Maya Hüseynəli qızı Hacıyeva Azərbaycanın ilk riyaziyyatçı qadın alimi kimi tarixə düşüb.
O, 1914-cü ildə Şuşa şəhərində anadan olub. Əvvəlcə ibtidai sinfi, sonra realnı məktəbi bitirib. 1928-1931-ci illərdə Şuşa Pedaqoji Texnikumunda təhsil alıb.
Dəqiq elmlərə böyük maraq göstərən Maya Hacıyeva Bakıya gələrək keçmiş V.İ.Lenin adına Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun (APİ) Fizika–riyaziyyat fakültəsinə qəbul olub. O, ali məktəbdə öz bacarığı ilə seçilən tələbəyə çevrilib, 1935-ci ildə həmin institutu bitirib. İnstitut rəhbərliyi istedadlı gəncə qayğı göstərərək təhsilini davam etdirmək üçün onu Moskva şəhərinə göndərib. M.Hacıyeva 1935-1938-ci illərdə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsində təhsil alıb.
Gənc Maya Azərbaycan Dövlət Universitetində (ADU) assistent kimi fəaliyyətə başlayıb. Eyni zamanda, o, keçmiş APİ-nin Nəzəri fizika kafedrasında (1939-1941), sonra isə keçmiş Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (1943-1952) Ali riyaziyyat kafedrasında çalışıb.
İkinci Dünya müharibəsinin başlaması M.Hacıyevanın elmi axtarışlarında istiqamətlərini dəyişməsinə səbəb olub. O, 1941-1943-cü illərdə ADU-nun aspiranturasında oxuyub, “Helmhols tənliyi üçün sərhəd məsələsi” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsinə yiyələnib. Beləliklə, Maya Hacıyeva Azərbaycanın ilk riyaziyyatçı qadın alimi kimi tarixə düşüb. Onun ilk monoqrafiyası 1945-ci ildə Azərbaycanın gənc alimlərinin müsabiqəsində ən yüksək mükafata layiq görülüb.
1944-cü ildən BDU-nun Nəzəri mexanika kafedrasında dosent kimi fəaliyyət göstərən Maya xanım yarım əsrdən artıq bir ömrünü tədrisə, gənclərin mükəmməl təhsil almasına həsr edib. Alim işlədiyi dövrdə dövlət və ali məktəb rəhbərliyi tərəfindən müxtəlif mükafatlarla təltif edilib.
Universitetlərdə, orta məktəblərdə, eləcə də digər elm və peşə sahələrində çalışan bir çox ziyalılar onu əvəzolunmaz şəxsiyyət, fədakar elm xadimi, qayğıkeş ana kimi xarakterizə edirlər.
1999-cu ildə Bakı Dövlət Universitetində Maya Hacıyevanın anadan olmasının 85, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 60 illiyi qeyd olunub. Bir neçə ay sonra isə M.Hacıyeva dünyasını dəyişib.

Azerbaijan's first female mathematician
Maya Huseynali gizi Hajiyeva was born in 1914 in Shusha. Having studied primary school in Shusha in 1914, then graduated from real school. From 1928 to 1931 she studied at Shusha Pedagogical College.
Maya Hajiyeva, who showed great interest in the exact sciences, came to Baku and was admitted to the Physics and Mathematics Faculty of the Azerbaijan Pedagogical Institute named after V.I. Lenin. She became a high school student with her abilities and graduated in 1935. The management of the Institute takes care of talented young people and sends them to Moscow for further education. Thus, in 1935-1938, M.Hajiyeva studied at the Moscow State University named after M.V. Lomonosov and then returned to Baku. Young Maya begins her career as an assistant at Azerbaijan State University (AUL). She also works at the Department of Theoretical Physics of the former API (1939-1941) and then at the Higher Mathematics Department of the former Azerbaijan Industrial Institute (1943-1952).
The outbreak of World War II causes Maya to change her course in scientific pursuits. She studied in postgraduate study at AUL in 1941-1943 and defended her thesis on "Border Issues for Helmhols' Equation". Next year, by the decision of the Academic Council of AUL, she received a PhD in Physical and Mathematical Sciences. Thus, Maya Hajiyeva is remembered as the first female mathematician in Azerbaijan. Her first monograph was awarded the highest prize in the competition of young scientists of Azerbaijan in 1945.
Maya, who has been working as an Associate Professor at the Department of Theoretical Mechanics at BSU since 1944, has been teaching for more than half a century and has been awarded the highest honors by government and high school management.
In 1999, Baku State University celebrates the 60th and 85th anniversary of Maya Hajiyeva's scientific and pedagogical activity. However, a few months later, in early September, Mrs. Maya passed away and earned eternity in memory of her students.