqamətində kompleks tədbirlər bu islahatların bariz nümunəsidir. Əminağa Sadıqov bildirib ki, bu tədbirlərin mühüm istiqamətlərindən birini elmin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, elmi fəaliyyət sahəsində çalışan əməkdaşların sosial təminatının yaxşılaşdırılması kimi məsələlər təşkil edir ki, bu vəzifələrin də icrası bilavasitə İşlər idarəsinin fəaliyyət dairəsinə aiddir. Professor Elton Məmmədovun zəngin həyat və iş təcrübəsinə, elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətə malik olduğunu bildirən AMEA-nın akademik-katibi onun yeni şəraitdə İşlər idarəsinin üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gələcəyinə əminliyini ifadə edib, alimə yeni işində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, İşlər idarəsinin müdir müavini Məhəmməd Əliyarov, Kadrlar və hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Rzaqulu Hacıyev çıxış edərək E.Məmmədovu təbrik edib, yeni işində ona uğurlar arzulayıblar.
Sonda İşlər idarəsinin müdiri Elton Məmmədov ona göstərilən yüksək etimada görə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə dərin minnətdarlığını bildirib, bu inamı doğrultmaq üçün əlindən gələni edəcəyini vurğulayıb.

17 января академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов представил коллективу Президиума доктора технических наук, профессора Элтона Мамедова, который был назначен на должность руководителя Управления делами Национальной академии наук Азербайджана распоряжением Президента НАНА от 16 января 2020 года.
Открывая мероприятие, А.Садыгов отметил, что в Академии начаты многогранные реформы, направленные на повышение роли науки в реализации государственной политики. Ярким примером подобных реформ является проведение Общего собрания Академии в конце прошлого года, объективная оценка современного состояния науки, определение будущих целей, улучшение научной инфраструктуры и более эффективное использование интеллектуальных трудовых ресурсов. Аминага Садыгов отметил, что одним из ключевых направлений этих мероприятий является укрепление материально-технической базы науки, повышение социальной защищенности работников, занимающихся научной деятельностью. Выполнение этих задач также имеет непосредственное отношение к сфере деятельности Управления делами. Академик-секретарь НАНА выразил уверенность в том, что профессор Эльтон Мамедов, который имеет богатый жизненный и опыт работы в сфере научной, научно-организационной и педагогической деятельности, сможет справиться с обязанностями Управления делами в новых условиях, и пожелал ему успехов в его новой работе.
Затем начальник Главного управления науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор философии по экономике Фаил Казимов, заместитель начальника Управления делами Мухаммед Алиаров, начальник Отдела кадров и правовой обеспечения Рзагулу Гаджиев поздравили Э.Мамедова и пожелали ему успехов на новой работе.
В заключение руководитель Управления делами Элтон Мамедов выразил глубокую благодарность президенту НАНА академику Рамизу Мехтиеву за оказанное доверие и сказал, что приложит все усилия, чтобы оправдать оказанное ему высокое доверие.