Mərkəzi Elmi Kitabxana evdə qalan oxucuları ilə e-kitablar vasitəsilə görüşür
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) direktoru Sevil Zülfüqarova rəhbərlik etdiyi qurumun pandemiya günlərindəki fəaliyyətinə dair verdiyi müsahibə zamanı belə deyib. O, dünya kitabxanalarının pandemiya dövründə öz resurslarını oxucularına virtual rejimdə təqdim etdiklərini, nəşrlərin pdf və e-pub formatlarında paylaşılmasının daha da vüsət aldığını qeyd edib.
Kitabxana rəhbəri bildirib ki, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamına əsasən, MEK də iş rejimini mövcud şəraitə uyğunlaşdıraraq, elektron kitabxana və məsafədən xidmət texnologiyasının tətbiqini daha da genişləndirməklə öz veb-səhifəsi vasitəsilə istifadəçilər üçün geniş imkanlar yaradır.
“Bu gün kitabxanaların əsas məqsədi oxucuların tələbatını öyrənmək və bu tələbata onların istədiyi səviyyədə cavab verməkdir”, – deyə bildirən S.Zülfüqarova Elmi Kitabxananın bu tələbatı yüksək səviyyədə ödəmək üçün əlindən gələni etdiyini diqqətə çatdırıb: “İstifadəçilər kitabxanamızın veb-saytı vasitəsilə həm kitabxana haqqında məlumat əldə edə, həm də onlara lazım olan informasiya resurslarını tapa bilərlər. Hazırkı şəraitdə qarşımızda duran ən böyük vəzifələrdən biri, zamandan və məkandan asılı olmayaraq 7/24 rejimdə oxucular tərəfindən kitabxananın resurslarına əlyetərliyin təmin edilməsindən ibarətdir”.
MEK-in ən zəngin fonda malik kitabxanalardan biri olduğunu deyən müsahib, fondda XVI əsrdən bu günə kimi çap olunmuş qiymətli nəşrlərin mühafizə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
O, bildirib ki, respublikada elmi ədəbiyyatın zənginliyi ilə seçilən Elmi Kitabxanada elmi-tədqiqat əsərləri, monoqrafiyalar, jurnallar, müxtəlif sahələrə aid kitablar mühafizə olunur. Bu elmi əsərlərin populyarlaşdırılması və yayılması vacib məsələdir.
Kitabların elektron versiyasının hazırlanmasının çox çətin, həm də mühüm məsələ olduğunu qeyd edən S.Zülfüqarova bu işin iki yolla həyata keçirilə bildiyini deyib: “Müəlliflər kitab nəşr etdirərkən onun elektron variantını da e-daşıyıcılarda kitabxanaya təqdim edir. Beləliklə, bu nəşr kitabxananın elektron bazasına daxil olur. İkinci yol isə kitabı yüksək sürətli və yüksək  keyfiyyətli skaner aparatları ilə skan edərək elektron bazaya daxil etməkdir”.
O, Mərkəzi Elmi Kitabxananın koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar öz işini günün tələblərinə uyğun qurduğunu, dövlət başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən qabaqlayıcı tədbirləri dəstəklədiyini qeyd edib, reallaşdırılan işlərin uğurla nəticələnəcəyinə inamını ifadə edib.
Direktor akademik Ramiz Mehdiyevin qurumda fasiləsiz iş rejimində fəaliyyət göstərən bəzi müəssisələrin xüsusi əmək rejiminin qaydalarına uyğun olaraq çalışması ilə bağlı verdiyi sərəncama əsasən, MEK-in də öz oxucularına onlayn rejimdə xidmət göstərdiyini nəzərə çatdırıb.
S.Zülfüqarova, həmçinin “Evdə qal” günlərində mütaliə etmək arzusunda olanlara bu işi vərdiş halına çevirməyi tövsiyə edib: “Əvvəlcə qısa mətnli kitablardan başlayın. Get-gedə maraqlarınız formalaşacaq və yeni kitablar axtaracaqsınız. Hər kəsə bu çətin günlərdə səbr, dözüm və mütaliə həvəsi arzulayıram”.

Центральная научная библиотека поддерживает связь со своими читателями посредством электронных книг
Об этом рассказала в своем интервью директор Центральной научной библиотеки НАНА (ЦНБ) Севиль Зульфугарова. Говоря о деятельности руководимого ею учреждения в период пандемии, она сообщила, что все библиотеки мира предоставляют читателям свои ресурсы в режиме онлайн, делятся изданиями в формате pdf и e-pub.
Директор библиотеки отметила, что, согласно соответствующему распоряжению президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева, ЦНБ привела свою деятельность в соответствие со сложившейся обстановкой, еще больше расширила применение технологий электронной библиотеки и дистанционных услуг и создала для пользователей широкие возможности посредством своей веб-страницы.
Сказав, что «сегодня основной целью библиотек является изучение потребностей читателей и удовлетворение этих потребностей на должном уровне», С.Зульфугарова добавила, что Научная библиотека старается удовлетворять эти потребности на высоком уровне: «На веб-сайте нашей библиотеки пользователи могут получить информацию о нашей библиотеке, а также найти информационные ресурсы, которые им нужны. В нынешних условиях перед нами стоит важная задача: обеспечить читателей, независимо от времени и пространства, в режиме 7/24 возможностью получить все необходимые им ресурсы, которые находятся в ведении библиотеки».
Отметив, что ЦНБ является одной из библиотек, обладающих богатейшим фондом, директор сообщила, что в фонде хранятся ценные издания, увидевшие свет начиная с XVI века по сегодняшний день.
Она отметила, что в Научной библиотеке хранятся научно-исследовательские труды, монографии, журналы, книги, тематика которых охватывает различные отрасли науки, и их популяризация и пропаганда является важнейшей задачей, стоящей перед учреждением.
Говоря о том, что подготовка электронных версий книг является очень трудным и, в то же время, важным процессом, С.Зульфугарова сообщила, что эта можно сделать двумя способами: «Когда авторы издают книгу, они предоставляют библиотеке на электронных носителях ее электронный вариант. Таким образом, этот труд вносится и в электронную базу библиотеки. Второй же способ – это сканирование книги на высокоскоростном и высококачественном сканере и ее размещение в электронной базе».
Она отметила, что Центральная научная библиотека наладила свою деятельность в соответствии с требованиями времени, поддерживает все упреждающие меры, предпринимаемые в республике под руководством главы государства Ильхама Алиева, и выразила уверенность, что эти меры приведут к успешным результатам.
Директор ЦНБ сообщила, что, в соответствии с распоряжением академика Рамиза Мехтиева о работе некоторых учреждений организации в особом режиме труда, Научная библиотека оказывает читателям услуги в режиме онлайн.
С.Зульфугарова также порекомендовала пользователям превратить чтение в привычку: «Начните с небольших книг. Постепенно ваши интересы сформируются, и вы будете искать новые книги. Желаю всем выдержки в эти трудные дни, терпения и увлечения чтением».