AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda dünya şöhrətli alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Həbib Şahtaxtinskinin anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunmuş yubiley iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq bildirib ki, görkəmli alim Həbib Şahtaxtinskinin anadan olmasının 120 illik yubileyi ilə bağlı Elmi şuranın yubiley iclasının daha geniş miqyasda, respublika səviyyəsində keçirilməsi nəzərdə tutulsa da, mövcud karantin rejimi qaydaları buna imkan vermədiyindən iclasın məhdud sayda alimlərin iştirakı ilə keçirilməsi qərara alındı.
Akademik D.Tağıyev kimyaçı alim H.Şahtaxtinskinin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən olan Azərbaycanın mineral xammalının öyrənilməsi və kompleks işlənməsi ilə bağlı tədqiqatlarından bəhs edib. Bildirib ki, alimin Azərbaycanın mineral sərvətlərinin emalına aid tədqiqatları əsas mineral xammalların – alunitin, Filizçay polimetal filizinin, Daşkəsən dəmir filizinin, titanlı dəniz qumunun, baritlərın, daş duzun, dolomitlərin emal problemlərini, nadir, səpələnmiş, qara və əlvan metalların kimyası və texnologiyası kimi böyük sahələri əhatə etmişdir.
“Akademik Həbib Şahtaxtinskinin məşğul olduğu mühüm problemlərdən biri də əlvan metallurgiya sənayesində alınan və tullantı qazlarının tərkibinə daxil olan kükürd qazlarından elementar kükürdün alınmasıdır”, – deyə bildirən D.Tağıyev kimyaçı-alim tərəfindən dünya təcrübəsində ilk dəfə olaraq, müxtəlif katalizatorlardan istifadə etməklə kükürd 4-oksidin aşağı temperaturda konversiya qazı ilə reduksiyasının elmi əsaslarının işlənilib hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, keçmiş SSRİ Əlvan Metallurgiya Sənayesi Nazirliyi tərəfindən bu metod yüksək qiymətləndirilmiş və bu metodun Norilsk metallurgiya kombinatında mis zavodunda tətbiq olunması qərara alınmışdır.
Qeyd olunub ki, H.Şahtaxtinskinin elmi işlərinin nəticələri 7 monoqrafiya və dərsliklərdə, 400 elmi məqalədə, müəllif şəhadətnamələrində və elmi hesabatlarda ümumiləşdirilmişdir. Onun rəhbərliyi altında 40-dan çox fəlsəfə və elmlər doktoru, minlərlə mühəndis-texnoloq, kimyaçı, müəllim və elmi işçilər hazırlanmışdır.
Akademik D.Tağıyev bildirib ki, görkəmli alimin elmi fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilmişdir. O, “Əməkdar Elm Xadimi” adına layiq görülmüş, "Oktyabr İnqilabı" ordeni, “1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində rəşadətli əməyinə görə” medalı, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin “Fəxri Fərmanı” ilə təltif olunmuşdur.
İnstitut direktoru əlavə edib ki, akademik H.Şahtaxtinski 1940-cı ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 1949-cü ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1950-ci ildə professor elmi adını almışdır. 1967-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. O, 1937-1959-cu illərdə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunda Analitik kimya kafedrasının müdiri işləmişdir. H.Şahtaxtinski ömrünün sonuna qədər 1959-cu ildə özünün təşəbbüsü ilə Azərbaycan EA-nın Kimya İnstitutunda (indiki akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri üzvi Kimya İnstitutu) yaradılan, Azərbaycanda elmi istiqamətinə görə yeganə olan “Mineral maddələrin texnologiyası” laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir.
Daha sonra görkəmli alimin yaratdığı şöbənin yetirməsi olan professor Arif Heydərov H.Şahtaxtinskinin keçdiyi həyat yolu haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib.
Sonda professorlar Arif Əfəndi və İxtiyar Bəxtiyarlı, k.ü.f.d.Vaqif Qasımov və başqaları alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS has hosted a jubilee meeting dedicated to the 120th anniversary of world-famous scientist, Honored Scientist, academician Habib Shakhtakhtinsky.
Opening the event, ANAS Vice-President, Director of the Institute, academician Dilgam Tagiyev said that although the anniversary meeting of the Scientific Council on the 120th anniversary of prominent scientist Habib Shakhtakhtinsky was planned to be held on a larger scale, at the national level, the current quarantine regime rules did not allow it, it was decided to hold the meeting with a limited number of scientists.
Academician D.Taghiyev spoke about the research of chemist H.Shahtakhtinsky on the study and complex development of mineral resources of Azerbaijan, which is one of the main directions of his scientific activity. He said that the scientist's research on the processing of mineral resources of Azerbaijan is as large as the chemistry and technology of processing of major mineral raw materials - alunite, Filizchay polymetallic ore, Dashkesan iron ore, titanium sea sand, barite, rock salt, dolomite, rare, scattered, ferrous and non-ferrous metals.
"One of the important problems of academician Habib Shakhtakhtinsky is the extraction of elemental sulfur from sulfur gases obtained in the non-ferrous metallurgy industry and included in the waste gases," said Tagiyev. He noted that the scientific basis for the reduction of oxide with conversion gas at low temperatures has been developed.
It was noted that the results of H. Shakhtakhtinsky's scientific work were summarized in 7 monographs and textbooks, 400 scientific articles, author's certificates and scientific reports. Under his leadership, more than 40 doctors of philosophy and sciences, thousands of engineers-technologists, chemists, teachers and scientists were trained.
Academician D. Tagiyev said that the scientific activity of the prominent scientist was highly appreciated. He was awarded the title of "Honored Scientist", the "October Revolution" order, the medal "For Valiant Labor in the Great Patriotic War of 1941-1945", the "Honorary Decree" of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR.
The director of the institute added that academician H.Shahtakhtinski received the degrees of Doctor of Philosophy in Chemistry in 1940, Doctor of Sciences in Chemistry in 1949, and Professor in 1950. In 1967 he was elected an active member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. In 1937-1959, he worked as the head of the Department of Analytical Chemistry at the Azerbaijan Institute of Petroleum and Chemistry named after M. Azizbayov. Until the end of his life, H. Shakhtakhtinski headed the "Minerals Technology" laboratory, which was established on his own initiative in 1959 at the Institute of Chemistry of the Academy of Sciences of Azerbaijan (now the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after M. Nagiyev).
Finally, professors Arif Efendi and Ikhtiyar Bakhtiyarli, Ph.D. Vagif Gasimov and others shared their memories of the scientist.