AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin, AMEA-nın və ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya, süni intellekt və müasir reallıqlar” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, elm və təhsil qurumlarının əməkdaşları, media mənsubları və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov açaraq Milli Məclisin yaz sessiyasının gündəliyinə uyğun olaraq keçirilən, aktual mövzuya həsr olunmuş konfransın elmi əhəmiyyətini qeyd edib. O, iqlim dəyişiklikləri, ekoloji böhranlar və təbii resursların azalmasını bəşəriyyətin qarşısında duran ən ciddi problemlərdən olduğunu söyləyib. Bildirib ki, atmosferin və ətraf mühitin çirklənməsi, biomüxtəlifliyin azalması, su qıtlığı, iqlim dəyişiklikləri və s. planetimizin tarazlığına birbaşa təsir edən faktorlardır.
Komitə sədri bugünkü tədbirin Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günündə keçirilməsinin təsadüfi olmadığını bildirərək, bu əlamətdar günün əsas məqsədinin dünyanın diqqətini təbii və antropogen faktorların təsirinə məruz qalan biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəltmək olduğunu vurğulayıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təbiətin mühafizəsinə və ekoloji tarazlığın saxlanılmasına xüsusi önəm verdiyini deyən Sadiq Qurbanov qeyd edib ki, Ümummilli Lider biomüxtəlifliyin qorunmasını Azərbaycanın ekoloji siyasətinin mühüm tərkib hissəsi kimi görürdü. Böyük şəxsiyyət təbiətə qarşı edilən hər hansı zərəri yalnız ekoloji fəlakət deyil, həm də milli sərvətə qarşı hörmətsizlik kimi dəyərləndirirdi.
Prezident İlham Əliyevin Bakıda keçirilən COP29 tədbiri çərçivəsində söylədiyi “Qlobal ekoloji problemlər bəşəriyyətin mövcudluğu və gələcəyi üçün ciddi təhdidlər yaratmaqdadır” sözlərini xatırladan Sadiq Qurbanov hazırda ölkəmizdə ekoloji təhlükəsizliyi təmin etmək və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə etmək üçün rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin genişləndirildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, xüsusilə Naxçıvan, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji zonaları” elan edilməsi bu istiqamətdə atılmış mühüm addımdır.
“Azərbaycanın yaşıl öhdəlikləri ekoloji dayanıqlığı artırmaq, karbon emissiyalarını azaltmaq və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə keçidi sürətləndirmək məqsədi daşıyır”, - deyə bildirən komitə sədri ölkəmizin bu sahədə bir sıra beynəlxalq və milli təşəbbüslərə qoşulduğunu söyləyib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan 2030-cu ilə qədər istilik effekti yaradan qaz emissiyalarını 35 %, 2050-ci ilədək isə 40 % azaltmağı hədəfləyir.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması, təbii fəlakətlərdən müdafiəyə diqqətin artırılması, süni intellekt və rəqəmsal inkişafla bağlı ölkənin çağırışlarına cavab verən əhəmiyyətli müzakirələrin aparılması baxımından bugünkü tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin ölkəmizdə uğurla davam etdiyini və Azərbaycanın dünyamiqyaslı beynəlxalq COP29 konfransına yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini deyən AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, COP29 tədbiri sadəcə iqlim dəyişikliyi mövzusunda deyil, həm də ölkənin beynəlxalq səviyyədə öz liderlik qabiliyyətini nümayiş etdirmək yolunda tarixi bir addım oldu. Bu konfrans Azərbaycanın yalnız bir müşahidəçi deyil, qlobal çağırışlara cavab verən bir lider olduğunu bütün dünyaya sübut etdi. COP29  Qarabağın azad edilməsindən sonra Azərbaycanı dünyaya  yeni obrazda təqdim etdi.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan elmi COP29 tədbiri və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə yeni ideyalarla, yeni istiqamətlərlə yanaşı, yeni terminologiya ilə zənginləşib. COP29 Azərbaycan elminə ondan əvvəlki dövrlərdə heç zaman səslənməyən “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl artım”, “yaşıl texnologiyalar” və s. kimi yeni terminlər, yeni anlayışlar gətirib.
O, cari ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamlarının “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” strategiyası ilə bir-birini tamamladığını və yeni mərhələni şərtləndirdiyini bildirib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli tədbir zamanı irəli sürüləcək müddəa və təkliflərin, müzakirə obyekti olacaq məsələlərin Milli Məclisdə bu istiqamətdə yeni qanunvericilik layihəsinin hazırlanması prosesinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynovanın və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasovun mövzu üzrə məruzələri dinlənilib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi, Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif Həşimov, Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov,  millət vəkili Nigar Məmmədova, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Asəf Zamanov və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin departament direktoru, professor Zahid Məmmədov çıxış edərək “yaşıl” dünyanın mühafizəsinə, yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı qlobal çağırışların elmi baxımdan müzakirəsinə həsr edilmiş tədbirin önəminə toxunublar. Qeyd olunub ki, müzakirələr elmi-innovativ yanaşmaların, planların və qanunvericilik aktlarının milli strategiyalara uyğun şəkildə formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

A scientific-practical conference on the topic “Green World, Artificial Intelligence, and Modern Realities” was held at ANAS
A scientific-practical conference on the topic “Green World, Artificial Intelligence, and Modern Realities” was held at the Central Scientific Library of ANAS, jointly organized by the Committee for Natural Resources, Energy and Ecology of the Milli Majlis, Azerbaijan National Academy of Sciences, and the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education.
The conference was attended by state and government representatives, members of the Milli Majlis, employees of scientific and educational institutions, media representatives, and other participants.
The event was opened with a welcome speech by Sadig Gurbanov, Chairman of the Committee for Natural Resources, Energy and Ecology of the Milli Majlis. He emphasized the scientific significance of the conference, which was dedicated to important topic. He said that climate change, ecological crises, and the decrease of natural resources are among the most serious problems facing humanity. Air and environmental pollution, loss of biodiversity, water scarcity, and climate change, etc., are all factors that directly impact the balance of the planet.
Sadig Gurbanov stressed that National Leader Heydar Aliyev placed special importance on environmental protection and maintaining ecological balance. The Great Leader considered the protection of biodiversity as an important part of Azerbaijan’s environmental policy. Heydar Aliyev viewed any harm inflicted on nature not only as an ecological disaster but also as a sign of disrespect toward the national wealth.
Recalling the words “Global environmental problems pose serious threats to the existence and future of humanity,” which President Ilham Aliyev stated during the COP29 event, Sadig Gurbanov highlighted that the use of digital technologies in Azerbaijan is expanding to ensure environmental safety and the efficient use of natural resources. He noted that an important step in this direction is the declaration of Nakhchivan, Karabakh, and Eastern Zangezur as "green energy zones."
Then, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, delivered a speech, highlighting that the main goal of the conference is to talk about important topics such as protecting the environment, preventing climate change, being more prepared for natural disasters, and the role of artificial intelligence and digital technology in today’s world.
Saying that numerous events were held last year in the country within the framework of the “Green World Solidarity Year” and that the international COP29 conference took place at a high level in Azerbaijan, the head of ANAS emphasized that the COP29 event demonstrated to the entire world Azerbaijan’s leading position in solving global problems, and after the liberation of Karabakh, COP29 presented Azerbaijan in a new image.
Academician Isa Habibbeyli said that within the framework of COP29 and the “Green World Solidarity Year”, Azerbaijani science was enriched with new ideas, new directions, and new terminology. Terms and concepts such as  “green energy,” “green economy,” “green growth,” “green technologies,” etc., appeared in the scientific community.
In conclusion of his speech, Academician Isa Habibbeyli expressed confidence that the ideas and proposals to be put forward during the event, as well as the issues to be discussed at the conference, will contribute to the process of developing a new draft law by the Milli Majlis in this field and wished success to the conference.
At the event, presentations related to the main topic were delivered by Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova, and Director General of the Institute of Control Systems, Academician Ali Abbasov.
The academic secretary of ANAS and Director General of the Institute of Physics, Academician Arif Hashimov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Vugar Karimov, Member of Parliament Nigar Mammadova, Vice-Rector for Science and Innovations of the Azerbaijan State Pedagogical University, Professor Asaf Zamanov, and Director of Department at Azerbaijan State University of Economics, Professor Zahid Mammadov also delivered speeches at the event. They highlighted the importance of the conference, which was dedicated to discussing global challenges related to the protection of the “green” world and the application of high technologies. It was noted that the discussions are of particular importance in terms of developing scientific and innovative approaches.