AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin əməkdaşı beynəlxalq treninq-seminarda iştirak edib
13-17 oktyabr 2014-cü il tarixlərində Qazaxıstanda, Astana şəhərində “Elmi-tədqiqat layihələrinin hazırlanması və texnoloji sahibkarlığın inkişafı” mövzusunda beynəlxalq treninq-seminar keçirilib. Treninq-seminar Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının dəstəyi, Beynəlxalq Elm, Texnologiya və İnnovasiya Mərkəzi (ISTIC) və Qazaxıstan Dövlət Elmi-Texniki Ekspertiza Milli Mərkəzinin (NCSTE) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Müxtəlif ölkələrin texnoloji sahibkarlıq, texnologiyaların kommersiyalaşdırılması, əqli mülkiyyət, patent hüququ və ETTKİ sahələri üzrə ixtisaslaşmış nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizi AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin direktor müavini Mahir Muxtarov təmsil edib.
Tədbirin məqsədi texnologiya, patent, elmi-tədqiqat və onların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması müsabiqələrində iştirak üçün uğurlu layihələrin hazırlanmasını öyrətmək idi. Treninq-seminar çərçivəsində, həmçinin iştirakçılara elm və texnologiyanın inkişafına əsaslanan uğurlu biznesin yaradılması imkanları, elmi-tədqiqat işləri, planlaşdırma, innovativ düşüncə tərzi, faydalı ideya, imkanlar, biznes model, biznes planlaşdırma, maliyə və əqli mülkiyyət məsələlərinə dair mühazirələr oxunub.

Associate of ANAS Centre for Scientific Innovations attended the international training-workshop
Astana, Kazakhstan hosted for international training-workshop on “Conducting research projects and development of technological business”, October 13-17. Training-workshop has been realized by support of Educational, Scientific and Cultural Organization of the United Nations, International Science, Technology and Innovation Centre (ISTIC) and Kazakhstan's National Center for Scientific and Technical Expertise.
In the event that brought together delegates specialized in the areas of technology entrepreneurship, technology commercialization, intellectual property, patent law, and SREDW, our country has been represented by deputy director of ANAS Centre for Scientific Innovations Mahir Mukhtarov.
Event aimed at teaching the conduction of fruitful projects in order to attend commercialization contests of technology, patent, scientific-research and their results.