İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ISESCO) COVID-19 virusuna qarşı vaksin yaradılmasına görə 200 min dollar məbləğində mükafat təsis edib. Bu barədə təşkilatın rəsmi saytında məlumat verilib.
Bildirilib ki, mükafat koronavirusa qarşı vaksin hazırlayacaq şəxsə və ya tədqiqat aparan qrupa veriləcək.
ISESCO-nun baş direktoru Salim Əl-Malikin sözlərinə görə, təşəbbüs qlobal pandemiya təhlükəsi yaradan virusun qarşısının daha tez alınması məqsədilə irəli sürülüb. Mükafatın təsis edilməsi ISESCO-nun elmi tədqiqatların dəstəklənməsi çərçivəsində həyata keçirilib. "Biz hökumətləri, beynəlxalq təşkilatları, vətəndaş cəmiyyəti institutlarını bu təhlükəli virusun qarşısının alınması üçün səyləri birləşdirməyə çağırırıq", -deyə Əl-Maliki vurğulayıb.

Исламская всемирная организация образования, науки и культуры (ISESCO ) присудит премию в размере 200 000 долларов США за создание вакцины против вируса COVID-19. Об этом сообщается на официальном сайте организации.
Награда будет вручена лицу или исследовательской группе, которая разработает вакцину против коронавируса.
По словам генерального директора ISESCO Салима аль-Малика, эта инициатива направлена на предотвращение распространения вируса, который представляет глобальную пандемическую угрозу. Премия была учреждена в поддержку научных исследований ISESCO. «Мы призываем правительства, международные организации и институты гражданского общества объединить усилия для предотвращения этого опасного вируса», - сказал Аль-Малики.