İyulun 24-də AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Elmi şurasının növbəti onlayn iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Elmi şuranın sədri, akademik Rasim Əliquliyev, şura üzvləri, elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri, elmi katibləri, ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri, həmkarlar təşkilatlarının nümayəndələri, gənc alim və mütəxəssislər, eləcə də Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) özək təşkilatları, qadınlar və veteranlar şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
Öncə akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə AMEA-nın həqiqi üzvü Təyyar Cəfərovun “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında məlumat verib. O, akademik T.Cəfərovu bu yüksək dövlət mükafatına layiq görülməsi münasibətilə təbrik edib, alimə fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
R.Əliquliyev qeyd edib ki, son dövrlərdə Azərbaycan Respublikasının mövcud elmi-texniki potensialının xalqımızın milli sərvəti kimi qorunması və möhkəmləndirilməsi, eləcə də fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların prioritet istiqamətlərinin ölkənin müdafiə qüdrətinin gücləndirilməsinə, təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, qeyri-neft sektorunun inkişafına, respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi problemlərinin həllinə uyğun olaraq müəyyənləşdirilməsi ölkə rəhbərliyinin daim diqqət mərkəzindədir.
AMEA Rəyasət Heyətinin 16 iyul 2020-ci il tarixli iclasında verilmiş bəzi tapşırıq və tövsiyələrdən söz açan Rasim Əliquliyev AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin akademiya alimlərinin, ziyalılarımızın, həmçinin gənc alim və mütəxəssislərin COVID-19 virusu ilə mübarizə məsələlərinə, eləcə də, Prezident İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü, uğurlu siyasətin fonunda gedən ictimai-siyasi proseslərə daim fəal münasibət bildirdiklərini, cəmiyyətin bu istiqamətdə obyektiv məlumatlandırılması və maarifləndirilməsi işlərində yaxından iştirak etdiklərini bildirib.
Elmi şuranın sədri Prezident İlham Əliyevin 15 iyul 2020-ci il tarixində Nazirlər Kabinetinin iclasındakı çıxışını xatıraladaraq qeyd edib ki, dövlət başçısının öz nitqində ölkənin ictimai-siyasi həyatının mühüm məsələlərinə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə, həmçinin yaxın tariximizin hadisələrinə dair bildirdiyi fikirlər, ortaya qoyduğu qətiyyətli mövqe ictimaiyyətin diqqətini cəlb edib. Cənab Prezidentin qeyd etdiyi kimi, “son günlər ərzində baş vermiş toqquşmalar və qanlı döyüşlər Azərbaycan dövlətinin, ordusunun gücünü, xalqla iqtidar arasındakı birliyi bir daha göstərdi”.
Akademik vurğulayıb ki, dövlət başçısının bu tarixi çıxışı AMEA Rəyasət Heyətinin 16 iyul 2020-ci il tarixində keçirilən iclasında ətraflı müzakirə olunub: “Bu iclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev vurğulayıb ki, cənab Prezidentin nitqində ölkəmizin qarşısında dayanan təhdidlər, dövlətin bu problemlərə olan münasibəti dəqiq şəkildə öz əksini tapıb. Ölkəmizin taleyinə laqeyd olmayan hər kəs bu nitqə diqqətlə yanaşmalı, Prezidentin verdiyi siyasi istiqaməti qavramağa çalışmalıdır”.
Daha sonra çıxış edən Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov qeyd edib ki, Tovuz rayonu ilə sərhəddə Ermənistan ordusunun təxribatının Ali Baş Komandanın çevik və düzgün qərarları ilə silahlı qüvvələrimiz tərəfindən dərhal qarşısının alınması rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin kollektivi tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Alim dövlətimizin başçısına Azərbaycan elminə, alimlərimizin rifah halının yaxşılaşdırılması məqsədilə göstərdiyi qayğıya görə öz adından və RMİ-nin kollektivi adından minnətdarlığını bildirib.
M.Mərdanov son zamanlar bəzi mətbuat orqanları və sosial şəbəkələrdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, onun rəhbərliyi haqqında böhtan xarakterli yalan məlumatların yayılması məsələsinə də münasibətini söyləyib, ictimai rəydə çaşqınlıq yaratmaq məqsədi daşıyan bu kimi mənfi addımları qəti şəkildə pisləyib. Həmçinin qeyd edib ki, ziyalılarımız bu cür məsələlərə həssas yanaşmalı, kütləvi informasiya vasitələrinin köməyi ilə ictimaiyyəti doğru məlumatlandırmağa çalışmalıdırlar.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev öz növbəsində, son vaxtlarda Ermənistanın Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü barədə fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, dünya ictimaiyyəti hər zaman Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzkar siyasətini pisləyir. Alim gənclərimizin yüksək vətənpərvərlik ruhu nümayiş etdirdiklərini xüsusi vurğulayıb.
Milli Aviasiya Akademiyasının prorektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Afiq Həsənov ziyalılarımızı ölkədə gedən ictimai-siyasi proseslərə, ölkə başçısının qarşıya qoyduğu tələb və tapşırıqlara daha həssas yanaşmağa səsləyib. O, Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq münasibətlərinin geniş müzakirə olunması məqsədilə FRTEB-in Elmi şurasının xüsusi iclasının keçirilməsi barədə təklifini irəli sürüb.
“Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi” QSC-nin sədri, akademik Adil Qəribov Rəyasət Heyətinin 16 iyul tarixində keçirilən iclasında müzakirə olunan məsələlər, o cümlədən son günlərdə ölkənin ictimai-siyasi həyatında müşahidə edilən proseslər barədə öz münasibətini bildirərək, alimlərimizi televiziya və digər mətbu orqanların vasitəsilə fəal şəkildə cəmiyyətimizi maarifləndirməyə səsləyib. Alim həmçinin, Prezident İlham Əliyevin ötən gün su təsərrüfatının vəziyyətinə həsr olunmuş müşavirə barədə də öz fikirlərini səsləndirib, cənab Prezidentin haqlı iradlarını birmənalı şəkildə qəbul etdiyini bildirib.
Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov çıxışında diqqətə çatdırıb ki, Fizika İnstitutunun kollektivi sərhədlərimizin qorunması, eləcə də torpaqlarımızın erməni işğalından azad edilməsi naminə hər zaman ordumuzun və Ali Baş Komandanın yanındadır. Alim bildirib ki, İspaniyadan, İsveçrədən və digər Avropa ölkələrindən olan alim həmkarları Ermənistanın Tovuz rayonu ilə sərhəddə apardığı təxribatı pisləyir və bir ziyalı kimi Azərbaycanın ərazi bötüvlüyünü, onun toxunulmazlığını tanıdıqlarını bildirirlər.
Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Arif Həşimov öz növbəsində, Prezident İlham Əliyevin apardığı daxili və xarici siyasəti, ölkəmizdə ordu quruculuğu, COVID-19 ilə mübarizə və yaranmış digər problemlərin aradan qaldırılması ilə bağlı məsələlərin həlli istiqamətində nümayiş etdirilən məqsədyönlü siyasəti yüksək qiymətləndirib və belə məsələlərdə ziyalılarımızın üzərinə böyük məsuliyyətin düşdüyünü deyib.
Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov iclas iştirakçılarının diqqətini son günlərdə ABŞ-ın Los-Anceles şəhərində erməniəsilli təxribatçıların orada yaşayan həmvətənlərimizə qarşı göstərdiyi zorakılıq əməllərinə cəlb edib. Vurğulayıb ki, düşmənin həmvətənlərimizə qarşı mənfur əməlləri qanunla cəzalandırılmalıdır. Alim, həmçinin COVID-19 virusu ilə mübarizə məqsədi ilə rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin alimlərinin apardıqları tədqiqatlardan danışaraq qeyd edib ki, mütəxəssislərimizin əldə etdikləri mühüm nəticələr artıq TƏBİB-in rəsmi müalicə protokoluna daxil edilib.
Daha sonra çıxış edən Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı təcavüzkar, mənfur siyasətdən danışıb. Qeyd edib ki, Tovuz rayonu ilə sərhəddə baş verən erməni təxribatına qısa zaman ərzində ölkəmizin başçısı tərəfindən göstərilən operativ, layiqli münasibət ölkəmiz, eləcə də dünya ictimaiyyəti, xüsusilə alim və ziyalılar tərəfindən rəğbətlə qarşılanır və birmənalı şəkildə dəstəklənir.
FRTEB-in Elmi şurasının üzvləri vurğulayıblar ki, alimlərimiz həmişə olduğu kimi, ölkə Prezidentinin ətrafında sıx birləşməyi və onun rəhbər tutduğu dövlətçilik prinsiplərini daim dəstəkləməyi vacib hesab edirlər. Qeyd olunub ki, AMEA-nın elmi kollektivləri və alimləri cənab İlham Əliyevin tarixi nitqində qarşıya qoyduğu vəzifələri öz fəaliyyətlərində daim rəhbər tutacaqlar.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Bölmənin elmi müəssisələrinin 2020-ci ilin büdcəsi çərçivəsində maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat proqramlarının müzakirəsinə həsr olunub. Bu barədə elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri onlayn iclas iştirakçılarına məlumat veriblər. Elmi şuranın üzvləri təqdim olunan elmi tədqiqat layihələrini yekdilliklə dəstəkləyərək AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması barədə qərar qəbul ediblər.
Elmi-təşkilati məsələlərin müzakirəsi zamanı Elmi şura üzvləri dünya şöhrətli azərbaycanlı alim AMEA-nın fəxri üzvü, professor Lütfi Zadənin 100 illik yubileyinin keçirilməsi üçün AMEA və ölkə rəhbərliyi qarşısında vəsatət qaldırılması haqqında qərar qəbul ediblər.
Həmçinin ölkəmizdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı sahəsində mühüm xidmətləri olan AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstititunun 50 illik yubileyinin, eləcə də, 2021-ci ildə Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün E-infrastrukturlar” və NATO-nun dəstəyi ilə “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusuna həsr olunan beynəlxalq konfransların keçirilməsi və dəstək verilməsi haqqında müvafiq qərarlar qəbul ediblər.
Müzakirə olunan məsələlər arasında AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Aydazadənin, professorlar Kamil Mənsimov və Knyaz Məmmədovun, eləcə də texnika elmləri doktoru Qəmbər Quluyevin 70, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Nəriman İsmayılovun 65 illik yubileylərinin keçirilməsi, həmçinin fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Canməmməd Rüstəmovun təltif edilməsi də yer alıb.
Daha sonra bölmənin Fəxri fərmanının layihəsi diqqətə çatdırılıb. Layihə şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul edilib.
Onlayn iclasda bir sıra kadr məsələləri də müzakirə olunub. Qəbul edilən qərarlara əsasən, texnika elmləri doktoru Qəmbər Quluyev AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini vəzifəsinə, həmçinin Biofizika İnstitutunun təklif etdiyi namizədlər – biologiya üzrə elmlər doktorları Kərim Qasımov və Tokay Hüseynov müvafiq laboratoriyaların müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Aslanov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mürsəl Dadaşov aparıcı elmi işçi vəzifələrinə təsdiq olunublar.

On July 24, a regular online meeting of the Scientific Council of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS (DPMTS) was held.
The event was attended by vice-president of ANAS, chairman of the Academic Council, academician Rasim Alguliyev, council members, heads and scientific secretaries of research institutions, heads of public relations departments and representatives of trade union organizations, young scientists and specialists, as well as heads of territorial organizations party "New Azerbaijan" in institutions and councils of women and veterans.
Initially, academician Rasim Alguliyev said that by the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, an active member of ANAS Tayyar Jafarov was awarded the "Shohrat" order. He congratulated academician T. Jafarov on this high state award and wished the scientist success in his future activities.
Rasim Alguliyev noted that recently the country's leadership has been paying special attention to such issues as the protection and expansion of the scientific and technical potential of the Republic of Azerbaijan, the determination of priority areas of fundamental and applied scientific research in accordance with the strengthening of the country's defense power, ensuring its security, and developing the non-oil sector. , the solution of the socio-economic, cultural and moral problems of the republic.
Speaking about some instructions and recommendations given at the meeting of the Presidium of ANAS on July 16, 2020, academician Rasim Alguliyev said that at the meeting, the president of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev spoke about events aimed at the active participation of scientists of ANAS, representatives of the intelligentsia, as well as young scientists and specialists in the process of objectively informing and educating society in such matters as the fight against the COVID-19 virus, socio-political processes taking place in the light of the purposeful, successful policy pursued by President Ilham Aliyev, etc.
Recalling the speech of President Ilham Aliyev at the meeting of the Cabinet of Ministers on July 15, 2020, the Chairman of the Academic Council said that the important issues of the socio-political life of the country touched upon in the speech of the head of state, his thoughts on Armenia's attack on Azerbaijan, as well as on the events of our recent history The President's decisive position has attracted the attention of the entire public.
The academician stressed that this historic speech of President Ilham Aliyev was thoroughly discussed at the meeting of the Presidium of ANAS, which took place on July 16, 2020: “At the meeting, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev emphasized that in his speech, Mr. President spoke in detail about the dangers threatening our country and the attitude of the state to these problems. Anyone who is not indifferent to the fate of the Motherland should take this speech seriously and adopt the political direction indicated by the President. "
Then the director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Misir Mardanov, director of the Institute of Control Systems, academician Telman Aliyev, vice-rector of the National Aviation Academy, corresponding member of ANAS Afig Hasanov, chairman of the National Center for Nuclear Research CJSC, academician Adil Garibov, director of the Institute of Physics, academician Nazim Mammadov, head of the Laboratory of the Institute of Physics, academician Arif Hashimov, director of the Institute of Biophysics, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov and director of the Shamakhyi Astrophysical Observatory, corresponding member of ANAS Namik Jalilov.
The speakers noted that they fully support the flexible and decisive actions of the Supreme Commander in connection with the suppression of the provocation of the Armenian armed units in the Tovuz direction of the Azerbaijani-Armenian state border, as well as the domestic and foreign policy of the head of state in general, and expressed gratitude to the President on behalf of all scientists for their concern and the attention he gives to the development of domestic science.
In their speeches, scientists highly appreciated the purposeful policy carried out in connection with the elimination of problems that arose during the fight against the coronavirus pandemic, and noted that in addressing such issues and educating the public, a great responsibility lies with representatives of the intelligentsia.
Speaking about the provocations that are taking place in a number of cities in Europe and the United States, the scientists emphasized that the persons who committed these actions in relation to our compatriots should be punished accordingly.
Also, the members of the Academic Council of DPMTS stressed the need for close rallying around the President of the Republic of Azerbaijan and added that the scientific teams and scientists of ANAS will always be guided by the tasks set by Mr. Ilham Aliyev in his historic speech.
The next on the agenda was the question of research programs that are planned to be financed within the budget of the scientific institutions of the Division for 2020. The members of the Scientific Council unanimously supported the projects presented by the heads of research institutions and adopted a resolution on submitting them to the Presidium of ANAS.
During the discussion of scientific and organizational issues, the members of the Academic Council adopted a resolution to raise a petition to the leadership of ANAS and the republic to hold the 100th anniversary of the world famous Azerbaijani scientist, honorary member of ANAS, Professor Lotfi Zadeh.
Then, at the event, the relevant resolutions were adopted on holding in 2021 the 50th anniversary of the Institute of Information Technologies of ANAS, as well as international conferences "Electronic infrastructures for the Eastern Partnership countries" (with the support of the European Commission) and "Problems of cybersecurity of industrial management systems" (with the support of NATO).
The next for consideration were the issues of holding the 70th anniversary of ANAS Corresponding Member Kamil Aydazade, professors Kamil Mansimov and Knyaz Mammadov, Doctor of Technical Sciences Gambar Guluyev, 65th anniversary of Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Nariman Ismayilov, as well as awarding PhD in Physical and Mathematical Sciences Janmammad Rustamov.
Further, the project of the Certificate of Honor of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS was presented. The project was unanimously adopted by the board members.
The online meeting also addressed personnel issues. According to the adopted resolutions, Doctor of Technical Sciences Gambar Guluyev was appointed Deputy Director of the Institute of Control Systems of ANAS for Technologies, Doctors of Biological Sciences Kerim Gasimov and Tokay Huseynov were appointed heads of laboratories of the Institute of Biophysics, PhD in Physics and Mathematics Rasim Aslanov and PhD in Biology Mursal Dadashov - as leading scientific workers.