Almaniya alimləri və Azərbaycan elmi diasporunun nümayəndələri ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə ediləcək
AMEA və Almaniya elmi ictimaiyyəti arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə ediləcək. Bu məqsədlə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti oktyabrın 28-dən noyabrın 2-nə qədər Berlində Azərbaycan elmi diasporunun nümayəndələri ilə görüşəcək.
Ölkəmizin Berlində yerləşən səfirliyinin dəstəyi ilə təşkil edilən səfər çərçivəsində “Azərbaycan - Almaniya: İkitərəfli münasibətlərdə elmin yeri və rolu” mövzusunda dəyirmi masa, həmçinin Berlin Elmlər Akademiyası və Humbolt Universitetinin “Azərbaycan tarixi” fakültəsində bir sıra görüşlər keçiriləcək.
Səfərdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli və Rəyasət Heyətinin Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəis müavini Zərifə Əliyeva da iştirak edəcək.

Cooperation opportunities between German scientists and delegates of Azerbaijan Scientific Diaspora to be discussed
Cooperation opportunities between ANAS and Germany scientific community will be discussed. With this purpose delegation led by ANAS president acad. Akif Alizadeh will meet via delegates of Azerbaijan Scientific Diaspora on October 28 - November 2, Berlin.
During the visit by organization of Embassy of Azerbaijan Republic to Germany will be held round table on topic “Azerbaijan-Germany: Position and role of science in bilateral ties”, as well as several meetings at “Azerbaijan history” departments of Berlin Academy of Sciences and Humboldt University.
Visit will be attended by Vice-president of ANAS acad. Ibrahim Guliyev, director of the Institute of History Science Dr. History Maryam Seyidbeyli and deputy chief of International Relations Office of the Presidium Zarifa Aliyeva.