AMEA Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclası bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Sonra bölmənin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Əliyev rəhbərlik etdiyi müəssisədə gil istehsalı ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verib. Alim mineral tərkibinə görə rəngləri dəyişən gillərin hər bir növünün özünəməxsus xüsusiyyətləri olduğunu deyib. Bildirib ki, bir çox sənaye sahələrində geniş istifadə edilən bu maddənin Naxçıvan, Şahbuz, Babək və digər yataqlarda xeyli ehtiyatları mövcuddur.
T.Əliyev bir çox yataqlardan nümunələrin götürüldüyünü, onların tərkiblərinin öyrənildiyini və gələcəkdə bu istiqamətdə işlərin aparılacağını diqqətə çatdırıb. O, gil yataqlarının istismara cəlb edilməsinin Naxçıvanın sosial-iqtisadi inkişafına ciddi təsir göstərəcəyini bildirib.
İclasda, həmçinin bölmənin viki-qruplarının fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Bu barədə çıxış edən İnformasiya şöbəsinin mütəxəssisi Səkinə Cümşüdova bildirib ki, 2019-cu ildə Naxçıvanın arxeoloji və memarlıq abidələri, qədim yaşayış yerləri, nekropol və qalaları, o cümlədən məscid və pirləri ilə bağlı Vikipediyada 228 material, 8 adda monoqrafiya yerləşdirilib. Qeyd edib ki, materialların 22-si, monoqrafiyalardan isə biri ermənilərin ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları və həyata keçirdikləri soyqırımlarla bağlıdır. Bundan əlavə, o, Naxçıvanın görkəmli tarixi şəxsiyyətləri və etnoqrafiyası ilə bağlı 9 elmi məqalədə redaktə işlərinin aparıldığı, 46 mədəniyyət abidəsinin şəkillərinin yerləşdirildiyi diqqətə çatdırılıb. S.Cümşüdovanın sözlərinə görə, yerləşdirilən məlumatlar mindən artıq oxucu tərəfindən oxunulub və onlara elmi bazalarda 300-dən artıq istinad olunub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik İ.Hacıyev viki-mühitdə ölkəmizlə, Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə bağlı materialların xarici dillərdə yerləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra tədbirdə bölmənin “Elmi əsərlər” jurnalının redaksiya heyətinin tərkibində qismən dəyişiklik edilib, “Gəmiqaya” adlı qəzetin nəşr edilməsi ilə bağlı müvafiq qərar qəbul olunub.

The meeting was opened by the chairman of the Division, academician Ismayil Hajiyev.
Then the director of the Institute of Natural Resources corresponding member of ANAS Tofig Aliyev spoke about the work done on clay production at the institution. The scientist said that each type of clay, which changes color due to its mineral composition, has unique features. According to him, this material, widely used in many industries, has significant reserves in the Nakhchivan, Shahbuz, Babak and other fields.
T. Aliyev said that the samples were taken from many fields, their contents have been studied, and further work will be carried out in this direction. According to him, exploitation of clay deposits will have a significant impact on the socio-economic development of Nakhchivan.
The meeting also discussed the activities of the wiki groups of the Nakhchivan Division. Speaking in this regard, Information Department specialist Sakina Jumshudova said that in 2019, Wikipedia posted 228 materials and 8 monographs on archaeological and architectural monuments, ancient settlements, necropolises and fortresses in Nakhchivan, including mosques and shrines. It was noted that 22 of the materials, as well as one of the monographs, are connected with territorial claims and genocide committed by Armenians against our people. Nine scientific articles on outstanding historical figures and ethnography of Nakhchivan were edited, 46 photographs of cultural monuments were posted. According to S. Jumshudova, information posted was read by more than a thousand readers and was quoted in more than 300 scientific databases.
Further, academician I. Hajiyev emphasized the importance of placing in a wiki environment materials related to our country and the Nakhchivan Autonomous Republic in foreign languages.
Further at the event, partial changes were made to the editorial board of the journal “Scientific Works” of the division, and an appropriate decision was made regarding the publication of the newspaper “Gamigaya”.