Akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan onlayn tədbir keçirilib
Bu gün AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda görkəmli alim, akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan onlayn tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova açıb. O, zoologiya və entomologiya sahəsində tanınmış alim olan Seyfəddin Əliyevin səmərəli elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, S.Əliyev 168 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, kənd təsərrüfatı işçilərinə kömək məqsədilə yazılmış 4 kitab və 3 elmi-kütləvi kitabçanın müəllifidir. Alim orta məktəb şagirdləri üçün hazırlanmış “Zoologiya” dərsliyinin və 10 cildlik “Azərbaycan ensiklopediyası”nın müəlliflərindən, eləcə də V.A.Dogelin universitetlər üçün rus dilində yazdığı “Onurğasızlar zoologiyası” dərsliyini Azərbaycan dilinə tərcümə edənlərdən biridir.
Diqqətə çatdırılıb ki, akademik S.Əliyev Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş 3 cilddən ibarət “Azərbaycanın heyvanlar aləmi” monoqrafiyasının II cildinin əsas tərtibçisi və məsul redaktorudur. Bundan başqa, o, ali məktəblər üçün yazılmış 9 dərsliyin, 2 dərs vəsaitinin, 6 monoqrafiyanın, 4 kitabçanın redaktoru, həmçinin Azərbaycan dilinin izahlı lüğətinin IV cildində verilən zoologiya və entomologiya terminlərinin tərtibçisidir.
Daha sonra akademik İradə Hüseynova yubilyarın yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb, onun Biologiya və Tibb Emləri Bölməsinin Fəxri fərmanına layiq görüldüyünü bildirib.
Tədbirdə Zoologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədov çıxış edərək Seyfəddin Əliyevin Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrdən danışıb. Qeyd edib ki, alim yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında da əvəzsiz rol oynayıb. O, öz bilik və bacarığını, zəngin təcrübəsini gənc tədqiqatçılara ötürərək onların yaxın məsləhətçisi və himayədarına çevrilib.
Onlayn tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov, professor Canbaxış Nəcəfov, b.ü.f.d. Qara Fətəliyev və başqaları çıxış edərək akademik S.Əliyevi yubileyi münasibətilə təbrik edib, onunla bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.

Today, an online event was held at the Institute of Zoology of ANAS, dedicated to the 90th anniversary of the outstanding scientist, academician Seyfaddin Aliyev.
The event was opened by the vice-president of ANAS, chairman of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Irada Huseynova. She spoke about the fruitful scientific activities of Seyfaddin Aliyev, a famous scientist in the field of zoology and entomology. According to her, S. Aliyev is the author of 168 scientific works, including 3 monographs, 4 books and 3 scientific booklets written to help agricultural workers. The scientist is one of the authors of the textbook “Zoology” and the 10-volume “Encyclopedia of Azerbaijan”, prepared for high school students, as well as the author of the translation into Azerbaijani of the textbook “Zoology of Invertebrates” written by V. A. Dogel for universities in Russian.
It was noted that Academician S. Aliyev is the chief compiler and executive editor of the second volume of the monograph “Animal World of Azerbaijan”, consisting of 3 volumes translated into Azerbaijani. In addition, he is the editor of 9 textbooks, 2 study guides, 6 monographs, 4 booklets written for universities, as well as the compiler of the terms zoology and entomology in the fourth volume of the explanatory dictionary of the Azerbaijani language.
Then academician Irada Huseynova spoke about the high human qualities of the hero of the anniversary, noting that he was awarded an Honorary Diploma of the Division of Biological and Medical Sciences.
Having acted further Director of the Institute of Zoology, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Elshad Ahmadov spoke about the contribution of Seyfaddin Aliyev to Azerbaijani science. He noted that the scientist also played an invaluable role in the training of highly qualified personnel. Transferring his knowledge and skills, rich experience to young researchers, he became their close adviser and patron.
ANAS corresponding member Ilham Alakbarov professor Janbakhish Najafov, PhD in Biology Gara Fataliyev and others also took part in the online event.