Azərbaycan arxeoloqlarının məqalələrinin yer aldığı toplunun onlayn təqdimatı keçirilib
2018-ci ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində keçirilən “Kurqanların qurulması: Qafqaz, Şimal-Qərbi İran və Şərqi Anadoluda kurqanlar və dəfn adətləri” adlı beynəlxalq elmi konfransın materialları əsasında hazırlanan toplunun onlayn təqdimatı baş tutub.
Tədbir İtaliyanın Qədim Aralıq Dənizi Hövzəsi və Yaxın Şərq Tədqiqatı Mərkəzinin, eləcə də Fransanın Milli Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
ABŞ, Türkiyə, Almaniya, İtaliya, Fransa, İngiltərə, Rusiya, Gürcüstan və İran arxeoloqlarının iştirak etdiyi videotəqdimatda ölkəmizi AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, t.ü.f.d. Zaur Həsənov təmsil edib.
Tədbiri giriş sözü ilə İtaliyanın Katanya Universitetinin professoru Nikola Laneri və Fransanın Nitsa Sofia Antipolis Universitetinin professoru Culio Palumbi açıblar. ABŞ-ın Nyu-York Universitetinin professoru Karen Rubinson isə təqdimatı keçirilən kitab haqqında məlumat verib və gələcəkdə nəzərdə tutulan tədqiqatlardan danışıb.
Daha sonra Z.Həsənov "Xocalı və Mingəçevir kurqanlarının dəfn adətləri: Onların Mərkəzi Asiya və Şimali Qara dəniz İskit-Saka kurqanları ilə bağlılığı" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Qeyd edək ki, yeni nəşrdə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Bəxtiyar Cəlilov, Zaur Həsənov və Müzəffər Hüseynovun məqalələri yer alıb.

An online presentation of the collection, prepared on the basis of the materials of the international scientific conference “The structure of mounds: mounds and funeral rites in the Caucasus, Northwest Iran and Eastern Anatolia”, which took place in Florence (Italy), took place.
The event was held with the joint organizational support of the Center for Research of the Ancient Mediterranean Basin and the Middle East (Italy) and the National Center for Scientific Research of France.
At the video presentation, which was brought together archaeologists from the USA, Turkey, Germany, Italy, France, England, Russia, Georgia and Iran, our country was represented by the head of the department of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD in History Zaur Hasanov.
The event was opened by the professor of the University of Catania (Italy) Nicola Laneri and the professor of the University of Nice - Sofia Antipolis (France) Giulio Palumbi. About the book being presented and the studies that are planned to be carried out in the future, said Professor of New York University (USA) Karen Robinson.
Then Z. Hasanov delivered a lecture “Funeral rites on the example of the Khojaly and Mingachevir mounds: their connection with the Scythian-Saka mounds of Central Asia and the Northern Black Sea region”.
Noted that the new edition embraces articles by employees of the Institute of Archeology and Ethnography, PhDs in History Bakhtiyar Jalilov, Zaur Hasanov and Muzaffar Huseynov.