“Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın təqdimat mərasimi keçirilib
Mayın 23-də Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutu (aparıcı təşkilat), Elm və Təhsil Nazirliyinin (ETN) və AMEA-nın tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) birgə əməkdaşlığı əsasında hazırlanmış “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın təqdimat mərasimi baş tutub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru akademik Akif Əlizadə, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, ETSN-in Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Nazim İsmayılov, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin, ETN Neft və Qaz İnstitutunun, ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun, ETN İqtisadiyyat İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimini giriş sözü ilə nəşrin baş redaktoru, ETN Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru akademik Akif Əlizadə açaraq bildirib ki, geniş ictimaiyyət və mütəxəssis dairəsi üçün nəzərdə tutulmuş yeni atlas bəşəriyyətin və dünya mədəniyyətinin beşiklərindən olan, qədim tarixi və bənzərsiz təbiəti ilə seçilən, Azərbaycan Respublikasının hazırki iqtisadi bölgüsündə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları ilə təmsil edilən tarixi Qarabağ diyarının ümumcoğrafi durumuna və zəngin təbii ehtiyatlarına həsr edilib. Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, atlasın ərsəyə gəlməsi uzun və sistemli elmi araşdırmaların nəticəsidir və ötən illər ərzində regionun coğrafiyası, təbii resursları, iqlimi və ekoloji durumu ilə bağlı yüzlərlə məlumat toplanaraq təhlil olunub.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsi qədim tarixə malikdir və işğal dövründə tədqiqatlardan kənar qalıb, 30 il ərzində bölgənin infrastrukturu ilə yanaşı, təbiəti, ekologiyası, biomüxtəlifliyi məhv edilib. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilən və tarixi Zəfərlə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və dövlət suverenliyinin tam bərpa olunduğunu deyən natiq hazırda regionun bərpası istiqamətində geniş quruculuq işlərinin həyata keçirildiyini bildirib.
Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsilə regionda elmi tədqiqatlar da bərpa olunub, bölgənin geoloji və ekoloji potensialı tədqiq edilib və bugünkü atlas Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan geniş quruculuq işlərinə Azərbaycan elminin, alimlərinin öz töhfəsidir. O vurğulayıb ki, yeni nəşr dövlət başçısının qayğısı və dəstəyi ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin, AMEA-nın və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşlarının birgə səyi nəticəsində ərsəyə gəlib və toplanmış yeni məlumatlar gələcəkdə Azərbaycanın iqtisadi, mədəni həyatında mühüm rol oynayacaq.
Akademik atlasdakı xəritələrin hazırlanmasında Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyinin böyük əməyinin olduğunu bildirib. Həmçinin AMEA-nın da bu prosesdə yaxından iştirak etdiyini söyləyib, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyində Akademiyanın son illərdə ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak etdiyini deyib.
“Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası” Azərbaycan, ingilis, rus dillərində nəşri onun oxucu auditoriyasının xeyli geniş olacağına imkan yaradır. Bu baxımdan nəşrin Azərbaycanın Qarabağ - Şərqi Zəngəzur bölgəsinin təbiət müxtəlifliyi haqqında etibarlı məlumata ehtiyacı olan orta və ali təhsil ocaqları, icra və bələdiyyə orqanları, elmi-tədqiqat mərkəzləri, maraqlanan beynəlxalq qurumlar, eləcə də digər xarici təşkilatlar üçün etibarlı vəsait kimi dəyərləndirilməlidir”, - deyə akademik Akif Əlizadə vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası adından salamlayıb, bugünkü nəşrin ölkəmizin elmi mühiti üçün əlamətdar hadisə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığında 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və dövlət suverenliyi tam bərpa olunub. Akademik İsa Həbibbəyli “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin aparıldığını, eyni zamanda Azərbaycan elminin də 30 il sonra bölgədə tədqiqatlarını bərpa etdiyini söyləyib. AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, Qarabağın 30 illik işğalı dövründə toplanması mümkünsüz olan məlumatlar indi sistemli şəkildə toplanır, tədqiqata cəlb olunur, elmi əsasları işlənib hazırlanır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasından keçən ötən müddət ərzində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birgəQırmızı kitab”ın 3-cü cildi hazırlanıb, həmçinin Folklor İnstitutunda “Zəngəzur folkloru antologiyası”, Dilçilik İnstitutunda “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”, Tarix İnstitutunda “Vətən müharibəsi tarixi: Şəxsiyyət faktoru” kitabları işıq üzü görüb.
Təqdimatı keçirilən “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın 30 illik işğaldan sonra azad olunan regionun elmi cəhətdən bərpası və inkişafı istiqamətində atılan mühüm addım olduğunu deyən natiq qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin liderliyində Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda aparılan işlərə Azərbaycan elminin böyük töhfəsidir. Bildirib ki, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə ərsəyə gələn atlas Aşağı Araz vadisindən Kəlbəcərə, Laçına kimi, bir sözlə bütün Qarabağ ərazisini əhatə edir və qiymətli mənbədir.
“Atlasda istifadə edilmiş xəritələr geoloji əhəmiyyətli olduğu kimi, həmin ərazilərin işğaldan azad ediləndən sonra çəkilmiş ilk coğrafi atlası kimi mühüm siyasi əhəmiyyətə də malikdir. Nəşrdə tarixi və toponimik baxımından da məlumatlar təqdim olunur və olduqca zəngindir. Yeni vəsiar Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun geoloji pasportudur və elmimizin ən son mühüm nailiyyətlərindəndir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Daha sonra atlasın elmi rəhbəri və redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli yeni nəşrin geniş təqdimatını edib. Bildirib ki, dövlət başçısının qayğısı və dəstəyi ilə ərsəyə gətirilmiş nəfis atlas bölgənin təbii müxtəlifliyi üzrə əsas istiqamətverici sənəd kimi əvəzolunmaz elmi topludur.
Təqdimat mərasimində, həmçinin ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, ETSN-in Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Nazim İsmayılov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Vasif Babazadə, ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov və ETN İqtisadiyyat İnstitutunun Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin rəhbəri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Azər Səfərov çıxış edərək “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası istiqamətində mühüm rol oynayacağını bildiriblər.

23-го мая состоялась презентация издания «Карабах и Восточный Зангезур. Атлас природных ресурсов», подготовленного при сотрудничестве Института геологии и геофизики Министерства науки и образования (ведущая организация), научных учреждений, которые функционируют под ведомством Министерства науки и образования (МНО) и Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), а также Министерства экологии и природных ресурсов (МЭПР).
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, генеральный директор Института геологии и геофизики академик Акиф Ализаде, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, председатель правления Агентства геодезии и картографии МЭПР Назим Исмайлов, сотрудники Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА, Института нефти и газа МНО, Института почвоведения и агрохимии МНО, Института экономики МНО и Бакинского государственного университета.
Открыв мероприятие вступительным словом, главный редактор издания, генеральный директор Института геологии и геофизики МНО академик Акиф Ализаде сообщил, что новый атлас, предусмотренный для широкой общественности и круга специалистов, посвящен общегеографическому состоянию и богатым природным ресурсам Карабахского региона, который является одной из колыбелей человечества и мировой культуры, отличается древней историей и природным богатством, представлен в современном экономическом районировании Азербайджанской Республики Карабахским и Восточно-Зангезурским экономическими районами. Академик Акиф Ализаде отметил, что данный атлас – результат многолетних и системных научных исследований, в ходе которых были собраны и проанализированы сотни материалов, связанных с географией, природными ресурсами, климатом и экологическим состоянием региона.
История Карабаха и Восточного Зангезура, продолжил академик, уходит корнями в глубокую древность, в годы оккупации ученые были лишены возможности вести в регионе исследования, на протяжении 30-ти лет уничтожалась не только инфраструктура края, но и его природа, экология, биоразнообразие. Сказав, что после исторической Победы, одержанной под руководством Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне, и успешных антитеррористических мероприятий были полностью восстановлены территориальная целостность и государственный суверенитет Азербайджана, оратор добавил, что в настоящее время ведутся широкомасштабные созидательные работы по восстановлению региона.
Гендиректор Института геологии и геофизики сообщил, что после освобождения наших земель от оккупации были возобновлены и научные исследования, был изучен геологический и экологический потенциал региона, и презентуемый атлас – вклад отечественной науки, ученых в созидательные работы, которые ведутся в Карабахе и Восточном Зангезуре. Академик подчеркнул, что новое издание подготовлено при поддержке главы государства в ходе совместной работы сотрудников Министерства науки и образования, НАНА и Министерства экологии и природных ресурсов, собранные новые материалы сыграют важную роль в дальнейшей экономической и культурной жизни Азербайджана.
Академик Акиф Ализаде отметил, что большую работу в подготовке карт, представленных в атласе, проделали сотрудники Агентства геодезии и картографии Министерства экологии и природных ресурсов. Активное участие в этом процессе, продолжил академик, принимала и НАНА, в последние годы под руководством академика Исы Габиббейли Академия наук принимает активное участие в общественно-политической жизни страны.
Академик Акиф Ализаде подчеркнул: «Издание атласа природных ресурсов Карабаха и Восточного Зангезура на азербайджанском, английском и русском языках дает возможность значительно расширить читательскую аудиторию. С этой точки зрения издание является надежным источником о природном разнообразии Карабаха и Восточного Зангезура для средних и высших учебных заведений, органов исполнительной власти и муниципалитетов, научно-исследовательских центров, заинтересованных международных структур, а также прочих зарубежных организаций».
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который поприветствовал участников мероприятия от имени Национальной академии наук Азербайджана и подчеркнул, что презентация нового атласа является знаменательным событием в научной жизни республики. Академик сообщил, что после восстановления территориальной целостности и государственного суверенитета Азербайджана в результате 44-дневной Отечественной войны и антитеррористических мероприятий, реализованных под руководством Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева, в рамках Государственной программы «Великое возвращение» на освобождённых от оккупации территориях ведутся широкомасштабные созидательные работы, спустя 30 лет в регионе возобновлены и научные исследования. По словам руководителя НАНА, сегодня в Карабахе ведётся работа по сбору материалов, что было невозможным на протяжении почти 30-летней оккупации, эти материалы затем привлекаются к исследованиям, разрабатываются их научные основы.
За истекший период, продолжил академик Иса Габиббейли, совместно с Министерством экологии и природных ресурсов и Министерством науки и образования было подготовлено третье издание «Красной книги», в Институте фольклора НАНА издана «Антология зангезурского фольклора», в Институте языкознания имени Насими – «Карабахский и Восточно-Зангезурский диалектологический атлас азербайджанского языка», а в Институте истории и этнологии имени А.А.Бакиханова – книга «История Отечественной войны: фактор личности».
Сказав, что атлас природных ресурсов Карабаха и Восточного Зангезура – весомый вклад отечественной науки в мероприятия по восстановлению и развитию, реализуемые под руководством Президента Ильхама Алиева в Карабахе и Восточном Зангезуре, руководитель НАНА отметил, что подготовленный под руководством академика Акифа Ализаде атлас – ценный источник, который охватывает всю территорию Карабаха от Нижне-Аразской долины до Кельбеджара и Лачына.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Представленные в атласе карты имеют не только геологическое значение. Будучи первым географическим атласом, созданным после освобождения территорий от оккупации, данное издание имеет и важное политическое значение. Здесь вниманию читателей представлены и важные исторические и топонимические сведения. Новое издание – геологический паспорт Карабаха и Восточного Зангезура и одно из важных достижений нашей науки».
Далее с обширной презентацией выступил научный руководитель и редактор издания член-корреспондент НАНА Талат Кенгерли. Ученый сообщил, что атлас, который подготовлен при поддержке и заботе главы государства, является незаменимым научным сборником и основным направляющим документом, который освещает природное разнообразие региона.
Также на церемонии выступили заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, председатель правления Агентства геодезии и картографии МЭПР Назим Исмайлов, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета академик Васиф Бабазаде, заведующий лабораторией Института почвоведения и агрохимии МНО член-корреспондент НАНА Амин Исмайлов и руководитель Научного центра восстановления постконфликтных территорий Института экономики МНО доктор философии по экономике Азер Сафаров. Они подчеркнули значение атласа природных ресурсов Карабаха и Восточного Зангезура и отметили, что это – вклад науки в мероприятия по восстановлению освобожденных от оккупации территорий.