Azərbaycan arxeoloqlarının məqalələrinin yer aldığı toplunun onlayn təqdimatı keçirilib
2018-ci ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində keçirilən “Kurqanların qurulması: Qafqaz, Şimal-Qərbi İran və Şərqi Anadoluda kurqanlar və dəfn adətləri” adlı beynəlxalq elmi konfransın materialları əsasında hazırlanan toplunun onlayn təqdimatı baş tutub.
Tədbir İtaliyanın Qədim Aralıq Dənizi Hövzəsi və Yaxın Şərq Tədqiqatı Mərkəzinin, eləcə də Fransanın Milli Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
ABŞ, Türkiyə, Almaniya, İtaliya, Fransa, İngiltərə, Rusiya, Gürcüstan və İran arxeoloqlarının iştirak etdiyi videotəqdimatda ölkəmizi AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, t.ü.f.d. Zaur Həsənov təmsil edib.
Tədbiri giriş sözü ilə İtaliyanın Katanya Universitetinin professoru Nikola Laneri və Fransanın Nitsa Sofia Antipolis Universitetinin professoru Culio Palumbi açıblar. ABŞ-ın Nyu-York Universitetinin professoru Karen Rubinson isə təqdimatı keçirilən kitab haqqında məlumat verib və gələcəkdə nəzərdə tutulan tədqiqatlardan danışıb.
Daha sonra Z.Həsənov "Xocalı və Mingəçevir kurqanlarının dəfn adətləri: Onların Mərkəzi Asiya və Şimali Qara dəniz İskit-Saka kurqanları ilə bağlılığı" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Qeyd edək ki, yeni nəşrdə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Bəxtiyar Cəlilov, Zaur Həsənov və Müzəffər Hüseynovun məqalələri yer alıb.

Состоялась онлайн-презентация сборника, подготовленного на основе материалов международной научной конференции «Строение курганов: курганы и погребальные обряды на Кавказе, Северо-Западном Иране и Восточной Анатолии», которая проходила в 2018 году во Флоренции (Италия).
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Центра исследований древнего Средиземноморского бассейна и Ближнего Востока (Италия) и Национального центра научных исследований Франции.
На видео-презентации, на которой приняли участие археологи из США, Турции, Германии, Италии, Франции, Англии, России, Грузии и Ирана, нашу страну представлял заведующий отделом Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Заур Гасанов.
Мероприятие вступительным словом открыли профессор Университета Катании (Италия) Никола Ланери и профессор Университета Ниццы – София Антиполис (Франция) Джулио Палумби. О презентуемой книге и исследованиях, которые планируется проводить в дальнейшем, рассказал профессор Нью-Йоркского университета (США) Карен Робинсон.
Затем З.Гасанов выступил с докладом «Погребальные обряды на примере ходжалинских и мингячевирских курганов: их связь со скифо-сакскими курганами Центральной Азии и Северного Причерноморья».
Отметим, что в новом издании опубликованы статьи сотрудников Института археологии и этнографии, докторов философии по истории Бахтияра Джалилова, Заура Гасанова и Музаффара Гусейнова.