Azərbaycanda Təbiət Tarixi Muzeyi yaradılacaq
AMEA Rəyasət Heyəti Azərbaycanda geologiya, paleontologiya, mineralogiya və fauna üzrə Təbiət Tarixi Muzeyi yaradılması barədə qərar qəbul edib.
Qərar ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 20 oktyabr 2014-cü il tarixli müvafiq Fərmanının icrasından irəli gələn məsələlərin həllini təmin etmək məqsədilə qəbul olunub.
AMEA-nın Təbiət Tarixi Muzeyinin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatova tapşırılıb ki, “Azərbaycan Respublikasında geologiya, paleontologiya, mineralogiya və fauna üzrə Təbiət Tarixi Muzeyinin yaradılması Konsepsiyası”nı nəzərə almaqla, akademiyanın nəzdində Təbiət Tarixi Muzeyinin nizamnaməsini və strukturunu, eləcə də bu muzeyin fəaliyyətə başlaması üçün zəruri tədbirlər haqqında təklifləri hazırlayıb Yer Elmləri Bölməsinə təqdim etsin.

Президиум НАНА принял указ об учреждении в Азербайджане Музея истории природы по геологии, палеонтологии, минералогии и фауне.
Указ принят с целью обеспечения решения вопросов, вытекающих из соответствующего постановления Президента страны Ильхама Алиева от 20 октября 2014 года.
Директору Музея истории природы НАНА, доктору философии по биологии Тариэлю Эйбатову было поручено подготовить и представить в Отделение наук о Земле предложения о положении и структуре, а также о необходимых мероприятиях для функционирования Музея истории природы при НАНА, принимая во внимание «Концепцию об учреждении в Азербайджанской Республике Музея истории природы по геологии, палеонтологии, минералогии и фауне».