“Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın təqdimat mərasimi keçirilib
Mayın 23-də Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutu (aparıcı təşkilat), Elm və Təhsil Nazirliyinin (ETN) və AMEA-nın tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) birgə əməkdaşlığı əsasında hazırlanmış “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın təqdimat mərasimi baş tutub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru akademik Akif Əlizadə, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, ETSN-in Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Nazim İsmayılov, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin, ETN Neft və Qaz İnstitutunun, ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun, ETN İqtisadiyyat İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimini giriş sözü ilə nəşrin baş redaktoru, ETN Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru akademik Akif Əlizadə açaraq bildirib ki, geniş ictimaiyyət və mütəxəssis dairəsi üçün nəzərdə tutulmuş yeni atlas bəşəriyyətin və dünya mədəniyyətinin beşiklərindən olan, qədim tarixi və bənzərsiz təbiəti ilə seçilən, Azərbaycan Respublikasının hazırki iqtisadi bölgüsündə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları ilə təmsil edilən tarixi Qarabağ diyarının ümumcoğrafi durumuna və zəngin təbii ehtiyatlarına həsr edilib. Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, atlasın ərsəyə gəlməsi uzun və sistemli elmi araşdırmaların nəticəsidir və ötən illər ərzində regionun coğrafiyası, təbii resursları, iqlimi və ekoloji durumu ilə bağlı yüzlərlə məlumat toplanaraq təhlil olunub.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsi qədim tarixə malikdir və işğal dövründə tədqiqatlardan kənar qalıb, 30 il ərzində bölgənin infrastrukturu ilə yanaşı, təbiəti, ekologiyası, biomüxtəlifliyi məhv edilib. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilən və tarixi Zəfərlə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və dövlət suverenliyinin tam bərpa olunduğunu deyən natiq hazırda regionun bərpası istiqamətində geniş quruculuq işlərinin həyata keçirildiyini bildirib.
Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsilə regionda elmi tədqiqatlar da bərpa olunub, bölgənin geoloji və ekoloji potensialı tədqiq edilib və bugünkü atlas Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan geniş quruculuq işlərinə Azərbaycan elminin, alimlərinin öz töhfəsidir. O vurğulayıb ki, yeni nəşr dövlət başçısının qayğısı və dəstəyi ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin, AMEA-nın və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşlarının birgə səyi nəticəsində ərsəyə gəlib və toplanmış yeni məlumatlar gələcəkdə Azərbaycanın iqtisadi, mədəni həyatında mühüm rol oynayacaq.
Akademik atlasdakı xəritələrin hazırlanmasında Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyinin böyük əməyinin olduğunu bildirib. Həmçinin AMEA-nın da bu prosesdə yaxından iştirak etdiyini söyləyib, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyində Akademiyanın son illərdə ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak etdiyini deyib.
“Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası” Azərbaycan, ingilis, rus dillərində nəşri onun oxucu auditoriyasının xeyli geniş olacağına imkan yaradır. Bu baxımdan nəşrin Azərbaycanın Qarabağ - Şərqi Zəngəzur bölgəsinin təbiət müxtəlifliyi haqqında etibarlı məlumata ehtiyacı olan orta və ali təhsil ocaqları, icra və bələdiyyə orqanları, elmi-tədqiqat mərkəzləri, maraqlanan beynəlxalq qurumlar, eləcə də digər xarici təşkilatlar üçün etibarlı vəsait kimi dəyərləndirilməlidir”, - deyə akademik Akif Əlizadə vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası adından salamlayıb, bugünkü nəşrin ölkəmizin elmi mühiti üçün əlamətdar hadisə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığında 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və dövlət suverenliyi tam bərpa olunub. Akademik İsa Həbibbəyli “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin aparıldığını, eyni zamanda Azərbaycan elminin də 30 il sonra bölgədə tədqiqatlarını bərpa etdiyini söyləyib. AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, Qarabağın 30 illik işğalı dövründə toplanması mümkünsüz olan məlumatlar indi sistemli şəkildə toplanır, tədqiqata cəlb olunur, elmi əsasları işlənib hazırlanır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasından keçən ötən müddət ərzində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birgəQırmızı kitab”ın 3-cü cildi hazırlanıb, həmçinin Folklor İnstitutunda “Zəngəzur folkloru antologiyası”, Dilçilik İnstitutunda “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”, Tarix İnstitutunda “Vətən müharibəsi tarixi: Şəxsiyyət faktoru” kitabları işıq üzü görüb.
Təqdimatı keçirilən “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın 30 illik işğaldan sonra azad olunan regionun elmi cəhətdən bərpası və inkişafı istiqamətində atılan mühüm addım olduğunu deyən natiq qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin liderliyində Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda aparılan işlərə Azərbaycan elminin böyük töhfəsidir. Bildirib ki, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə ərsəyə gələn atlas Aşağı Araz vadisindən Kəlbəcərə, Laçına kimi, bir sözlə bütün Qarabağ ərazisini əhatə edir və qiymətli mənbədir.
“Atlasda istifadə edilmiş xəritələr geoloji əhəmiyyətli olduğu kimi, həmin ərazilərin işğaldan azad ediləndən sonra çəkilmiş ilk coğrafi atlası kimi mühüm siyasi əhəmiyyətə də malikdir. Nəşrdə tarixi və toponimik baxımından da məlumatlar təqdim olunur və olduqca zəngindir. Yeni vəsiar Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun geoloji pasportudur və elmimizin ən son mühüm nailiyyətlərindəndir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Daha sonra atlasın elmi rəhbəri və redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli yeni nəşrin geniş təqdimatını edib. Bildirib ki, dövlət başçısının qayğısı və dəstəyi ilə ərsəyə gətirilmiş nəfis atlas bölgənin təbii müxtəlifliyi üzrə əsas istiqamətverici sənəd kimi əvəzolunmaz elmi topludur.
Təqdimat mərasimində, həmçinin ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, ETSN-in Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Nazim İsmayılov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Vasif Babazadə, ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov və ETN İqtisadiyyat İnstitutunun Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin rəhbəri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Azər Səfərov çıxış edərək “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası istiqamətində mühüm rol oynayacağını bildiriblər.

The presentation of the publication “Karabakh and Eastern Zangezur: Atlas of Natural Resources” took place
On May 23, the presentation ceremony of the “Karabakh and Eastern Zangezur: Atlas of Natural Resources,” prepared through the joint collaboration of the Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education (leading organization), scientific institutions under the Ministry of Science and Education and the Azerbaijan National Academy of Sciences, as well as the Ministry of Ecology and Natural Resources, was held.
The event was attended by the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, the Director General of the Institute of Geology and Geophysics, Academician Akif Alizade, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources, Vugar Karimov, Chairman of the Board of the Geodesy and Cartography Agency under the Ministry of Ecology and Natural Resources, Nazim Ismayilov, as well as representatives from the Republican Seismic Survey Center under ANAS, the Oil and Gas Institute, the Institute of Soil Science and Agrochemistry, the Institute of Economics under the Ministry of Science and Education, and Baku State University.
The presentation ceremony was opened with a speech by the editor-in-chief of the publication and Director General of the Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education, Academician Akif Alizade, who explained the importance of the new atlas. He said that the new atlas is dedicated to the general geographic condition and rich natural resources of the historical Karabakh region, distinguished by its ancient history and unique nature. He also underlined that creating the atlas took many years of systematic scientific research, during which a large amount of information about the region’s geography, natural resources, climate, and environment was collected and studied.
The academician emphasized that Karabakh and Eastern Zangezur region has an ancient history and during the years of occupation, no research was done there. Over those 30 years, not only the region’s infrastructure but also its nature, environment, and biodiversity were destroyed. He mentioned that following the historic Victory achieved under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, in the 44-day Patriotic War, and the successful anti-terror operations, the territorial integrity and state sovereignty of Azerbaijan were fully restored. The academician added that large-scale constructive works are currently underway to restore the region.
Academician Akif Alizade said that after the liberation of our territories from occupation, scientific research was resumed, the geological and ecological potential of the region was studied, and the presented atlas is a contribution of Azerbaijani science and scientists to the constructive works carried out in Karabakh and Eastern Zangezur. The academician emphasized that the new publication was prepared through the joint efforts of the staff of the Ministry of Science and Education, the Azerbaijan National Academy of Sciences, and the Ministry of Ecology and Natural Resources, with the care and support of the Head of State. The newly collected materials will play an important role in the future economic and cultural life of Azerbaijan.
Academician Akif Alizade mentioned that a significant amount of work in preparing the maps in the atlas was done by the Agency for Geodesy and Cartography of the Ministry of Ecology and Natural Resources. The Azerbaijan National Academy of Sciences also closely participated in this process, in recent years, under the leadership of Academician Isa Habibbeyli, the Academy of Sciences has been actively involved in the socio-political life of the country.
“The publication of the atlas of natural resources of Karabakh and Eastern Zangezur in Azerbaijani, English, and Russian makes it easier for more people from different countries to read and learn from it. From this perspective, the publication should be regarded as a reliable resource for secondary and higher education institutions in Azerbaijan, executive authorities and municipalities, scientific research centers, interested international organizations, as well as other foreign institutions that need trustworthy information about the natural diversity of the Karabakh and Eastern Zangezur region of Azerbaijan,”-emphasized Academician Akif Alizade.
Then, President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli greeted the participants of the event on behalf of the Azerbaijan National Academy of Sciences and noted that the presentation of the new atlas is a remarkable event in the scientific life of our country. He emphasized that as a result of the 44-day Patriotic War and anti-terror operations under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev, Azerbaijan’s territorial integrity and state sovereignty was fully restored. Within the framework of the “Great Return” State Program, large-scale constructive works are underway in the territories liberated from occupation, and at the same time, Azerbaijani science has resumed its research in the region after 30 years. According to the head of ANAS, information that was impossible to obtain during the 30-year occupation of Karabakh is now systematically gathered, researched, and scientifically substantiated.
Academician Isa Habibbeyli said that the third volume of the “Red Book” was prepared jointly with the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Ministry of Science and Education. Additionally, the Folklore Institute has published the “Anthology of Zangezur Folklore,” the Institute of Linguistics has released the “The Karabakh and Eastern Zangezur Dialectological Atlas of the Azerbaijani Language,” and the Institute of History has brought out the book “The History of the Patriotic War: The Factor of Personality.”
Saying that the “Karabakh and Eastern Zangezur: Atlas of Natural Resources” is a significant contribution of Azerbaijani science to the restoration and development efforts carried out under the leadership of President Ilham Aliyev in Karabakh and Eastern Zangezur, the head of ANAS underlined that the atlas, prepared under the leadership of Academician Akif Alizade, is a valuable source covering the entire territory of Karabakh from the Lower Araz Valley to Kalbajar and Lachin.
“The maps presented in the atlas have not only geological importance. Being the first geographical atlas created after the liberation of the territories from occupation, this publication also has important political significance. It includes important historical and toponymic information for the readers. The new edition is the geological passport of Karabakh and Eastern Zangezur and one of the important achievements of our science.”-the academician added.
Next, the scientific supervisor and editor of the publication, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Talat Kengerli, gave a detailed presentation. The scientist siad that the atlas, prepared with the support and care of the Head of State, is an indispensable scientific collection and a key guiding document that highlights the natural diversity of the region.
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Kerimov, Chairman of the Board of the Geodesy and Cartography Agency under the Ministry of Ecology and Natural Resources, Nazim Ismayilov, Head of Department at Baku State University, Academician Vasif Babazade, Head of Laboratory at the Institute of Soil Science and Agrochemistry, a corresponding member of ANAS Amin Ismaylov, and Head of the Scientific Center at the Institute of Economics, PhD in Economics Azer Safarov delivered speeches at the event. They emphasized that the “Karabakh and Eastern Zangezur: Atlas of Natural Resources” will play an important role in the restoration of the territories liberated from occupation.