Fevralın 24-də AMEA N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialı Atakişili kənd tam orta məktəbi ilə birgə Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirib.
Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayan tədbiri giriş sözü ilə muzeyin Aran regional filialının müdiri, fil.ü.f.d. Yaqut Bahadurqızı açıb. O, xalqımıza qarşı törədilən bu faciənin tarixi kökləri haqqında ətraflı məlumat verərək, erməni hərbi birləşmələrinin 366-cı motoatıcı alayının köməkliyi ilə Xocalıda törədilən faciə nəticədə minlərlə sakinin qətlə yetirilməsi, yaralanması və əsir götürülməsindən bəhs edib. Qeyd edib ki, bu soyqırımı hadisəsinə siyasi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra verilib.
Daha sonra Kürdəmir rayon Atakişili kənd tam orta məktəbin direktoru Aytən Əkbərova çıxış edərək şagirdləri xalqın qan yaddaşı olan Xocalı soyqırımını, eləcə də işğal olunmuş digər torpaqlarımızda törədilmiş qanlı cinayətləri unutmamağa səsləyib. Məktəb direktoru gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasında xalqımızın başına gətirilmiş faciələrlə bağlı maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyib.
Mərasimdə Xocalı soyqırımının dəhşətlərini əks etdirən videoçarx təqdim olunub, Atakişili kənd tam orta məktəbinin şagirdləri soyqırıma həsr olunmuş şeirlər səsləndirib, çıxışlar ediblər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin şagirdlərin Xocalı soyqırımına həsr etdikləri əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi nümayiş etdirilib.

The Aran Regional Branch of the museum commemorates the victims of the Khojaly genocide
On February 24, an event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide was held in the Aran Regional Branch of the National Museum of Azerbaijani Literature named after N. Ganjavi together with the secondary school of the village of Atakishili.
The event, which began with a moment of silence in the memory of the victims of Khojaly, was opened by the head of the Aran Regional Branch of the museum, PhD in Philology Yagut Bahadurgizi. After giving detailed information about the historical roots of this tragedy against our people, she spoke about the killing, wounds and capture of thousands of civilians in Khojaly with the help of the 366th motocross regiment of Armenian military units. It was noted that a political assessment of this genocide was given after the return of the national leader Heydar Aliyev to power for the second time.
Later, the director of the Atakishili village high school in the Kurdamir region Ayten Akbarova urged students to always remember the Khojaly genocide, which is the bloody memory of our people, as well as the bloody crimes committed in our occupied lands. The school principal noted that conducting educational events on the tragedies of our people is of great importance in educating the younger generation in the spirit of patriotism.