Azərbaycanda Təbiət Tarixi Muzeyi yaradılacaq
AMEA Rəyasət Heyəti Azərbaycanda geologiya, paleontologiya, mineralogiya və fauna üzrə Təbiət Tarixi Muzeyi yaradılması barədə qərar qəbul edib.
Qərar ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 20 oktyabr 2014-cü il tarixli müvafiq Fərmanının icrasından irəli gələn məsələlərin həllini təmin etmək məqsədilə qəbul olunub.
AMEA-nın Təbiət Tarixi Muzeyinin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatova tapşırılıb ki, “Azərbaycan Respublikasında geologiya, paleontologiya, mineralogiya və fauna üzrə Təbiət Tarixi Muzeyinin yaradılması Konsepsiyası”nı nəzərə almaqla, akademiyanın nəzdində Təbiət Tarixi Muzeyinin nizamnaməsini və strukturunu, eləcə də bu muzeyin fəaliyyətə başlaması üçün zəruri tədbirlər haqqında təklifləri hazırlayıb Yer Elmləri Bölməsinə təqdim etsin.

ANAS Presidium adopted a decree on establishing the Azerbaijan Museum of Natural History on geology, paleontology, mineralogy and fauna.
Decree adopted to ensure issues arising from the relevant resolution of the President Ilham Aliyev on October 20, 2014.
Director of the Museum of Natural History of ANAS, PhD in Biology Tariyel Eybatov was charged to prepare and submit to the Department of Earth Sciences the position and structure, as well as the necessary arrangements for the operation of the Museum of Natural History at ANAS, taking into account the “Concept for the establishment of Museum of Natural History on geology, paleontology, mineralogy and fauna of the Republic of Azerbaijan.”
Control over the execution of the decree was entrusted to Vice President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev.