Azərbaycan alimi Moskvada keçirilmiş beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru İlham Məmmədzadə noyabrın 20-dən 21-dək Moskva şəhərində (Rusiya) “Fəlsəfə ictimai sahədə” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib. Rusiya Elmlər Akademiyasında Ümumdünya Fəlsəfə Gününə həsr olunmuş konfransa Azərbaycanla yanaşı, Qazaxıstan, İrlandiya, Belarus və digər ölkələrdən də alimlər qatılıblar.
İlham Məmmədzadə “Modern və maarifçilik: birlikdə və ya ayrı” adlı məruzəsində bildirib ki, müasir fəlsəfədə modernlə maarifçiliyin münasibətləri birmənalı deyil. O, maarifçiliyə yeni baxışın zəruri olduğunu vurğulayıb.

Директор Института философии и права Национальной академии наук Азербайджана, доктор философии по праву Ильхам Мамедзаде принял участие в международной научной конференции «Философия в социальной сфере», прошедшей 20-21 ноября 2014 года в Москве (Россия). В конференции, посвященной Всемирному дню философии, также приняли участие ученые из Казахстана, Ирландии, Беларуси и других стран.
В своем докладе «Современность и просветительство: вместе или порознь» Ильхам Мамедзаде сообщил, что в современной философии отношения между современностью и просветительством не однозначны. Докладчик также подчеркнул необходимость новой точки зрения на просветительство.