“Elm” qəzetinin 2025-ci ildə ilk sayı işıq üzü görüb
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin 2025-ci ilin yanvar ayında ilk sayı çapdan çıxıb.
Qəzetin ön səhifəsində Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi və “Dövlət büdcəsindən maliyyələşən bir sıra təşkilatlarda çalışan işçilərin əməkhaqlarının artırılması haqqında” Prezident İlham Əliyevin sərəncamları yer alıb.
Bugünkü sayda, akademik İsa Həbibbəylinin Türkiyə Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilməsi münasibətilə TÜBA-nın prezidenti professor Müzəffər Şəkər tərəfindən AMEA prezidentinə göndərilən təbrik məktubu, akademik İsa Həbibbəylinin Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun keçirdiyi tədbirdə çıxışı və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 2025-ci ildə ilk iclasına dair yazılar təqdim edilib.
“Elm” qəzetinin 10 yanvar nömrəsində AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynovanın müəllifi olduğu “Elm və əməkdaşlıq dünyanı xilas edəcək” adlı məqalə, “İlin elmi yekunları” rubrikası altında Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsinin mühüm elmi nəticələrinə dair hesabat yazıları və digər informasiyalar dərc edilib.
Bundan başqa, qəzetin bugünkü buraxılışında akademik Cavad Abdinovun 85 illik    AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyevin 75 illik yubileyləri ilə bağlı məqalələr, eləcə də “Məzhər üt-tüki” - Azərbaycan türkcəsinə məhəbbətlə” və “Qərbi Azərbaycan abidələri: Şor bulaq” adlı məqalələr təqdim olunub.
Qəzetin rus və ingilis dili bölməsində AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərlə bağlı icmallar və “Elm” qəzetinin baş redaktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovun Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun professoru, Beynəlxalq Elmi Şuranın ilk katibi olmuş professor Alik İsmayılzadə ilə müsahibəsi və digər xəbərlər yer alıb.

The “Elm” newspaper first issue in 2025 has been published
The first issue of the “Elm” newspaper, the weekly press organ of the Presidium of ANAS, was printed in January 2025.
The front page of the newspaper features decrees by President Ilham Aliyev on declaring 2025 the “Year of Constitution and Sovereignty” in the Republic of Azerbaijan and on increasing the salaries of employees working in several state-funded organizations.
In today’s issue, a congratulatory letter sent by TÜBA (Turkish Academy of Sciences) President Professor Muzaffer Şeker to the President of ANAS on the occasion of Academician Isa Habibbeyli being elected an Honorary Member of the Turkish Academy of Sciences, a speech by the Academician Isa Habibbeyli at an event organized by the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, and articles about the first meeting of the Presidium of ANAS in 2025 are presented.
The January 10 issue of the newspaper features an article titled “Science and Cooperation Will Save the World” authored by Vice President of ANAS, Academician Irada Huseynova. It also includes report articles on significant scientific achievements of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences and the Division of Social Sciences under the section “Scientific Results of the Year”, along with other information.
It also features articles dedicated to the 85th anniversary of Academician Javad Abdinov and the 75th anniversary of Vice President of ANAS, Academician Dilgam Taghiyev.
In the Russian and English sections of the newspaper, events attended by President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, are presented, along with an interview conducted by the editor-in-chief of “Elm” newspaper, PhD in Philology Agahuseyn Shukurov, with Professor Alik Ismailzade from Germany’s Karlsruhe Institute of Technology, who was the first secretary of the International Scientific Council. Other news is also featured in these sections.