Prezident İlham Əliyevin XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) tərəfindən qəbul edilmiş qərarlar və Ermənistan tərəfindən süni şəkildə Azərbaycan mənşəli yer adlarının dəyişdirilməsinə dair çıxışından irəli gələn məsələlərin icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında iclas keçirilib.
Tibbi maskadan istifadə və sosial məsafə gözlənilməklə baş tutan tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Tarix, Dilçilik, Qafqazşünaslıq, Arxeologiya və Etnoqrafiya, Memarlıq və İncəsənət, Hüquq və İnsan Haqları, Coğrafiya, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
İclasda "XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda ictimai-siyasi şərait, Qərbi Azərbaycanla əlaqədar məsələlərin elmdə əksi və qarşıda duran məsələlər" mövzusunda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının çağırışlarından irəli gələrək AMEA-da bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlandığını bildirib. Qeyd edib ki, AXC parlamentinin stenoqramları, Çar Rusiyasının, Osmanlı İmperiyasının, İranın və Avropanın arxivləri əsasında Qərbi Azərbaycanın, İrəvanın, eləcə də Dağlıq Qarabağın tarixi, arxeologiyası, toponimləri, demoqrafiyası, xəritəsi, geosiyasi vəziyyəti, memarlıq abidələri, ədəbiyyatı, hüquqi aspektləri və s. istiqamətlərdə sanballı və sistemli tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur.
Tədqiqatların dörd istiqamət üzrə həyata keçiriləcəyini deyən akademik İsa Həbibbəyli İrəvan şəhəri, bəylərbəyliyi, xanlığı, quberniyası, erməni vilayəti və Ermənistan dövlətinə qədərki dövrü tam əhatə edən araşdırma işinin hazırlanacağını və bir kitabda əksini tapacağını diqqətə çatdırıb. O, həmçinin İrəvanın Ermənistana güzəştə gedilməsinin detallarının tarixi sənədlərə əsaslanaraq geosiyasi aspektlərdən obyektiv tədqiq olunacağını vurğulayıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti Qərbi Azərbaycanın, İrəvanın, Dağlıq Qarabağın toponimlərinin sistemli və məqsədli şəkildə erməniləşdirildiyini, yerli əhalinin məcburi deportasiya olunaraq bu ərazilərə ermənilərin köçürüldüyünü bildirib, dilçi, tarixçi və coğrafiyaşünas alimləri bu məsələlərin ictimailəşdirilməsində daha fəal olmağa səsləyib. Məruzəçi Çar Rusiyası dövründə sözügedən bölgələrlə bağlı çap olunmuş və aşkara çıxarılmış tarixi xəritələrin yenidən tədqiq olunacağını da diqqətə çatdırıb.
O, tədqiqatların nəticəsinin üç kitabda əksini tapacağını və bu nəşrlərin rus, ingilis dillərinə tərcümə edilərək beynəlxalq müstəvidə təbliğatının aparılacağını deyib.
İclasda, həmçinin akademiklər Yaqub Mahmudov, Möhsün Nağısoylu, Ramiz Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Musa Qasımlı, Ərtegin Salamzadə, Əlövsət Quliyev, professorlar Sayalı Sadıqova, Lalə Əhmədova və tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyibli çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İ.Həbibbəyli təkliflərin ümumiləşdirilərək AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim olunacağını və vahid iş planının müəyyənləşdiriləcəyini söyləyib.

В НАНА состоялось совещание в связи с реализацией вопросов, вытекающих из призывов главы страны
В Электронном актовом зале Института литературы НАНА состоялось совещание в связи с обеспечением выполнения задач, вытекающих из выступления Президента Ильхама Алиева касательно решений, принятых Азербайджанской Демократической Республикой (АДР) в начале двадцатого века, и искусственного переименования Арменией названий местностей азербайджанского происхождения.
В мероприятии, которое состоялось с использованием медицинской маски и соблюдением социальной дистанции, приняли участие первый вице-президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, а также руководители институтов Истории, Языкознания, Кавказоведения, Археологии и этнографии, Архитектуры и искусства, Права и прав человека, Географии, Почвоведения и агрохимии.
Выступив с докладом на тему «Общественно-политическая ситуация в Азербайджане в начале ХХ века, отражение в науке проблем, связанных с Западным Азербайджаном, и предстоящие вопросы», академик Иса Габиббейли сказал, что, исходя из призывов главы страны, Национальная академия наук приступила к реализации ряда мероприятий. Он отметил, что предусмотрено проведение содержательных и систематических исследований в следующих областях: стенограммы парламента АДР, история, археология, топонимы, демография, карты, геополитическая ситуация, памятники архитектуры, литература, правовые аспекты и т.д. Западного Азербайджана, Иревана, а также Нагорного Карабаха на основе архивов царской России, Османской империи, Ирана и Европы.
Отметив, что исследования будут проводиться по четырем направлениям, академик Иса Габиббейли сказал, что будет подготовлена и издана в виде отдельной книги научно-исследовательская работа, которая полностью охватит период до города Иревана, беглярбекства, ханства, губернии, армянской провинции и армянского государства. Он также подчеркнул, что детали уступки Иревана Армении будут объективно изучены с геополитических аспектов на основе исторических документов.
Первый вице-президент НАНА сказал, что топонимы Западного Азербайджана, Иревана и Нагорного Карабаха систематически и целенаправленно армянизировались, местное население было насильственно депортировано, а армяне были переселены на эти территории, и призвал лингвистов, историков и географов более активно пропагандировать эти вопросы. Он также отметил, что выявленные исторические карты, изданные в период царской России, будут вновь привлечены к исследованиям.
Он довел до внимания, что результаты исследований найдут свое отражение в трех книгах, которые будут переведены на русский и английский языки и распространены на международном уровне.
На совещании также выступили академики Ягуб Махмудов, Мохсун Нагысойлу, Рамиз Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Муса Гасымли, Артегин Саламзаде, Аловсат Гулиев, профессора Саяли Садыгова, Лала Ахмедова и доктор исторических наук Наджаф Мусейибли.
Выступая в конце, академик И. Габиббейли сказал, что предложения будут обобщены и представлены президенту НАНА академику Рамизу Мехтиеву, и будет определен единый план работы.