Koronavirusla bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) təşkilatçılığı ilə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda koronavirusla bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov açaraq ölkə başçısının tapşırığına əsasən koronavirus və onunla mübarizə metodları haqqında əhali arasında maarifləndirmə işlərinin aparıldığını, respublikada, eləcə də sərhəd-keçid məntəqələrində profilaktik tədbirlərin gücləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, AHİ-nin dəstəyi ilə bu sahədə xüsusi təcrübəyə malik sanitar epidemioloji stansiyalar, onların ayrı-ayrı sahələr üzrə təyin olunmuş mütəxəssis həkimləri və digər aidiyyatı orqanların cəlb edilməsi yolu ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında maarifləndirici tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Sonra Yasamal rayon Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin epidemoloqu Səbirə Məmmədova koronavirus və ondan qorunma yolları haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ilk dəfə 1960-cı ildə heyvanlarda aşkarlanan xəstəlik növbəti illərdə insanlara da yoluxub və 2003-cü ildə Şiddətli Kəskin Respirator Sindromu (SARS), 2012-ci ildə isə Orta Şərq Respirator Sindromu (MARS) şəklində tələfatlara səbəb olub. O, koronavirusun Çinin Uxan şəhərində aşkarlanan yeni növünün Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən 2019-nCoV adlandırıldığını və immuniteti zəif olan insanlara tez yoluxduğunu söyləyib.
Baş ağrısı, hərarət, öskürmək, asqırmaq, iştahsızlıq, mədə-bağırsaq sisteminin pozulmasının xəstəliyin ilkin simptomlarından olduğunu deyən S.Məmmədova belə hallarda dərhal həkimə müraciət edilməsinin vacibliyini bildirib. Epidemoloq virusun 60 dərəcədə, eləcə də dezinfeksiya zamanı məhv olduğunu deyib, xəstəliyə yoluxmamaq üçün profilaktik tədbirlərin (xəstə insanlarla təmas zamanı və digər hallarda əlləri yumaq, spirtlə təmizləmək, ət məhsullarını tam bişirmək, immuniteti gücləndirmək, C vitamini qəbul etmək) mütəmadi aparılmasının önəminə toxunub.

Educational event on “Coronavirus” held
An educational event with coronavirus was held at the Institute of Mathematics and Mechanics at the organization of the Joint Trade Union Committee of ANAS.
At the event, director of the institute corresponding member of ANAS Misir Mardanov said that, in accordance with the president’s instructions, enlightenment activities on the coronavirus and methods of combating it were strengthened, as well as preventive measures in the country and at border points. He noted that with the support of the Trade Union, academic activities were launched in the academic institutions and organizations of the Academy with the involvement of specialized sanitary and epidemiological stations, medical specialists and other relevant bodies.
Further, the epidemiologist of the Center for Hygiene and Epidemiology of the Yasamal district Sabir Mammadova provided information on the coronavirus and methods of protection. Reported that a new type of coronavirus found in Wuhan, (China), has been named the 2019 World Health Organization by nCoV.
S. Mammadova said that one of the main symptoms of the disease is headache, fever, cough, sneezing, loss of appetite, upset gastrointestinal tract. The epidemiologist touched on the importance of regular preventive measures - wash hands more often, and also when in contact with sick people, use alcohol, increase immunity, and take vitamin C.