AMEA-da Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzi açılıb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr şöbəsinin nəzdində Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzinin açılışı olub.
Mərkəz Ədəbiyyat İnstitutu ilə Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən fəaliyyətə başlayıb.
Açılış mərasimində AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək mərkəzin yeni istiqamətlərin müəyyənləşməsinə, birgə tədqiqatların aparılmasına, həmçinin ölkələrimiz arasında ədəbi əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinov isə çıxışında iki qurum arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən Daşkənddə Füzulişünaslıq Mərkəzinin fəaliyyətə başladığını söyləyib. O, sözügedən mərkəzlərin iki xalq arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafında körpü rolunu oynayacağını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Almas Binnətova diqqətə çatdırıb ki, ötən illər ərzində iki ölkə alimlərinin iştirakı ilə birgə konfranslar keçirilib, Nizami, Füzuli, Nəvai və digər görkəmli ədiblərin irsi tədqiq olunub, müştərək əsərlər ərsəyə gəlib.

В НАНА открылся Центр литературоведения Алишера Навои
При Отделе литературных связей Азербайджана, Туркменистана и Узбекистана Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось открытие Центра литературоведения Алишера Навои.
Центр начал свою деятельность в соответствии с соглашением, подписанным между Институтом литературы и Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
Выступая на церемонии открытия, первый вице-президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли выразил уверенность, что центр будет способствовать определению новых направлений, проведению совместных исследований и дальнейшему укреплению литературных связей между нашими странами.
Ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы профессор Шухрат Сирожиддинов в своем выступлении сказал, что в соответствии с соглашением, подписанным между двумя организациями, в Ташкенте начал функционировать Центр физуливедения. Он отметил, что центры будут играть роль в развитии литературных и культурных связей между двумя народами.
Заведующий Отделом литературных связей Азербайджана, Туркменистана и Узбекистана доктор филологических наук Алмас Биннатова отметила, что в последние годы проводились конференции с участием ученых двух стран, исследовалось литературное творчество Низами, Физули, Навои и других литераторов.
В заключение были представлены ко вниманию присутствующих изданные Институтом литературы произведения Алишера Навои.