Mərkəzi Elmi Kitabxana evdə qalan oxucuları ilə e-kitablar vasitəsilə görüşür
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) direktoru Sevil Zülfüqarova rəhbərlik etdiyi qurumun pandemiya günlərindəki fəaliyyətinə dair verdiyi müsahibə zamanı belə deyib. O, dünya kitabxanalarının pandemiya dövründə öz resurslarını oxucularına virtual rejimdə təqdim etdiklərini, nəşrlərin pdf və e-pub formatlarında paylaşılmasının daha da vüsət aldığını qeyd edib.
Kitabxana rəhbəri bildirib ki, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamına əsasən, MEK də iş rejimini mövcud şəraitə uyğunlaşdıraraq, elektron kitabxana və məsafədən xidmət texnologiyasının tətbiqini daha da genişləndirməklə öz veb-səhifəsi vasitəsilə istifadəçilər üçün geniş imkanlar yaradır.
“Bu gün kitabxanaların əsas məqsədi oxucuların tələbatını öyrənmək və bu tələbata onların istədiyi səviyyədə cavab verməkdir”, – deyə bildirən S.Zülfüqarova Elmi Kitabxananın bu tələbatı yüksək səviyyədə ödəmək üçün əlindən gələni etdiyini diqqətə çatdırıb: “İstifadəçilər kitabxanamızın veb-saytı vasitəsilə həm kitabxana haqqında məlumat əldə edə, həm də onlara lazım olan informasiya resurslarını tapa bilərlər. Hazırkı şəraitdə qarşımızda duran ən böyük vəzifələrdən biri, zamandan və məkandan asılı olmayaraq 7/24 rejimdə oxucular tərəfindən kitabxananın resurslarına əlyetərliyin təmin edilməsindən ibarətdir”.
MEK-in ən zəngin fonda malik kitabxanalardan biri olduğunu deyən müsahib, fondda XVI əsrdən bu günə kimi çap olunmuş qiymətli nəşrlərin mühafizə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
O, bildirib ki, respublikada elmi ədəbiyyatın zənginliyi ilə seçilən Elmi Kitabxanada elmi-tədqiqat əsərləri, monoqrafiyalar, jurnallar, müxtəlif sahələrə aid kitablar mühafizə olunur. Bu elmi əsərlərin populyarlaşdırılması və yayılması vacib məsələdir.
Kitabların elektron versiyasının hazırlanmasının çox çətin, həm də mühüm məsələ olduğunu qeyd edən S.Zülfüqarova bu işin iki yolla həyata keçirilə bildiyini deyib: “Müəlliflər kitab nəşr etdirərkən onun elektron variantını da e-daşıyıcılarda kitabxanaya təqdim edir. Beləliklə, bu nəşr kitabxananın elektron bazasına daxil olur. İkinci yol isə kitabı yüksək sürətli və yüksək  keyfiyyətli skaner aparatları ilə skan edərək elektron bazaya daxil etməkdir”.
O, Mərkəzi Elmi Kitabxananın koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar öz işini günün tələblərinə uyğun qurduğunu, dövlət başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən qabaqlayıcı tədbirləri dəstəklədiyini qeyd edib, reallaşdırılan işlərin uğurla nəticələnəcəyinə inamını ifadə edib.
Direktor akademik Ramiz Mehdiyevin qurumda fasiləsiz iş rejimində fəaliyyət göstərən bəzi müəssisələrin xüsusi əmək rejiminin qaydalarına uyğun olaraq çalışması ilə bağlı verdiyi sərəncama əsasən, MEK-in də öz oxucularına onlayn rejimdə xidmət göstərdiyini nəzərə çatdırıb.
S.Zülfüqarova, həmçinin “Evdə qal” günlərində mütaliə etmək arzusunda olanlara bu işi vərdiş halına çevirməyi tövsiyə edib: “Əvvəlcə qısa mətnli kitablardan başlayın. Get-gedə maraqlarınız formalaşacaq və yeni kitablar axtaracaqsınız. Hər kəsə bu çətin günlərdə səbr, dözüm və mütaliə həvəsi arzulayıram”.

Central Scientific Library maintains communication with its readers at home via e-books
Sevil Zulfugarova, director of the Central Scientific Library of ANAS (CSL), told about this in his interview. Talking about the activities of her lead institution during the pandemic period, she said that all libraries of the world provide their resources to readers online, distributing publications in pdf and e-pub formats.
The director of the library noted that, according to the relevant order of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, Central Library brought its activities in line with the current situation, further expanded the use of electronic library technologies and remote services and created wide opportunities for users through its web page.
Saying that "Today the main purpose of the library is the study of the needs of readers and the satisfaction of these needs at the official level", S. Zulfugarova added that the Scientific Library is trying to find a new website; library, and also find information resources that they need. In the current conditions, we have an important task: to provide readers, regardless of time and space, in a 7/24 mode to be able to get all the necessary resources that are in the library.
Noting that the CSL is one of the libraries that owns the richest fund, the director said that the fund stores valuable publications that have seen the light of the beginning of the XVI century on today.
Scientific Library are stored research works, monographs, magazines, books, topics that cover various areas of science, and their popularization and propaganda is the most important task, she stated.
Speaking about the fact that the preparation of electronic versions of the book is very difficult and, at the same time, an important process, S. Zulfugarova said that it is possible to do it in two ways: Thus, this work is included in the electronic database of libraries. The second way is to scan the book on a high-speed and high-quality scanner and place it in an electronic database.
Central Scientific Library has established its activities in accordance with the requirements of the time, supports all the competent measures taken in the republic under the country’s leadership.
The director highlighted that in response to the order of the academician Ramiz Mehdiyev about the work of some organizations in a special mode of labor, the Scientific Library provides readers with services online.
S. Zulfugarova also recommended users to turn the reading into a habit: “Start with a small book. Gradually your interests are formed, and you will look for new books. I wish all endurance in these difficult days, patience and enthusiasm for reading.”