Yaponiya hökuməti yeni növ koronavirusa qarşı “Aviqan” preparatını ehtiyac duyan ölkələrə ödənişsiz təqdim edəcək. Bu barədə Yaponiya Nazirlər Kabinetinin baş katibi Yoşihide Suqa məlumat verib.
bangkokpost.com saytı xəbər verir ki, Yaponiyanın “Fujifilm Toyama Chemical” şirkəti tərəfindən qrip əleyhinə hazırlanan bu dərman yeni koronavirusa qarşı da yararlı hesab edilir və hazırda onun kliniki sınaqları keçirilir.
Dünyanın 30 ölkəsindən həmin dərmanla bağlı sifarişlərin daxil olduğunu qeyd edən Y.Suqa bildirib ki, hökumət “Aviqan”ın sınaqlarını genişləndirməyi planlaşdırır.
Baş katib əlavə edib ki, dərmanın müraciət edən ölkələrə ödənişsiz təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Almaniya hökuməti koronavirusa yoluxanların müalicəsi məqsədilə “Aviqan” dərmanından bir milyon bağlama almağı planlaşdırır.

The Japanese government is considering offering the anti-influenza drug Avigan for free to countries looking to use it to treat new coronavirus patients, its top government spokesman said Friday.
"Some 30 countries have made requests through diplomatic channels to Japan for the procurement of Avigan," chief cabinet secretary Yoshihide Suga said at a press conference. The drug developed by a group firm of Fujifilm Holdings Corp is seen as effective in treating the Covid-19 disease caused by the virus.
"We intend to expand clinical research on Avigan with countries wishing to cooperate," Mr Suga said.
Prime Minister Shinzo Abe told a press conference last Saturday that the government will push the development of drugs and vaccines, including Avigan, to fight the pneumonia-causing coronavirus.
Fujifilm Toyama Chemical Co said Tuesday it has started clinical tests to evaluate the efficacy of the drug, also known as Favipiravir, to Covid-19 patients.