Koronavirusla bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) təşkilatçılığı ilə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda koronavirusla bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov açaraq ölkə başçısının tapşırığına əsasən koronavirus və onunla mübarizə metodları haqqında əhali arasında maarifləndirmə işlərinin aparıldığını, respublikada, eləcə də sərhəd-keçid məntəqələrində profilaktik tədbirlərin gücləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, AHİ-nin dəstəyi ilə bu sahədə xüsusi təcrübəyə malik sanitar epidemioloji stansiyalar, onların ayrı-ayrı sahələr üzrə təyin olunmuş mütəxəssis həkimləri və digər aidiyyatı orqanların cəlb edilməsi yolu ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında maarifləndirici tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Sonra Yasamal rayon Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin epidemoloqu Səbirə Məmmədova koronavirus və ondan qorunma yolları haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ilk dəfə 1960-cı ildə heyvanlarda aşkarlanan xəstəlik növbəti illərdə insanlara da yoluxub və 2003-cü ildə Şiddətli Kəskin Respirator Sindromu (SARS), 2012-ci ildə isə Orta Şərq Respirator Sindromu (MARS) şəklində tələfatlara səbəb olub. O, koronavirusun Çinin Uxan şəhərində aşkarlanan yeni növünün Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən 2019-nCoV adlandırıldığını və immuniteti zəif olan insanlara tez yoluxduğunu söyləyib.
Baş ağrısı, hərarət, öskürmək, asqırmaq, iştahsızlıq, mədə-bağırsaq sisteminin pozulmasının xəstəliyin ilkin simptomlarından olduğunu deyən S.Məmmədova belə hallarda dərhal həkimə müraciət edilməsinin vacibliyini bildirib. Epidemoloq virusun 60 dərəcədə, eləcə də dezinfeksiya zamanı məhv olduğunu deyib, xəstəliyə yoluxmamaq üçün profilaktik tədbirlərin (xəstə insanlarla təmas zamanı və digər hallarda əlləri yumaq, spirtlə təmizləmək, ət məhsullarını tam bişirmək, immuniteti gücləndirmək, C vitamini qəbul etmək) mütəmadi aparılmasının önəminə toxunub.

Проведено просветительское мероприятие в связи с коронавирусом
В Институте математики и механики при организации Объединенного профсоюзного комитета НАНА состоялось просветительское мероприятие с коронавирусом.
На мероприятии директор института, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов сказал, что в соответствии с указаниями президента были усилены просветительские мероприятия по коронавирусу и методам борьбы с ним, а также усилены профилактические меры в стране и на пограничных пунктах. Он отметил, что при поддержке Профсоюза в научных учреждениях и организациях Академии были начаты образовательные мероприятия с привлечением специализированных санитарно-эпидемиологических станций, врачей-специалистов и других соответствующих органов.
Далее эпидемиолог Центра гигиены и эпидемиологии Ясамальского района Сабира Мамедова предоставила информацию о коронавирусе и методах защиты. Сообщила, что новый тип коронавируса, обнаруженный в Ухане, (Китай), был назван Всемирной организацией здравоохранения 2019- nCoV.
С.Мамедова сказала, что одним из основных симптомов заболевания являются головная боль, лихорадка, кашель, чихание, потеря аппетита, расстройство желудочно-кишечного тракта. Эпидемиолог коснулась важности регулярного проведения профилактических мер – чаще мыть руки, а также во время контакта с больными людьми, использовать спирт, повышать иммунитет, принимать витамин С.