“Azərbaycan – möcüzəli Odlar yurdu” sərgisinə hazırlıq işləri
Çexiya Milli Muzeyi və AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin sıx əməkdaşlığı nəticəsində, çoxlu sayda zəngin eksponatlardan ibarət ilk dəfə “Azərbaycan – möcüzəli Odlar yurdu” adlı böyük sərginin təşkili işlərinə başlanılıb.
Sərgi noyabrın 28-dən 2015-ci il fevralın 15-dək Praqa şəhərində Çexiya Milli Muzeyi – Asiya, Afrika və Amerika Mədəniyyətləri Naprstek muzeyində nümayiş olunacaq.
Sərgidə Tarix muzeyindən 250 və Çexiya muzeylərindən Azərbaycana aid 50 eksponat nümayiş olunacaq. Onların arasında mis qablar, zinət əşyaları, sikkələr, tətbiqi sənət nümunələri, musiqi alətləri, silahlar və ən maraqlı Azərbaycan xalçaları təqdim ediləcək.
Sərgidə Azərbaycan dövlətinin zəngin tarixi və qədim ənənələri də nümayiş olunacaq.
Azərbaycan tərəfindən, sərginin rəhbəri və müəllifi muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıdır. Çexiya tərəfindən sərginin təşkilatçısı Pavlina Vogelovadır.

В результате тесного сотрудничества Национального музея истории Азербайджана НАНА с Национальным музеем Чешской Республики были начаты подготовительные работы к проведению выставки «Азербайджан – чудеса Страны огней».
Выставка откроется 28 ноября 2014 года в Праге в Национальном музее Чешской Республики и продлится до 15 февраля 2015 года.
На выставке будут демонстрироваться около 250 экспонатов из Национального музея истории Азербайджана НАНА и 50 экспонатов из фондов Национального музея Чехии, которые имеют прямое отношение к Азербайджану. На выставке будут представлены золотые и серебряные изделия - пояса, ювелирные украшения и нумизматический материал, образцы прикладного искусства, музыкальные инструменты, оружия и азербайджанские ковры.
Руководителем выставки с азербайджанской стороны является директор музея академик Наиля Валиханлы, с чешской стороны – Павлина Вогелова.