Fevralın 24-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi üzrə müştərək proqram çərçivəsində elan olunan müsabiqəyə dair növbəti maarifləndirici seminar keçirilib.
İnteraktiv şəraitdə baş tutan tədbirdə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, eləcə də respublikanın ali təhsil və elmi-tədqiqat mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva çıxış edərək bildirib ki, 1963-cü ildən fəaliyyət göstərən TÜBİTAK dünyanın aparıcı təşkilatları və universitetləri ilə mütəmadi olaraq birgə layihələr həyata keçirir. O, AMEA ilə TÜBİTAK tərəfindən artıq üçüncü müsabiqənin elan olunduğunu və bu dəfə akademiya ilə yanaşı, respublikanın digər elmi-tədqiqat mərkəzləri və təhsil müəssisələrindən də layihələrin qəbul ediləcəyini vurğulayıb.
Müsabiqənin 6 mart 2020-ci il tarixinədək davam edəcəyini deyən E.Əlirzayeva layihə təkliflərinin Türkiyə və Azərbaycandan tərəfdaş qruplar tərəfindən birlikdə ingilis dilində hazırlanmasının zəruriliyinə toxunub, layihənin prioritet sahəni və hər iki ölkə üçün aktual olan mövzunu əhatə etməli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, mövzunun adının seçilməsinə, eləcə də ərizə forması doldurulan zaman texniki şərtlərə (sənədlər, imzalar və s.) xüsusi diqqət yetirilməlidir. Alim qəbul olunan layihələrin texniki baxışdan keçdikdən sonra 4 kateqoriya üzrə qiymətləndirilmə üçün beynəlxalq ekspertlərə göndəriləcəyini və ən yüksək orta bal toplayan 3 layihəyə dəstək veriləcəyini deyib.
İdarə rəisi daha sonra ərizə formasının doldurulma qaydasını əyani nümayiş etdirib, sənədləşdirmə və digər məsələlərlə bağlı iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

On February 24, an educational seminar on the competition announced in the framework of the joint program on the cooperation agreement signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Council for Scientific and Technical Research of Turkey (TUBITAK) was held at the Central Scientific Library (CSL) of ANAS.
The event brought together the employees of scientific institutions and organizations of ANAS as well as representatives of higher educational institutions and research centers of the republic.
During the seminar, head of the Office of International Relations of the Presidium of ANAS, PhD in Biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva noted that TUBITAK, which has been operating since 1963, regularly carries out projects with leading organizations and universities around the world. Announcing the announcement of the third competition by ANAS and TUBITAK, E. Alirzayeva brought to the attention that this time along with the academy, projects of other research centers and educational institutions of the republic would be accepted.
Noting that the competition will last until March 6, 2020, E. Alirzayeva spoke about the need to develop project proposals in English together with groups of partners from Turkey and Azerbaijan, and added that the project should cover a priority area and topic that is relevant for both countries. It was also noted that special attention should be paid to the choice of the name of the topic, as well as technical characteristics (documents, signatures, etc.) when filling out the application form. She brought to the attention that after the technical review, the projects will be sent to international experts for evaluation in four categories and support will be given to three projects with the highest average score.
Then the office head clearly showed a sample of filling out the application form and responded questions of the participants.