AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun (RPİ) və akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) birgə təşkilatçılığı ilə 2 Fevral - Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov 1996-cı il fevralın 2-də Azərbaycan Gənclərinin I Forumunun keçirildiyini və ümummilli lider Heydər Əliyevin 1997-ci ildə imzaladığı Fərmanla 2 fevral tarixinin ölkəmizdə Gənclər Günü elan edildiyini xatırladıb. O, əsası ulu öndər tərəfindən qoyulmuş gənclər siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, bu istiqamətdə dövlət başçısı tərəfindən bir sıra sərəncam və fərmanların imzalandığını bildirib.
Radiasiya Problemləri İnstitutunun gənc alim və mütəxəssislərinin akademiyanın elmi-ictimai həyatında fəal iştirak etdiyini deyən O.Səmədov hazırda müəssisədə 145-ə yaxın gənc elmi işçinin çalışdığını və onların əksəriyyətinin elmi işlərini müdafiə etdiyini bildirib. Alim, həmçinin gənclərin elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəvan Mehdiyeva çıxış edərək ölkə rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə “Yüksəliş” müsabiqəsinin keçirildiyini, intellektual səviyyəsi və idarəetmə bacarıqları yüksək olan perspektivli gənclərin müəyyən edilməsi üçün respublikada kadr ehtiyatı bankının yaradıldığını bildirib. O, müəssisənin gənc tədqiqatçılarını müsabiqədə fəal iştirak etməyə çağırıb. Bundan əlavə, gənclərin Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 10 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən hazırlanan “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemindən istifadə etmələrinin zəruriliyi qeyd olunub.
AMEA GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov isə öz növbəsində son illərdə ölkəmizdə gənclərin elmi-ictimai fəaliyyətinin artırılmasına dair mühüm işlərin görüldüyünü bildirib. Qeyd edib ki, "Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə" Dövlət Proqramı, eyni zamanda “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası” qəbul edilib. F.Salmanov, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan gənc alimlərin fəaliyyətinin stimullaşdırılmasının, onların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasının, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını söyləyib.
Daha sonra Radiasiya Problemləri İnstitutunun 2019-cu ildə elmi-ictimai fəaliyyətinə görə fərqlənən gənc alimləri - Nərmin Quliyeva, Samir Səmədov və Fərqan Əsədov diplom və pul mükafatları ilə təltif olunublar.

An event dedicated to the February 2 - Youth Day was organized by the Institute of Radiation Problems of ANAS and Council of Young Scientists and Specialists of the Academy.
Director of the Institute, corresponding member of ANAS Ogtay Samadov recalled that the First Forum of Azerbaijani Youth was held on February 2, 1996 and the Day of Youth in our country was announced by the Decree signed by the national leader Heydar Aliyev in 1997. He said that the youth policy laid down by the great leader was successfully continued by President Ilham Aliyev, and a number of decrees and orders were signed by the head of state in this direction.
Young scientists and specialists of the Institute of Radiation Problems are actively involved in the scientific and public life of the academy. Their results of research work are published in journals with high impact factor, O. Samadov noted.
Then the deputy director of science of the enterprise Ph.D. in Physics Assoc. Prof. Ravan Mehdiyeva spoke on the initiative of the leadership of the country to create the "Rising Competition", created a reserve bank in the country to identify promising young people with high intellectual level and managerial skills. He urged the young researchers of the enterprise to take an active part in the competition. In addition, the need for young people to use the National Information System "Scientific Staff" developed by the Decree of President Ilham Aliyev "On Additional Measures to Improve the Attestation of Scientific and Scientific-Pedagogical Staff in the Republic of Azerbaijan" dated December 10, 2018, was stressed out.
Famin Salmanov, chairman of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, Ph.D. in Physics Assoc.Prof., said that in recent years, significant work has been done in our country to increase scientific and social activity of young people. He also higlighted the adoption of State Program "Azerbaijan Youth in 2017-2021" as well as "Strategy of Azerbaijani Youth Development in 2015-2025".
Later on, young scholars from the Institute of Radiation Problems - Narmin Guliyeva, Samir Samadov and Fargan Asadov, who distinguished for their scientific-social activities in 2019, were awarded diplomas and cash prizes.