“Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
17.03.2020 09:01
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 3-cü bəndini rəhbər tutaraq, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadənin təmin edilməsi və ölkə iqtisadiyyatının əsas sektorlarının gələcək tələbatını ödəməyə qadir olan mineral xammal bazasının formalaşdırılması məqsədilə qərara alıram:
1. “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi bu Sərəncamla təsdiq edilən Dövlət Proqramının 7-ci hissəsinə uyğun olaraq ona təqdim edilmiş monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı əsasında Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının gedişi barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
4. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə təsdiq edilmiş Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün maliyyələşməni təmin etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Об утверждении «Государственной программы по геологическому изучению недр и эффективному использованию минерально-сырьевой базы на 2020-2024 годы»
17.03.2020 09:01
Руководствуясь пунктом 3 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения эффективного использования природных ресурсов и формирования минерально-сырьевой базы, способной удовлетворить будущие потребности основных секторов экономики страны, постановляю:
1.Утвердить «Государственную программу по геологическому изучению недр и эффективному использованию минерально-сырьевой базы на 2020-2024 годы».
2. Министерству экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики в соответствии с частью 7 Государственной программы, утвержденной настоящим Распоряжением, на основе представленного ему отчета о мониторинге и оценке раз в год информировать Президента Азербайджанской Республики о ходе исполнения мер, предусмотренных в Плане мероприятий.
3.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.
4. Министерству финансов Азербайджанской Республики обеспечить финансирование для реализации мер, предусмотренных в Государственной программе, утвержденной частью 1 настоящего Распоряжения.