Fevralın 24-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi üzrə müştərək proqram çərçivəsində elan olunan müsabiqəyə dair növbəti maarifləndirici seminar keçirilib.
İnteraktiv şəraitdə baş tutan tədbirdə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, eləcə də respublikanın ali təhsil və elmi-tədqiqat mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva çıxış edərək bildirib ki, 1963-cü ildən fəaliyyət göstərən TÜBİTAK dünyanın aparıcı təşkilatları və universitetləri ilə mütəmadi olaraq birgə layihələr həyata keçirir. O, AMEA ilə TÜBİTAK tərəfindən artıq üçüncü müsabiqənin elan olunduğunu və bu dəfə akademiya ilə yanaşı, respublikanın digər elmi-tədqiqat mərkəzləri və təhsil müəssisələrindən də layihələrin qəbul ediləcəyini vurğulayıb.
Müsabiqənin 6 mart 2020-ci il tarixinədək davam edəcəyini deyən E.Əlirzayeva layihə təkliflərinin Türkiyə və Azərbaycandan tərəfdaş qruplar tərəfindən birlikdə ingilis dilində hazırlanmasının zəruriliyinə toxunub, layihənin prioritet sahəni və hər iki ölkə üçün aktual olan mövzunu əhatə etməli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, mövzunun adının seçilməsinə, eləcə də ərizə forması doldurulan zaman texniki şərtlərə (sənədlər, imzalar və s.) xüsusi diqqət yetirilməlidir. Alim qəbul olunan layihələrin texniki baxışdan keçdikdən sonra 4 kateqoriya üzrə qiymətləndirilmə üçün beynəlxalq ekspertlərə göndəriləcəyini və ən yüksək orta bal toplayan 3 layihəyə dəstək veriləcəyini deyib.
İdarə rəisi daha sonra ərizə formasının doldurulma qaydasını əyani nümayiş etdirib, sənədləşdirmə və digər məsələlərlə bağlı iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

24 февраля в Центральной научной библиотеке НАНА состоялся очередной просветительский семинар по конкурсу, объявленному в рамках совместной программы по договору о сотрудничестве, подписанному между Национальной академией наук Азербайджана и Советом по научно-техническим исследованиям Турции (TÜBİTAK).
В мероприятии, прошедшем в интерактивной форме, приняли участие сотрудники научных учреждений и организаций академии, а также представители высших учебных заведений и научно-исследовательских центров республики.
На семинаре начальник Управления международных связей Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева отметила, что TÜBİTAK, функционирующий с 1963 года, регулярно осуществляет проекты с ведущими организациями и университетами мира. Сообщив об объявлении НАНА и ТЮБИТАК уже третьего конкурса, Э.Алирзаева довела до внимания, что на этот раз наряду с академией будут приниматься проекты из других исследовательских центров и учебных заведений республики.
Отметив, что конкурс продлится до 6 марта 2020 года, Э.Алирзаева коснулась необходимости разработки проектных предложений на английском языке совместно с группами партнеров из Турции и Азербайджана, и добавила, что проект должен охватывать приоритетную область и тему, которая актуальна для обеих стран. Было также отмечено, что особое внимание следует уделить выбору названия темы, а также техническим характеристикам (документы, подписи и т. д.) при заполнении формы заявки. Она довела до внимания, что после технического обзора проекты будут направлены международным экспертам для оценки в 4 категориях и поддержка будет оказана 3 проектам с наивысшим средним баллом.
Затем начальник управления наглядно показала образец заполнения формы заявки и ответила на вопросы участников.