AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında 15 İyun – Milli Qurtuluş Günü ərəfəsində Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsi fəaliyyətə başlayıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli şöbədə yaradılmış şəraitlə yaxından tanış olub.
Kitabxana rəhbərliyi ilə görüş keçirən akademik İsa Həbibbəyli Heydər Əliyev şəxsiyyətinin Azərbaycan tarixində, milli-siyasi təfəkkürümüzdə, dövlətçilik şüurumuzda böyük məna yükü daşıyan fenomen olduğunu qeyd edərək, Heydər Əliyev irsini gələcək nəsillərə ötürməyin hər bir azərbaycanlının mənəvi borcu olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, yeni yaradılan şöbənin başlıca məqsədi dahi liderin xalqımıza əbədi miras qoyduğu milli-mənəvi sərvət sayılan irsini toplamaq, onun elektron versiyasını hazırlayaraq yerli və dünya oxucularına təqdim etməkdir.
"Dünyanın siyasi tarixində önəmli yer tutan böyük azərbaycanlı Heydər Əliyevin qoyduğu ənənələri, siyasi inkişaf yolunu ləyaqətlə davam etdirən Prezident İlham Əliyev və bu yolda ona mənəvi dəstək olan birinci xanım Mehriban Əliyeva da bu əvəzsiz irsin mənəvi varisləridir. Xalqımız bu irsə böyük hörmətlə yanaşır və rəğbət bəsləyir. Kitabxana bundan sonrakı fəaliyyətində də Heydər Əliyev irsinin təbliğində əlindən gələni edəcəkdir", – deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Sonra Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru Sevil Zülfüqarova çıxış edərək Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsinin gələcək fəaliyyət planı haqqında məlumat verib. O, həmçinin ulu öndər Heydər Əliyevin elmə, təhsilə, eləcə də kitab və mütaliə mədəniyyətinin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğısından söz açıb.

В Центральной научной библиотеке открылся Отдел «Гейдар Алиев и государственность Азербайджана»
Накануне 15 июня - Дня национального спасения, в Центральной научной библиотеке НАНА начал свое функционирование Отдел «Гейдар Алиев и государственность Азербайджана».
Первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомился с условиями, созданными в отделе.
Во встрече с руководством библиотеки академик Иса Габиббейли отметил, что личность Гейдара Алиева - это феномен, имеющий большое значение в нашей отечественной истории, национально-политическом мышлении, государственности и подчеркнул, что моральный долг каждого азербайджанца - передать наследие Гейдара Алиева грядущим поколениям. Он сказал, что главная цель вновь созданного отдела - собрать национальное и духовное наследие великого лидера, подготовить электронную версию и представить ее местным и мировым читателям.
«Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева достойно продолжают традиции и путь политического развития, заложенный великим азербайджанцем Гейдаром Алиевым, сыгравшим важную роль в политической истории мира. Библиотека будет и впредь делать все возможное для популяризации наследия Гейдара Алиева», - сказал академик И.Габиббейли.
Затем директор Центральной научной библиотеки Севиль Зульфугаров проинформировала о будущем плане деятельности Отдела «Гейдар Алиев и государственность Азербайджана». Она также рассказала о внимании и заботе великого лидера Гейдара Алиева о науке, образовании, а также о развитии культуры чтения.