AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının əməkdaşları xüsusi karantin rejimi şəraitində Aerokosmik Zondlama Məlumatları və Coğrafi İnformasiya Sistemlərinin tətbiqi ilə meşələrin kompleks monitorinqini həyata keçirir. Belə ki, aparılan tədqiqatlar hesabına Aerokosmik Zondlama texnologiyalarının geniş imkanları sayəsində meşələrin vəziyyətini, inkişaf dinamikasını, xlorofil tərkibini və s. qiymətləndirmək mümkündür.
Tədqiqat ərazisi olan Samur-Yalama Milli Parkında meşə və kolluq bitkiliyinin inkişaf dinamikası öyrənilib, antropogen təsirə məruz qalan ərazilər müəyyən edilib. Tədqiqatların nəticələri əsasında meşə ekosistemində baş verən proseslərə təbii və antropogen amillərin təsir dərəcəsi qiymətləndirilib.
Əldə olunan elmi yeniliklər gələcək proseslərin proqnozlaşdırılmasında və ümumilikdə biomüxtəlifliyin davamlı idarəedilməsi və qorunması ilə bağlı yeni strategiyaların işlənib hazırlanmasında mühüm rol oynayacaq.

Within the framework of a special quarantine regime, ANAS Central Botanical Garden employees carry out comprehensive forest monitoring using aerospace sounding systems and geographic information systems. Thus, due to the wide capabilities of aerospace sensing technologies, it is possible to assess the state of forests, development dynamics, chlorophyll content, etc.
Thus, the dynamics of the development of forest and shrubbery in the Samur-Yalama National Park, which is the research area, was studied, and areas affected by anthropogenic impact were identified. According to the results of the study, the degree of influence of natural and anthropogenic factors on the processes occurring in the forest ecosystem is estimated.
The resulting scientific innovations will play an important role in predicting future processes and in developing new strategies for the sustainable management and protection of biodiversity in general.