Elmin İnkişafı Fondu Gənc alim və mütəxəssislərin 3-cü müsabiqəsini elan etdi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu gənc alim və mütəxəssislərin elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanı yaratmaq məqsədi ilə 2014-cü ildə gənc alim və mütəxəssislərin 3-cü müsabiqəsini elan edib.
Müsabiqə prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramına əsasən və 2011-2013-cü illərdə Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən keçirilmiş Gənc alim və mütəxəssislərin 1-ci və 2-ci müsabiqələrinin uğurları nəzərə alınaraq elan edilib.
Gənc alim və mütəxəssislərin 3-cü qrant müsabiqəsinin maliyələşdirilməsinin cəmi həcmi 500000 (beş yüz min) manat nəzərdə tutulub.
Müsabiqə fizika-riyaziyyat və texnika elmləri, kimya elmləri, Yer haqqında elmlər, biologiya, tibb və aqrar elmləri, humanitar və ictimai elmlər sahələrini əhatə edən fundamental - tətbiqi, axtarış-innovasiya xarakterli və xüsusi layihələrin kiçik və orta həcmli qrantlar vasitəsilə maliyələşdirilməsini nəzərdə tutur.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün sənədlər noyabrın 14-dən dekabrın 29-u saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Müsabiqənin nəticələri 2015-ci ilin birinci yarımilində açıqlanacaq.
Qeyd edək ki, müsabiqədə yalnız 35 yaşa qədər olan gənc alim və mütəxəssislər iştirak edə bilərlər.
Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan announced the third contest of young scientists and specialists promoting scientific activity of young scientists and specialists and providing them with additional creative possibilities.
The contest has been announced in accordance with the State Program “Azerbaijani youth in 2011-2015” approved by President Ilham Aliyev’s order, taking into account the success of the 1st and 2nd grant competitions for young scientists and specialists conducted by the Foundation of Science in 2011 -2013 years.
The amount of funding the third grant competition of young scientists and specialists is 500,000 manat.
The competition is aimed at funding projects in the field of physical-mathematical and engineering, chemical sciences, earth sciences, biology, medicine, agricultural sciences, social sciences and humanities.
Reception of documents is carried out from 14 November to 29 December, and the results will be announced in the first half of 2015. The scientists and experts till 35 age may participate at the competition.