Əli bəy Hüseynzadə haqqında ilk biblioqrafik əsər nəşr olunub
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının elmi şurasının qərarı ilə “Əli bəy Hüseynzadə - biblioqrafik monoqrafiya” kitabı nəşr olunub.
Monoqrafiyanın tərtibçisi BDU-nun Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının əməkdaşı, Əlyazmalar İnstitutunun dissertantı Vəzufə Xudiyevadır. Nəşrin elmi redaktorları və məsləhətçiləri Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva–Kəngərli və pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nadir İsmayılovdur.
XX əsr Azərbaycan-Türkiyə ictimai fikir tarixinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri, tanınmış maarifçi və yazıçı, publisist Əli bəy Hüseynzadəyə həsr olunan bu əsər alimin həyatını, elmi-pedaqoji, ictimai-siyasi və təşkilati fəaliyyətini əks etdirən ilk biblioqrafik monoqrafiyadır. Kitabda mütəfəkkirin fəaliyyətinə dair 1890-2019-cu illərin faktları əks olunub. Nəşrdə 1396 mənbə, həmçinin Türkiyə arxivlərində saxlanılan qiymətli materiallar - əlyazmalar, məktublar, arxiv sənədləri verilib.
Biblioqrafik monoqrafiya 9 bölmədən ibarətdir. Burada Əli bəy Hüseynzadə haqqında bioqrafik məlumatlar, yazıçının elmi əsərlərinin biblioqrafiyası, tanınmış dövlət, elm və mədəniyyət xadimlərinin onun haqqında söylədiyi fikir və mülahizələr, eləcə də digər sənədlər təqdim olunub.

According to the decision of the Scientific Council of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS and Bibliographic Research Department of Baku State University, the first book "Ali bey Huseynzadeh - bibliographic monograph" was published.
The author of the monograph is Vazufa Khudiyeva, an employee of the Department of Bibliographic Research of BSU, PhD student of the Institute of Manuscripts. Scientific editors and consultants of the publication are Deputy Director of Science at the Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Aybaniz Aliyeva - Kangarli and PhD in Pedagogy Nadir Ismayilov.
This work, dedicated to the well-known educator and writer Ali Bey Huseynzadeh, one of the most prominent representatives of the history of Azerbaijan-Turkey public opinion of the XX century, is the first bibliographic monograph reflecting the life, scientific, pedagogical, social - political and organizational activities of the scientist. The book reflects the facts of the thinker's activities from 1890 to 2019. The publication lists 1396 sources as well as valuable materials stored in Turkish archives - manuscripts, letters, and archival documents.
The bibliographic monograph consists of nine sections. Here include biographical information about Ali bey Huseynzadeh, bibliography of the writer's scientific works, opinions and comments of well-known public officials, scientists and cultural figures, as well as other documents.