İyulun 27-də AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Fransanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zakari Qross ilə görüşüb. Görüşdə ölkələrimiz arasında elmi əlaqələrin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin tarixi mərhələlərindən, siyasi, iqtisadi, mədəni və elmi sahələri əhatə edən əməkdaşlıq münasibətlərindən, eləcə də koronavirus pandemiyası dövründə ölkədəki mövcud karantin rejimi çərçivəsində AMEA-da aparılan elmi-tədqiqat işlərindən söz açıb.
Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasından bəhs edən AMEA rəhbəri akademiyada kadr hazırlığı sahəsində beynəlxalq təcrübənin tətbiqinə üstünlük verildiyini deyib. Bu mənada Fransanın elm və ali təhsil mərkəzləri ilə də fəaliyyətin genişləndirilməsi üçün yüksək potensialın olduğunu qeyd edib.
Səfir Zakari Qross səmimi qəbula və ikitərəfli əlaqələrin daha da möhkəmlənməsində xidmətlərə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanla Fransanın bir sıra elmi istiqamətlərdə etibarlı tərəfdaşlar kimi birgə fəaliyyətinin bundan sonra da uğurla davam edəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademik İsa Həbibbəyli və akademik İbrahim Quliyev, Azərbaycandakı Fransa İnstitutunun direktoru, Fransa Səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət müşaviri Jerom Kel və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.

Президент НАНА встретился с послом Франции в нашей стране
27 июля президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев встретился с чрезвычайным и полномочным послом Франции в нашей стране Закари Гроссом. В ходе встречи стороны обсудили развитие научных связей между двумя странами.
Академик Рамиз Мехтиев рассказал об исторических этапах азербайджано-французских связей, сотрудничестве в политической, экономической, культурной и научной сферах, а также научно-исследовательских работах, которые велись в НАНА в рамках карантинного режима, введенного в республике в период пандемии коронавируса.
Говоря об интеграции отечественной науки в мировую, руководитель НАНА сообщил, что при подготовке кадров в академии применяется международный опыт в данной сфере. Академик отметил, что в стране имеется высокий потенциал для расширения сотрудничества с научными центрами и высшими учебными заведениями Франции.
Посол Закари Гросс поблагодарил руководство НАНА за сердечный прием и заслуги в еще большем укреплении двусторонних связей. Он подчеркнул, что совместная деятельность Азербайджана и Франции в качестве надежных партнеров, нацеленная на развитие ряда направлений науки, будет успешно продолжаться и в дальнейшем.
На встрече также приняли участие первые вице-президенты НАНА, академик Иса Габиббейли и академик Ибрагим Гулиев, директор Французского института в Азербайджане, советник посольства Франции по вопросам сотрудничества и культуры Жером Кель и начальник Управления внешних связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева.