Muzeydə “Könüllülük - Vətənə xidmətdir” adlı tədbir keçirilib
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində YAP “Azərbaycan tarixçiləri” ilk ərazi təşkilatının təşəbbüsü ilə 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş “Könüllülük – Vətənə xidmətdir” adlı tədbir keçirilib.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə çıxış edən muzeyin YAP “Azərbaycan tarixçiləri” ilk ərazi təşkilatının sədri Pərvanə Əzimova Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2020-ci ilin ölkəmizdə “Könüllülər ili” elan edildiyini diqqətə çatdırıb. O, son illərdə respublikamızda qazanılan nailiyyətlər, gənclərin müxtəlif sahələrdə əldə etdiyi uğurlardan bəhs edib.
Tədbirdə muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə “2020-ci il – Könüllülər ilidir”, Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Əli Fərhadov “Azərbaycanda gənclər siyasətinə tarixi baxış”, Numizmatika və epiqrafika elmi fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova “Vətən tariximizin təbliğində numizmatik materialların əhəmiyyəti”, həmin şöbənin elmi işçisi Şəfa Mövsümov “Hərbi vətənpərvərliyin təbliğində könüllülüyün əhəmiyyəti”, Etnoqrafiya fondunun müdiri, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova “Azərbaycan gəncliyi, bu günümüz, sabahımız” mövzularında çıxış ediblər.

В музее состоялось мероприятие «Добровольство - служба Родине»
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА по инициативе первичной территориальной организации ПЕА «Историки Азербайджана» музея было проведено мероприятие под названием «Добровольство - служба Родине», посвященное 2 февраля - Дню молодежи Азербайджана.
Выступая на мероприятии, которое началось с Государственного гимна, председатель первичной территориальной организации ПЕА «Историки Азербайджана» музея Парвана Азимова довела до внимания, что соответствующим распоряжением президента Ильхама Алиева 2020 год в стране объявлен «Годом добровольцев». Она рассказала об успехах, достигнутых в нашей стране за последние годы, и достижениях молодежи в различных областях.
Далее были заслушаны доклады «2020 год - Год добровольцев», «Исторический подход к молодежной политике в Азербайджане», «Значение нумизматических материалов в пропаганде истории нашей Родины» и др.