AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutuna Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin Dövlət reyestrinin aparılması, abidələrə və tədqiqatlara nəzarət sektorunun müdiri Pərviz Nəcəfov tərəfindən Qobustan rayonu Sündü kəndi ərazisində tikinti işləri zamanı saxsı qab nümunələrinin aşkar edilməsi haqqında məlumat daxil olub.
Bildirilib ki, Sündü kəndi ərazisində Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən qeydiyyata alınmış 36 qədim qəbiristanlıq, 920-ci ildə inşa edilmiş məscid, kurqan, 16 mağara, qədim yaşayış yeri mövcuddur.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun rəhbərliyinin göstərişi ilə müəssisənin şöbə müdiri, bölgə üzrə arxeoloji ekspedisiyanın rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Quliyev rayona ezam olunub. O, Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin Qobustan rayonu üzrə abidə mühafizəçisi Bəylər Ağayevlə birgə maddi-mədəniyyət nümunələrinin aşkar edildiyi əraziyə baxış keçirib.
Müəyyən edilib ki, tapıntılar Təhsil Nazirliyi tərəfindən yeni tikilən Sündü orta məktəbinin ərazisində aşkar olunub. Məktəbin bünövrəsi qazılarkən 1,0-2,5 metr dərinlikdən müxtəlif ölçülü saxsı qablar aşkarlanıb və kənd sakinləri tərəfindən götürülüb.
Əraziyə baxış keçirərkən tikinti sahəsində çoxlu sayda saxsı qırıntıları, kərpic fraqmentləri, ocaq yeri və sümük qalıqları qeydə alınıb. Əldə olunmuş maddi mədəniyyət nümunələrinə əsasən ərazidə Antik dövrə aid nekropol olduğu müəyyən edilib. Akif Quliyevin fikrincə, Antik dövr nekropolu daş qutu qəbirlərdən ibarət olub. Torpağın üst qatı ekskavator vasitəsi ilə götürüldüyündən nekropol dağıdılıb, mədəni təbəqə qarışıb.
Məktəbin direktoru və tikintinin sahə rəisi ilə söhbət əsnasında tikinti işlərinə 2020-ci ilin yanvar ayında başlanıldığı müəyyən edilib. Onların sözlərinə görə, qazıntı işləri zamanı çoxlu sayda saxsı qablar aşkar edilib.
Kənd sakinləri ilə danışıqlardan sonra bir neçə materialın yerini müəyyənləşdirmək mümkün olub. Sündü kənd klubunda və məktəbdə dörd ədəd kiçik ölçülü dolçaya arxeoloq A.Quliyev tərəfindən baxış keçirilib. Müəyyən edilib ki, bu qablar Antik dövr Qafqaz Albaniyasının maddi mədəniyyət nümunələridir. Dolçanın birinin üzərində basma üsulu ilə damğalar həkk olunub.
“Təəssüflər olsun ki, abidənin aşkar edilməsi haqqında məlumat vaxtında müvafiq orqanlara çatdırılmayıb və abidənin çox hissəsi dağıdılıb. Abidədə arxeoloji tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə qərarından sonra baş tuta bilər”, - deyə institutdan bildirilib.

В Институт археологии и этнографии НАНА поступила информация об обнаружении образцов керамики во время строительных работ в селе Сунду Гобустанского района.
Заведующий сектором по ведению Государственного реестра Государственной службы по охране, развитию и реставрации культурного наследия при Министерстве культуры Парвиз Наджафов сообщил, что на территории деревни Сунду зарегистрировано 36 древних кладбищ, построенный в 920 году мечеть, курган, 16 пещер и древнее поселение.
По поручению руководства Института археологии и этнографии заведующий отделом этого научного учреждения, руководитель археологической экспедиции по региону доктор философии по истории Акиф Гулиев был командирован в регион. Он осмотрел район, где были обнаружены материальные и культурные артефакты, вместе с Байларом Агаевым, охранником памятника Государственной службы охраны, развития и реставрации культурного наследия при Министерстве культуры Гобустанского района.
Было установлено, что находки были найдены на территории недавно построенной средней школы Сунду Министерством образования. При раскопках фундамента школы на глубине 1,0-2,5 метров была обнаружена гончарная посуда различных размеров, которая была взята жителями деревни.
Во время осмотра местности на строительной площадке было зафиксировано большое количество фрагментов керамики, кирпича, мест очага и костных останков. По полученным образцам материальной культуры было установлено, что в этом районе находился древний некрополь. По словам Акифа Гулиева, древний некрополь состоял из каменных гробниц. Когда верхний слой почвы был удален с помощью экскаватора, некрополь был разрушен, а культурный слой смешался.
В ходе беседы с директором школы и руководителем строительного отдела было установлено, что строительные работы начались в январе 2020 года. По их словам, во время раскопок было обнаружено большое количество глиняных сосудов.
После переговоров с жителями поселка удалось определить местоположение нескольких материалов. Археолог А.Гулиев осмотрел четыре небольших кувшина в сельском клубе и школе Сунду. Было установлено, что эти сосуды являются образцами материальной культуры древней кавказской Албании. На одном из кувшинов методом тиснения были выгравированы печати.
«К сожалению, информация об обнаружении памятника не была своевременно передана в соответствующие органы, и большая часть памятника была уничтожена. Реализация археологических исследований на памятнике может состояться после совместного решения Института археологии и этнографии НАНА и Министерства культуры», - сообщили в институте.