AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan “Sabahın tədqiqatçıları” layihəsi çərçivəsində daha bir uğura imza atılıb. Bölmənin Bioresurslar İnstitutunun Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Surə Rəhimovanın rəhbərliyi ilə Naxçıvan şəhər 5 saylı tam orta məktəbin IX sinif şagirdi Zümrüd Babazadənin “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində yayılan Sarıçiçək, Böyürtkən və Yunanqozu bitkilərindən təbii boyaqların alınması” mövzusunda apardığı tədqiqat işi yekunlaşıb.
Layihənin icrası müddətində Sarıçiçək, Böyürtkən və Yunanqozu bitkilərindən təbii boyaq kimi istifadə oluna biləcək sarı, qırmızı və tünd qəhvəyi rəngli ekstraktlar müxtəlif həlledicilər tətbiq edilməklə alınıb. Alınan ekstraktlar qatılaşdırılıb və onların boyaq kimi istifadə imkanları araşdırılıb. Müəyyən edilib ki, alınan ekstraktlar yeyinti sənayesində, xalçaçılıqda, parçaların boyanmasında və s. tətbiq oluna bilər.
Qeyd edək ki, ötən il bölmə əməkdaşları tərəfindən Naxçıvan şəhərində yerləşən ümumtəhsil məktəblərinin IX-XI sinfində təhsil alan və elmə marağı olan 50 şagird Azərbaycan dili, tarix, fizika, kimya və biologiya üzrə fərdi və kollektiv şəkildə tədqiqatlar aparırlar.

Очередной успех был достигнут в рамках проекта «Будущие исследователи», организованного Нахчыванским отделением НАНА и Министерством образования Нахчыванской Автономной Республики. Завершился исследовательский проект под названием «Получение натуральных красителей из распространенных на территории Нахчыванской Автономной Республики растений саричичек, ежевики и грецкого ореха» учащейся девятого класса Нахчыванской городской средней школы № 5 Зумруд Бабазаде под руководством старшего научного сотрудника лаборатории биохимических исследований Института биоресурсов Суры Рахимовой.
В ходе проекта были получены желтые, красные и темно-коричневые экстракты растений саричек, ежевики и грецкого ореха, которые можно использовать в качестве натуральных красителей, применяя различные растворители. Экстракты концентрировали и исследовали их использование в качестве красителей. Было установлено, что полученные экстракты можно применять в пищевой промышленности, ковроткачестве, крашении тканей и т. д.
Отметим, что в прошлом году 50 учащихся, обучающихся в IX-XI классах общеобразовательных школ Нахчывана и заинтересованных в науке, провели индивидуальные и коллективные исследования по азербайджанскому языку, истории, физике, химии и биологии.