Əli bəy Hüseynzadə haqqında ilk biblioqrafik əsər nəşr olunub
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının elmi şurasının qərarı ilə “Əli bəy Hüseynzadə - biblioqrafik monoqrafiya” kitabı nəşr olunub.
Monoqrafiyanın tərtibçisi BDU-nun Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının əməkdaşı, Əlyazmalar İnstitutunun dissertantı Vəzufə Xudiyevadır. Nəşrin elmi redaktorları və məsləhətçiləri Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva–Kəngərli və pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nadir İsmayılovdur.
XX əsr Azərbaycan-Türkiyə ictimai fikir tarixinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri, tanınmış maarifçi və yazıçı, publisist Əli bəy Hüseynzadəyə həsr olunan bu əsər alimin həyatını, elmi-pedaqoji, ictimai-siyasi və təşkilati fəaliyyətini əks etdirən ilk biblioqrafik monoqrafiyadır. Kitabda mütəfəkkirin fəaliyyətinə dair 1890-2019-cu illərin faktları əks olunub. Nəşrdə 1396 mənbə, həmçinin Türkiyə arxivlərində saxlanılan qiymətli materiallar - əlyazmalar, məktublar, arxiv sənədləri verilib.
Biblioqrafik monoqrafiya 9 bölmədən ibarətdir. Burada Əli bəy Hüseynzadə haqqında bioqrafik məlumatlar, yazıçının elmi əsərlərinin biblioqrafiyası, tanınmış dövlət, elm və mədəniyyət xadimlərinin onun haqqında söylədiyi fikir və mülahizələr, eləcə də digər sənədlər təqdim olunub.

По решению Ученого совета Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА и Отдела библиографиоведения Бакинского государственного университета издана книга «Али бей Гусейнзаде - библиографическая монография».
Автором монографии является сотрудник Отдела библиографиоведения БГУ, диссертант Института рукописей Вазуфа Худиева
Научными редакторами и советниками издания являются заместитель директора по научной работе Института рукописей доктор филологических наук Айбаниз Алиева-Кангарли и доктор философии по педагогике Надир Исмайлов.
Работа, посвященная известному просветителю и писателю Али беку Гусейнзаде, одному из самых ярких представителей истории азербайджано-турецкой общественной мысли ХХ века, является первой библиографической монографией, отражающей жизнь, научную, педагогическую, общественно-политическую и организационную деятельность ученого. Книга отражает факты о деятельности мыслителя с 1890 по 2019 год.
Библиографическая монография состоит из 9 разделов. Здесь представлены биографические сведения об Али беке Гусейнзаде, библиография научных работ писателя, мнения и мысли выдающихся государственных деятелей, ученых и деятелей культуры о писателе, а также другие документы.