Almaniya alimləri və Azərbaycan elmi diasporunun nümayəndələri ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə ediləcək
AMEA və Almaniya elmi ictimaiyyəti arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə ediləcək. Bu məqsədlə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti oktyabrın 28-dən noyabrın 2-nə qədər Berlində Azərbaycan elmi diasporunun nümayəndələri ilə görüşəcək.
Ölkəmizin Berlində yerləşən səfirliyinin dəstəyi ilə təşkil edilən səfər çərçivəsində “Azərbaycan - Almaniya: İkitərəfli münasibətlərdə elmin yeri və rolu” mövzusunda dəyirmi masa, həmçinin Berlin Elmlər Akademiyası və Humbolt Universitetinin “Azərbaycan tarixi” fakültəsində bir sıra görüşlər keçiriləcək.
Səfərdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli və Rəyasət Heyətinin Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəis müavini Zərifə Əliyeva da iştirak edəcək.

Будут обсуждаться вопросы сотрудничества между НАНА и научной общественностью Германии. С этой целью делегация под руководством президента НАНА академика Акифа Ализаде с 28 октября по 2 ноября в Берлине проведет встречу с представителями научной диаспоры Азербайджана.
В рамках визита, организованного при поддержке посольства нашей страны в Берлине, состоится круглый стол на тему «Азербайджан-Германия: место и роль науки в двусторонних связях», а также ряд встреч в Берлинской академии наук и в факультете «История Азербайджана» Университета Гумбольдта.
В делегацию входят вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев, директор Института истории науки доктор исторических наук Марьям Сеидбейли, заместитель руководителя Управления международных связей Президиума НАНА Зарифа Алиева.