AMEA-da Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzi açılıb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr şöbəsinin nəzdində Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzinin açılışı olub.
Mərkəz Ədəbiyyat İnstitutu ilə Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən fəaliyyətə başlayıb.
Açılış mərasimində AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək mərkəzin yeni istiqamətlərin müəyyənləşməsinə, birgə tədqiqatların aparılmasına, həmçinin ölkələrimiz arasında ədəbi əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinov isə çıxışında iki qurum arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən Daşkənddə Füzulişünaslıq Mərkəzinin fəaliyyətə başladığını söyləyib. O, sözügedən mərkəzlərin iki xalq arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafında körpü rolunu oynayacağını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Almas Binnətova diqqətə çatdırıb ki, ötən illər ərzində iki ölkə alimlərinin iştirakı ilə birgə konfranslar keçirilib, Nizami, Füzuli, Nəvai və digər görkəmli ədiblərin irsi tədqiq olunub, müştərək əsərlər ərsəyə gəlib.

Department of Literary Relations of Azerbaijan, Turkmenistan and Uzbekistan of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, the opening of the Center for Literary Studies of Alisher Navoi took place.
The center began its activities in accordance with the agreement signed between the Institute of Literature and the Tashkent State University of the Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi.
Speaking at the opening ceremony, first vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature academician Isa Habibbayli expressed confidence that the center will assist to identify new areas, conduct joint research and further strengthen the literary ties between our countries.
The rector of Tashkent State University of the Uzbek language and literature, Professor Shukhrat Sirozhiddinov, in his speech said that in accordance with the agreement signed between the two organizations, a physical education center was launched in Tashkent. He noted that the centers will play a role in the development of literary and cultural ties between the two peoples.
The head Department of Literary Relations of Azerbaijan, Turkmenistan and Uzbekistan, Doctor of Philology Almas Binnatova noted that in recent years, conferences have been held with the participation of scientists of the two countries, the literary work of Nizami, Fizuli, Navoi and other writers has been studied.
In conclusion, the works of Alisher Navoi published by the Institute of Literature were presented to the attention of those present.