Akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan onlayn tədbir keçirilib
Bu gün AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda görkəmli alim, akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan onlayn tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova açıb. O, zoologiya və entomologiya sahəsində tanınmış alim olan Seyfəddin Əliyevin səmərəli elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, S.Əliyev 168 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, kənd təsərrüfatı işçilərinə kömək məqsədilə yazılmış 4 kitab və 3 elmi-kütləvi kitabçanın müəllifidir. Alim orta məktəb şagirdləri üçün hazırlanmış “Zoologiya” dərsliyinin və 10 cildlik “Azərbaycan ensiklopediyası”nın müəlliflərindən, eləcə də V.A.Dogelin universitetlər üçün rus dilində yazdığı “Onurğasızlar zoologiyası” dərsliyini Azərbaycan dilinə tərcümə edənlərdən biridir.
Diqqətə çatdırılıb ki, akademik S.Əliyev Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş 3 cilddən ibarət “Azərbaycanın heyvanlar aləmi” monoqrafiyasının II cildinin əsas tərtibçisi və məsul redaktorudur. Bundan başqa, o, ali məktəblər üçün yazılmış 9 dərsliyin, 2 dərs vəsaitinin, 6 monoqrafiyanın, 4 kitabçanın redaktoru, həmçinin Azərbaycan dilinin izahlı lüğətinin IV cildində verilən zoologiya və entomologiya terminlərinin tərtibçisidir.
Daha sonra akademik İradə Hüseynova yubilyarın yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb, onun Biologiya və Tibb Emləri Bölməsinin Fəxri fərmanına layiq görüldüyünü bildirib.
Tədbirdə Zoologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədov çıxış edərək Seyfəddin Əliyevin Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrdən danışıb. Qeyd edib ki, alim yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında da əvəzsiz rol oynayıb. O, öz bilik və bacarığını, zəngin təcrübəsini gənc tədqiqatçılara ötürərək onların yaxın məsləhətçisi və himayədarına çevrilib.
Onlayn tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov, professor Canbaxış Nəcəfov, b.ü.f.d. Qara Fətəliyev və başqaları çıxış edərək akademik S.Əliyevi yubileyi münasibətilə təbrik edib, onunla bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.

Сегодня в Институте зоологии НАНА прошло онлайн-мероприятие, посвященное 90-летию выдающегося ученого, академика Сейфаддина Алиева.
Мероприятие открыла вице-президент НАНА, председатель Отделения биологических и медицинских наук академик Ирада Гусейнова. Она рассказала о плодотворной научной деятельности Сейфаддина Алиева, известного ученого в области зоологии и энтомологии. По ее словам, С.Алиев является автором 168 научных работ, в том числе 3 монографий, 4 книг и 3 научных буклетов, написанных для помощи работникам сельского хозяйства. Ученый является одним из авторов учебника «Зоология» и 10-томной «Энциклопедии Азербайджана», подготовленной для старшеклассников, а также автором перевода на азербайджанский язык учебника «Зоология беспозвоночных», написанного В. А. Догелем для вузов на русском языке.
Было отмечено, что академик С.Алиев является главным составителем и ответственным редактором второго тома монографии «Животный мир Азербайджана», состоящей из 3 томов, переведенных на азербайджанский язык. Кроме того, он является редактором 9 учебников, 2 учебных пособий, 6 монографий, 4 буклетов, написанных для университетов, а также составителем терминов зоология и энтомология, приведенных в IV томе толкового словаря азербайджанского языка.
Затем академик Ирада Гусейнова рассказала о высоких человеческих качествах юбиляра, отметив, что он был награжден Почетным дипломом Отделения биологических и медицинских наук.
Выступив далее и.о. директора Института зоологии доктор биологических наук, доцент Эльшад Ахмедов рассказал о вкладе Сейфаддина Алиева в азербайджанскую науку. Он отметил, что ученый также сыграл неоценимую роль в подготовке высококвалифицированных кадров. Передав свои знания и навыки, богатый опыт молодым исследователям, стал их близким советником и покровителем.
В онлайн-мероприятии также приняли участие член-корреспондент НАНА Ильхам Алекперов, профессор Джанбахиш Наджафов, доктор философии по биологии Гара Фаталиев и другие.