AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin əməkdaşı beynəlxalq treninq-seminarda iştirak edib
13-17 oktyabr 2014-cü il tarixlərində Qazaxıstanda, Astana şəhərində “Elmi-tədqiqat layihələrinin hazırlanması və texnoloji sahibkarlığın inkişafı” mövzusunda beynəlxalq treninq-seminar keçirilib. Treninq-seminar Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının dəstəyi, Beynəlxalq Elm, Texnologiya və İnnovasiya Mərkəzi (ISTIC) və Qazaxıstan Dövlət Elmi-Texniki Ekspertiza Milli Mərkəzinin (NCSTE) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Müxtəlif ölkələrin texnoloji sahibkarlıq, texnologiyaların kommersiyalaşdırılması, əqli mülkiyyət, patent hüququ və ETTKİ sahələri üzrə ixtisaslaşmış nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizi AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin direktor müavini Mahir Muxtarov təmsil edib.
Tədbirin məqsədi texnologiya, patent, elmi-tədqiqat və onların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması müsabiqələrində iştirak üçün uğurlu layihələrin hazırlanmasını öyrətmək idi. Treninq-seminar çərçivəsində, həmçinin iştirakçılara elm və texnologiyanın inkişafına əsaslanan uğurlu biznesin yaradılması imkanları, elmi-tədqiqat işləri, planlaşdırma, innovativ düşüncə tərzi, faydalı ideya, imkanlar, biznes model, biznes planlaşdırma, maliyə və əqli mülkiyyət məsələlərinə dair mühazirələr oxunub.

Сотрудник Центра научных инноваций НАНА принял участие в международном тренинге-семинаре
13-17 октября 2014 года в городе Астана (Казахстан) состоялся международный тренинг-семинар «Подготовка научно-исследовательских проектов и развитие технологического предпринимательства».
Тренинг-семинар состоялся при организации и поддержке ООН по вопросам образования, науки и культуры, Международного центра инновации, науки, и технологии (ISTIC), а также Национального центра государственной научно-технической экспертизы Казахстана (NCSTE).
В мероприятии, в котором участвовали профессионалы различных стран в областях технологического предпринимательства, коммерциализации технологий, интеллектуальной собственности, патентного права нашу страну представил заместитель директора Центра научных инноваций НАНА Махир Мухтаров.
Целью мероприятия - изучение подготовки успешных проектов для участия в конкурсах коммерциализации технологий, патентов, научных исследований и их результатов.
В рамках тренинга-семинара также участникам были прочитаны лекции по возможностям организации успешного бизнеса, основывающегося на развитии науки и технологий, по научно-исследовательским работам, по планированию, по методу инновационного мышления, по полезным идеям, возможностям, по бизнес-модели, по бизнес-планированию, по финансам и по вопросам интеллектуальной собственности.