AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) Şamaxı rayon Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi tərəfindən artıq pandemiya xarakteri almış koronavirusa (COVİD-19) qarşı tibbi-profilaktik tədbirlər həyata keçirilib.
Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycanda yeni koronavirus xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınmasına dair fəaliyyət planı”nın icrasını təmin etmək, həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin koronavirusla bağlı profilaktik tədbirlər haqqında imzaladığı sərəncama uyğun olaraq rəsədxananın binasında dezinfeksiya işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, ŞAR əməkdaşlarına koronavirusun yaratdığı fəsadlar və ondan qorunma yolları haqqında mütəmadi maarifləndirici məlumatlar verilir.

В Шамахинской астрофизической обсерватории проведены работы по дезинфекции
В Шамахинской астрофизической обсерватории НАНА Центром гигиены и эпидемиологии Шамахинского района проведены профилактические мероприятия против коронавируса (COVID-19).
В целях обеспечения реализации «Плана действий по пересечению распространения нового коронавируса в Азербайджане» Кабинета министров, а также распоряжения президента НАНА академика Рамиза Мехтиева о профилактических мерах в связи с коронавирусом в обсерватории была проведена дезинфекция.
Отметим, что сотрудникам ШАО предоставлена информация о последствиях коронавируса и способах защиты от вируса.