Genetik Ehtiyatlar İnstitutu Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzi ilə birgə yeni sortlar yaradacaq
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İmran Cümşüdovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) olub.
GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovla görüşdə iki qurum arasında birgə fundamental və tətbiqyönümlü elmi-tədqiqat işləri, həmçinin konfrans və seminarların təşkili məsələləri müzakirə edilib.
Z.Əkpərov rəhbərlik etdiyi müəssisənin Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik, Tərəvəzçilik, Meyvəçilik və Çayçılıq, Heyvandarlıq, Baytarlıq və digər elmi-tədqiqat institutları ilə müqavilələr imzaladığını və birgə layihələr həyata keçirdiyini söyləyib.
Sonra GEİ-nin şöbə müdirləri nazirliyin müvafiq institutları ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarına dair öz təkliflərini səsləndiriblər.
Görüşdə çıxış edən İ.Cümşüdov tərəflər arasında koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət üçün geniş imkanların olduğunu deyib. O, GEİ-nin alimləri ilə əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni sortlar yaratmağın nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Sonda birgə tədqiqatların aparılması üçün Koordinasiya Şurasının yaradılması və məqsədyönlü layihələrin hazırlanması qərara alınıb.

The delegation headed by the director of the Center for Agricultural Science and Innovation of the Ministry of Agriculture, PhD in Agricultural Sciences Imran Jumshudov visited the Institute of Genetic Resources of ANAS.
In a meeting with the director of the IGR, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov, issues of joint fundamental and applied research between the two institutions, as well as the organization of conferences and seminars were discussed.
Z. Akparov informed that the scientific institution headed by him has signed agreements and implemented joint projects with the research institutes of agriculture, vegetable growing, horticulture, tea growing, animal husbandry, veterinary medicine and other Ministry of Agriculture.
Then the heads of the departments of the IGR made their proposals for cooperation with the relevant institutions of the ministry.
Speaking at the meeting, I. Jumshudov said that there are ample opportunities for cooperation between the parties. He said it is planned to create new varieties with IGR scientists that meet the requirements of the labor market.
In conclusion, it was decided to create a Coordinating Council for joint research and development of targeted projects.