AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunan “Səslə bizi Xocalı! Cavanı, həm qocanı” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə AR Təhsil Nazirliyinin Respublika Uşaq Gənclər və İnkişaf Mərkəzinin, Mədəniyyət Nazirliyinin Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrının əməkdaşları, Xəzər Universiteti Dünya Məktəbinin, S.C.Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyasının və digər orta məktəblərin müəllim və şagird heyəti iştirak ediblər.
Mərasimdə muzeyin Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi və şöbənin əməkdaşı Qənirə Qafarlı çıxış edərək tədbirin əsas məqsədinin Xocalı faciəsi barədə həqiqətləri gənc nəslə çatdırmaq və onlarda vətənpərvərlik hisslərini aşılamaq olduğunu bildiriblər.
Daha sonra şagirdlər Xocalı soyqırımına həsr olunan mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrının aktyorlarının ifasında “Xocalı bizi səsləyir” adlı ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olunub.

The event on “Call us Khojaly! Both the young and old”
The event “Call us Khojaly! Both the young and old” dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide was held at the National Museum of Azerbaijan History of ANAS.
The event was attended by employees of the Republican Children's and Youth Center of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Shusha State Music and Drama Theater of the Ministry of Culture, the World School of the Khazar University, teachers and students of the Republican Gymnasium of Humanities named after S. Pishavari.
Speaking at the ceremony, the head Department of Popular Science Work and Education, Farida Shamsi and the employee of the department Ganira Gafarli, noted that the main purpose of the event was to convey to the young generation the truth about the Khojaly tragedy and instill a sense of patriotism in them.
Then, the students made reports on the Khojaly genocide.
Finally, the artists of the Shusha State Music and Drama Theater presented the literary and artistic composition “Khojaly is Calling Us.”