AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Avropa Komissiyasının nümayəndəsi, Sosial İnnovasiyalar Mərkəzinin layihə meneceri Martin Feliks Qajdusek ilə görüşüb.
Görüşdə akademik İbrahim Quliyev AMEA-da müxtəlif elm sahələri üzrə aparılan tədqiqatlar, elm və təhsilin inteqrasiyası, elmin kommersiyalaşması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. O, bu elm ocağının CERN, Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (Dubna) və digər nüfuzlu elm mərkəzlərilə sıx əməkdaşlığından söz açaraq, ölkə alimlərinin müxtəlif beynəlxalq proqram və layihələrdə fəal iştirak etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-nın elmi müəssisələri ilə respublikanın müxtəlif nazirlikləri, ali məktəbləri arasında bağlanan saziş və müqavilələrə əsasən müştərək laboratoriyalar fəaliyyət göstərir, birgə layihələr həyata keçirilir.
Martin Feliks Qajdusek isə öz növbəsində Avropa Komissiyasının Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə həyata keçirdiyi birgə layihələr haqqında danışıb. Akademik qurumlar və ali təhsil müəssisələri tərəfindən elmi infrastrukturun müştərək istifadəsindən bəhs edən ekspert Azərbaycanda vahid məlumat bazasının yaradılmasının zəruri olduğunu qeyd edib.
Sonra AMEA ilə ölkənin ali təhsil müəssisələrinin müştərək məlumat bazasının yaradılması üçün standartların müəyyənləşdirilməsi, elmi-tədqiqatların səmərəli təşkili məqsədilə avadanlıq və cihazların alınması və saxlanılması üzrə yanaşmaların müvafiq müəssisələr arasında müzakirəsi, bu sahənin optimallaşdırılması və təkmilləşdirilməsi üçün müxtəlif qurumlar tərəfindən müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” Proqramının COST (Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı) fəaliyyəti üzrə Milli əlaqələndirici şəxsi, Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin Elm şöbəsinin müdiri İlham Hümbətov da iştirak ediblər.

Первый вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Ибрагим Гулиев встретился с представителем Европейской комиссии, проектным менеджером Центра социальных инноваций Мартином Феликсом Гаждусеком.
Поприветствовав гостя, академик Ибрагим Гулиев подробно рассказал об исследованиях, которые проводятся в НАНА в различных сферах науки, мероприятиях, осуществляемых в области интеграции науки и образования, коммерциализации науки. Говоря о тесном сотрудничестве Академии с ЦЕРН, Объединенным институтом ядерных исследований (Дубна) и прочими ведущими научными центрами, первый вице-президент отметил, что отечественные ученые принимают активное участие в реализации различных международных программ и проектов. Он сообщил, что в соответствии с соглашениями и договорами, заключенными между научными учреждениями НАНА и различными министерствами республики, а также некоторыми высшими школами, функционируют совместные лаборатории и реализуются совместные проекты.
Поблагодарив академика Ибрагима Гулиева за сердечный прием, Мартин Феликс Гаждусек рассказал о проектах, которые Европейская комиссия осуществляет совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики. Говоря о совместном использовании научной инфраструктуры академическими структурами и высшими учебными заведениями, эксперт отметил, что необходимо создать в Азербайджане единую информационную базу.
Затем стороны обсудили такие важные вопросы, как определение стандартов для разработки совместной информационной базы НАНА и высших учебных заведений страны, рассмотрение соответствующими учреждениями подходов к покупке и хранению приборов и оборудования, необходимого для организации плодотворной научно-исследовательской деятельности, реализация соответствующих мероприятий, нацеленных на оптимизацию и усовершенствование данной сферы, и т.д.
На встрече также приняли участие начальник Управления внешних связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и Национальный координатор по деятельности COST (Европейское сотрудничество в области науки и технологий) программы Европейской комиссии «Горизонт-2020», заведующий Отделом науки Национального антидопингового агентства Азербайджана Ильхам Гумбатов.