AMEA prezidenti Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində aparılan tədqiqatlarla tanış olub
Sentyabrın 18-də AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev akademiyanın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) aparılan seysmoloji, geofiziki, geodinamik və geokimyəvi tədqiqatlarla tanış olub.
AMEA Rəyasət Heyətinin üzvlərinin də iştirak etdiyi tədbirdə RSXM-in direktoru, akademiyanın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli çıxış edərək bildirib ki, mərkəz tərəfindən tədqiqatlar 62 seysmik stansiyadan ibarət şəbəkənin məlumatları əsasında həyata keçirilir. Q.Yetirmişli 2021-ci ilə qədər mərkəzin Azərbaycan ərazisində fəaliyyət göstərən stansiyalarının sayının 84-ə yüksəldiləcəyini söyləyib.
Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, 2019-cu il ərzində Abşeron yarımadasında 7 məntəqədə Bazalt tipli gözləmə rejimində işləyən şəbəkənin stansiyalarında profilaktik işlər aparılıb, paralel olaraq ayda 1 dəfə cihazlardan seysmoloji məlumatların elektron daşıyıcılarına köçürülməsi həyata keçirilib.
Stansiyaların seysmoloji-geofiziki-geodinamiki kompleks tədqiqatlarda istifadə edilən cihazlarını nümayiş etdirən alim onların texniki imkanları barədə məlumat verib, baş vermiş zəlzələlər haqqında toplanılan təcili məlumatların müvafiq qurumlara göndərildiyini söyləyib.
Mərkəz direktoru 427-2019-cu illər ərzində Azərbaycan ərazisində güclü zəlzələlərin episentrlər xəritəsini təqdim edib, 2020-ci ilin ötən dövründə ölkəmiz və ona bitişik ərazilərdə 5428 zəlzələnin baş verdiyini, onlardan 14-nün hiss olunduğunu vurğulayıb. Qurban Yetirmişli Şamaxı-İsmayıllı zonasında seysmik aktivliyin müşahidə edildiyini bildirib, eləcə də son bir neçə ildə sözügedən ərazidə baş verən zəlzələrdən danışıb.
Alim Azərbaycanda ilk dəfə Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi tərəfindən palçıq vulkanlarının püskürmə dərinliyinin və hansı müddətə davam etməsi barədə analizlərin aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
Rəhbərlik etdiyi müəssisənin beynəlxalq əlaqələri və layihələri barədə məlumat verən Qurban Yetirmişli bu gün RSXM-in ABŞ və Avropanın aparıcı seysmoloji və geofiziki təşkilatlarına üzv olduğunu, birgə önəmli tədqiqatlar apardığını deyib.
Natiq, həmçinin mərkəz tərəfindən ötən dövr ərzində 600 elmi məqalə və 10 monoqrafiyanın çap edildiyini söyləyib, qurumun əməkdaşlarının iştirak etdiyi konfrans, simpozium və tədqiqatlardan danışıb.
Sonda qurumun rəhbəri RSXM-in yeni nəşrlərini AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edib.

President of ANAS got acquainted with the research conducted at the Republican Seismological Seurvey Center
On September 18, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev got acquainted with seismological, geophysical, geodynamic and geochemical researches conducted at the Republican Seismological Survey Center (RSSC) of the academy.
Speaking at the event, which was also attended by members of the Presidium of ANAS, the director of the RSSC, corresponding member of the academy Gurban Yetirmishli said that the center conducts research on the basis of data from a network of 62 seismic stations. By 2021, the number of stations of the center operating in Azerbaijan will be increased to 84, he noted.
He also stated that in 2019, preventive work was carried out at the stations of the network operating in Basalt-type standby mode in 7 points in the Absheron Peninsula, in parallel, the transfer of seismic data from devices to electronic media was carried out once a month.
The director of the center presented a map of the epicenters of strong earthquakes in Azerbaijan in 427-2019, noting that in 2020, 5,428 earthquakes occurred in the country and adjacent areas, of which 14 were felt. Gurban Yetirmishli said that seismic activity was observed in the Shamakhi-Ismayilli zone.
The scientist also noted that for the first time in Azerbaijan, Republican Seismological Survey Center conducted an analysis of the depth and duration of mud volcanoes.
Finally, the head of the organization presented the new publications of the RSSC to the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev.