Maya Hüseynəli qızı Hacıyeva Azərbaycanın ilk riyaziyyatçı qadın alimi kimi tarixə düşüb.
O, 1914-cü ildə Şuşa şəhərində anadan olub. Əvvəlcə ibtidai sinfi, sonra realnı məktəbi bitirib. 1928-1931-ci illərdə Şuşa Pedaqoji Texnikumunda təhsil alıb.
Dəqiq elmlərə böyük maraq göstərən Maya Hacıyeva Bakıya gələrək keçmiş V.İ.Lenin adına Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun (APİ) Fizika–riyaziyyat fakültəsinə qəbul olub. O, ali məktəbdə öz bacarığı ilə seçilən tələbəyə çevrilib, 1935-ci ildə həmin institutu bitirib. İnstitut rəhbərliyi istedadlı gəncə qayğı göstərərək təhsilini davam etdirmək üçün onu Moskva şəhərinə göndərib. M.Hacıyeva 1935-1938-ci illərdə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsində təhsil alıb.
Gənc Maya Azərbaycan Dövlət Universitetində (ADU) assistent kimi fəaliyyətə başlayıb. Eyni zamanda, o, keçmiş APİ-nin Nəzəri fizika kafedrasında (1939-1941), sonra isə keçmiş Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (1943-1952) Ali riyaziyyat kafedrasında çalışıb.
İkinci Dünya müharibəsinin başlaması M.Hacıyevanın elmi axtarışlarında istiqamətlərini dəyişməsinə səbəb olub. O, 1941-1943-cü illərdə ADU-nun aspiranturasında oxuyub, “Helmhols tənliyi üçün sərhəd məsələsi” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsinə yiyələnib. Beləliklə, Maya Hacıyeva Azərbaycanın ilk riyaziyyatçı qadın alimi kimi tarixə düşüb. Onun ilk monoqrafiyası 1945-ci ildə Azərbaycanın gənc alimlərinin müsabiqəsində ən yüksək mükafata layiq görülüb.
1944-cü ildən BDU-nun Nəzəri mexanika kafedrasında dosent kimi fəaliyyət göstərən Maya xanım yarım əsrdən artıq bir ömrünü tədrisə, gənclərin mükəmməl təhsil almasına həsr edib. Alim işlədiyi dövrdə dövlət və ali məktəb rəhbərliyi tərəfindən müxtəlif mükafatlarla təltif edilib.
Universitetlərdə, orta məktəblərdə, eləcə də digər elm və peşə sahələrində çalışan bir çox ziyalılar onu əvəzolunmaz şəxsiyyət, fədakar elm xadimi, qayğıkeş ana kimi xarakterizə edirlər.
1999-cu ildə Bakı Dövlət Universitetində Maya Hacıyevanın anadan olmasının 85, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 60 illiyi qeyd olunub. Bir neçə ay sonra isə M.Hacıyeva dünyasını dəyişib.

Первая женщина-математик в Азербайджане
Мая Гусейнали гызы Гаджиева родилась в 1914 году в Шуше. Училась в начальной школе в Шуше, а затем окончила реальную школу. С 1928 по 1931 год училась в Шушинском педагогическом техникуме.
Мая Гаджиева, проявившая большой интерес к точным наукам, приехала в Баку и поступила на физико-математический факультет Азербайджанского педагогического института имени В.И.Ленина. В 1935 году окончила институт. Руководство института заботится о талантливых молодых людях и отправляет их в Москву для дальнейшего обучения. Так, в 1935-1938 годах М.Гаджиева училась в МГУ им. М.В.Ломоносова, а затем вернулась в Баку. Молодая Мая начинает свою карьеру ассистентом в Азербайджанском государственном университете (АГУ). Она также работает на кафедре теоретической физики бывшего АПИ (1939-1941), а затем на кафедре высшей математики бывшего Азербайджанского индустриального института (1943-1952).
Вспышка Второй мировой войны заставляет Маю изменить курс своей научной деятельности. В 1941-1943 гг. она училась в аспирантуре АГУ и защитила кандидатскую диссертацию на тему "Пограничные вопросы для уравнения Гельмгольса". В следующем году по решению Ученого совета АГУ она получила ученую степень кандидата физико-математических наук. Таким образом, Мая Гаджиева запомнилась как первая женщина-математика в Азербайджане. Ее первая монография была удостоена высшей награды на конкурсе молодых ученых Азербайджана 1945 года.
Мая ханум, которая начала работать доцентом кафедры теоретической механики в БГУ с 1944 года, и посвятила более полувека своей жизни преподаванию молодёжи.
В 1999 году в Бакинском государственном университете было отмечено 60-летие научно-педагогической деятельности и 85-летие со дня рождения Маи Гаджиевой.