“Sirlərin sərgüzəşti” kitabının təqdimatı olub
Yanvarın 28-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, Xalq yazıçısı, akademik Kamal Abdullayevin “Sirlərin sərgüzəşti” kitabının təqdimatı keçirilib.
Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə bu müəssisənin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fil.ü.f.d. Nail Qurbanov yazıçının dördüncü romanı olan bu əsərdə paralel zaman və məkanın, yaddaş fenomeninin, real və irreal hadisələrin ədəbi-bədii əksinin təsvir olunduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, əsərin qəhrəmanı Həsən müəllim nəql olunan əhvalatların fövqündə dayanaraq sirlərin sərgüzəştinə şahidlik və bələdçilik edir. Əsərdə yazıçının digər əsərlərinin qəhrəmanlarına da rast gəlmək olur.
Daha sonra çıxış edən akademik Kamal Abdullayev tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, əsərin qəhrəmanı qonşunun sirlərini  yazmaq qərarına gəlir. Lakin unudur ki, əsəri yazmaqla insanların sirrini faş edir. O, “Sirlərin sərgüzəşti” əsərinin oxucuların qəlbinə yol tapacağına əminliyini bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, fil.ü.f.d. Əzizağa NəcəfzadəN.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Tahirə Məmməd və həmin institutun elmi işçisi, fil.ü.f.d. Maral Yaqubova çıxış edərək vurğulayıblar ki, romanın müasir nəsr texnikasına xas olan iç-içə süjetlər və fəsillərlə assosiasiya olunan hadisələrin anaxronik ardıcıllığı şəklində qurulması əsəri oxunaqlı edir.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Dövlət “Yuğ” Teatrının aktyorları - Xalq artisti Məmməd Səfa və Əməkdar artist Yaqut Paşazadə “Sirlərin sərgüzəşti” əsərindən parçalar səsləndiriblər.

Состоялась презентация книги «Приключение тайн»
28 января в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация книги ректора Азербайджанского университета языков, Народного писателя академика Камала Абдуллаева «Приключение тайн».
На мероприятии, организованном Институтом фольклора, председатель Совета молодых ученых и специалистов этого учреждения доктор философии по филологии Наиль Гурбанов отметил, что четвертый роман писателя описывает литературно-художественное отражение параллельного времени и пространства, феномена памяти, реальных и сюрреалистических событий. Главный герой произведения, учитель Гасан становится свидетелем приключений тайн. В произведении также идет повествование о героях других произведений писателя.
Выступивший далее академик Камал Абдуллаев выразил благодарность организаторам мероприятия. Он отметил, что герой произведения решает вести запись секретов своего соседа. Но забывает о том, что, создавая произведение, он раскрывает тайны людей. Академик выразил уверенность, что произведение «Приключение тайн» вызовет интерес читателей.
На мероприятии также выступили ученый секретарь Института рукописей им. М.Фузули НАНА доктор философии по филологии Азизагага Наджафзаде, заведующая отделом Института литературы им. Н. Гянджеви профессор Тахира Мамед и научный сотрудник института доктор философии по филологии Марал Ягубова, которые подчеркнули, что представление романа в анахронической последовательности событий, связанных со сложными сюжетными линиями и главами, характерными для современных прозаических приемов, делает произведение читабельным.
На презентации актеры Азербайджанского государственного театра "Юг" - Народный артист Мамед Сафа и Заслуженный артист Ягут Пашазаде исполнили отрывки из произведения "Приключений тайн".