“Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
17.03.2020 09:01
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 3-cü bəndini rəhbər tutaraq, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadənin təmin edilməsi və ölkə iqtisadiyyatının əsas sektorlarının gələcək tələbatını ödəməyə qadir olan mineral xammal bazasının formalaşdırılması məqsədilə qərara alıram:
1. “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi bu Sərəncamla təsdiq edilən Dövlət Proqramının 7-ci hissəsinə uyğun olaraq ona təqdim edilmiş monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı əsasında Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının gedişi barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
4. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə təsdiq edilmiş Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün maliyyələşməni təmin etsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on approval of the “State program for the Geological Study of Subsurface Resources and the Efficient Use of the Mineral Resource Base for 2020-2024”
17.03.2020 09:01
Guided by paragraph 3 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the efficient use of natural resources and the formation of a mineral resource base capable of satisfying the future needs of the main sectors of the country's economy, I decide:
1. To approve the “State program for the geological study of the subsoil and the efficient use of the mineral resource base for 2020-2024”.
2. In accordance with Part 7 of the State Program approved by this Order, the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan shall inform the President of the Republic of Azerbaijan of the progress on the implementation of the measures provided for in the Action Plan on the basis of the monitoring and evaluation report submitted to it.
3. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall resolve other issues arising from this Order.
4. The Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan shall provide financing for the implementation of measures provided for in the State Program approved by part 1 of this Order.