Prezident İlham Əliyevin XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) tərəfindən qəbul edilmiş qərarlar və Ermənistan tərəfindən süni şəkildə Azərbaycan mənşəli yer adlarının dəyişdirilməsinə dair çıxışından irəli gələn məsələlərin icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında iclas keçirilib.
Tibbi maskadan istifadə və sosial məsafə gözlənilməklə baş tutan tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Tarix, Dilçilik, Qafqazşünaslıq, Arxeologiya və Etnoqrafiya, Memarlıq və İncəsənət, Hüquq və İnsan Haqları, Coğrafiya, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
İclasda "XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda ictimai-siyasi şərait, Qərbi Azərbaycanla əlaqədar məsələlərin elmdə əksi və qarşıda duran məsələlər" mövzusunda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının çağırışlarından irəli gələrək AMEA-da bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlandığını bildirib. Qeyd edib ki, AXC parlamentinin stenoqramları, Çar Rusiyasının, Osmanlı İmperiyasının, İranın və Avropanın arxivləri əsasında Qərbi Azərbaycanın, İrəvanın, eləcə də Dağlıq Qarabağın tarixi, arxeologiyası, toponimləri, demoqrafiyası, xəritəsi, geosiyasi vəziyyəti, memarlıq abidələri, ədəbiyyatı, hüquqi aspektləri və s. istiqamətlərdə sanballı və sistemli tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur.
Tədqiqatların dörd istiqamət üzrə həyata keçiriləcəyini deyən akademik İsa Həbibbəyli İrəvan şəhəri, bəylərbəyliyi, xanlığı, quberniyası, erməni vilayəti və Ermənistan dövlətinə qədərki dövrü tam əhatə edən araşdırma işinin hazırlanacağını və bir kitabda əksini tapacağını diqqətə çatdırıb. O, həmçinin İrəvanın Ermənistana güzəştə gedilməsinin detallarının tarixi sənədlərə əsaslanaraq geosiyasi aspektlərdən obyektiv tədqiq olunacağını vurğulayıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti Qərbi Azərbaycanın, İrəvanın, Dağlıq Qarabağın toponimlərinin sistemli və məqsədli şəkildə erməniləşdirildiyini, yerli əhalinin məcburi deportasiya olunaraq bu ərazilərə ermənilərin köçürüldüyünü bildirib, dilçi, tarixçi və coğrafiyaşünas alimləri bu məsələlərin ictimailəşdirilməsində daha fəal olmağa səsləyib. Məruzəçi Çar Rusiyası dövründə sözügedən bölgələrlə bağlı çap olunmuş və aşkara çıxarılmış tarixi xəritələrin yenidən tədqiq olunacağını da diqqətə çatdırıb.
O, tədqiqatların nəticəsinin üç kitabda əksini tapacağını və bu nəşrlərin rus, ingilis dillərinə tərcümə edilərək beynəlxalq müstəvidə təbliğatının aparılacağını deyib.
İclasda, həmçinin akademiklər Yaqub Mahmudov, Möhsün Nağısoylu, Ramiz Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Musa Qasımlı, Ərtegin Salamzadə, Əlövsət Quliyev, professorlar Sayalı Sadıqova, Lalə Əhmədova və tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyibli çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İ.Həbibbəyli təkliflərin ümumiləşdirilərək AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim olunacağını və vahid iş planının müəyyənləşdiriləcəyini söyləyib.

A meeting was held in the Electronic Assembly Hall of the Institute of Literature of ANAS to ensure the implementation of the issues made by President Ilham Aliyev in his speech, concerning the decisions of Azerbaijan People Republic (APR) in the early XX century and the artificial renaming of places of Azerbaijani origin by Armenians.
The event was attended by the First Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli, as well as heads of Institutes of History, Linguistics, Caucasus Studies, Archeology and Ethnography, Architecture and Art, Law and Human Rights, Geography, Soil Science and Agrochemistry.
Speaking at the meeting on "Socio-political situation in Azerbaijan in the early XX century, the reflection of issues related to Western Azerbaijan in science and the upcoming issues", academician Isa Habibbayli said that a number of measures were taken at ANAS by the challenges of President. He noted that it is planned to conduct substantial and systematic research relying on transcripts of the APR parliament, the archives of Tsarist Russia, the Ottoman Empire, Iran and Europe, in the direction of history, archeology, toponyms, demography, map, geopolitical situation, architectural monuments, literature, legal aspects, of Western Azerbaijan, Irevan and Nagorno-Karabakh.
Academician Isa Habibbayli said the research will be carried out in four directions, covering the period up to Irevan city, beylerbeylik, khanate, province, Armenian province and the Armenian state the research work will be prepared and reflected in a book. He also stressed that the details of Irevan's concessions to Armenia will be objectively studied from geopolitical aspects based on historical documents.
The first vice-president of ANAS said that the toponyms of Western Azerbaijan, Irevan, Nagorno-Karabakh were systematically and purposefully Armenianized, the local population was forcibly deported and Armenians were resettled in these territories, and called on linguists, historians and geographers to be more active in publicizing these issues.
The results of the research will be reflected in three books, which will be translated into Russian and English and promoted internationally, he noted.
Academicians Yagub Mahmudov, Mohsun Naghisoylu, Ramiz Mammadov, corresponding members of ANAS Musa Gasimli, Artegin Salamzadeh, Alovsat Guliyev, Professors Sayali Sadigova, Lala Ahmadova and Doctor of Historical sciences Najaf Museyibli also spoke at the meeting.
Speaking at the end, academician I.Habibbeyli said that the proposals will be summarized and submitted to the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev and a unified work plan will be defined.