AMEA prezidenti Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində aparılan tədqiqatlarla tanış olub
Sentyabrın 18-də AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev akademiyanın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) aparılan seysmoloji, geofiziki, geodinamik və geokimyəvi tədqiqatlarla tanış olub.
AMEA Rəyasət Heyətinin üzvlərinin də iştirak etdiyi tədbirdə RSXM-in direktoru, akademiyanın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli çıxış edərək bildirib ki, mərkəz tərəfindən tədqiqatlar 62 seysmik stansiyadan ibarət şəbəkənin məlumatları əsasında həyata keçirilir. Q.Yetirmişli 2021-ci ilə qədər mərkəzin Azərbaycan ərazisində fəaliyyət göstərən stansiyalarının sayının 84-ə yüksəldiləcəyini söyləyib.
Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, 2019-cu il ərzində Abşeron yarımadasında 7 məntəqədə Bazalt tipli gözləmə rejimində işləyən şəbəkənin stansiyalarında profilaktik işlər aparılıb, paralel olaraq ayda 1 dəfə cihazlardan seysmoloji məlumatların elektron daşıyıcılarına köçürülməsi həyata keçirilib.
Stansiyaların seysmoloji-geofiziki-geodinamiki kompleks tədqiqatlarda istifadə edilən cihazlarını nümayiş etdirən alim onların texniki imkanları barədə məlumat verib, baş vermiş zəlzələlər haqqında toplanılan təcili məlumatların müvafiq qurumlara göndərildiyini söyləyib.
Mərkəz direktoru 427-2019-cu illər ərzində Azərbaycan ərazisində güclü zəlzələlərin episentrlər xəritəsini təqdim edib, 2020-ci ilin ötən dövründə ölkəmiz və ona bitişik ərazilərdə 5428 zəlzələnin baş verdiyini, onlardan 14-nün hiss olunduğunu vurğulayıb. Qurban Yetirmişli Şamaxı-İsmayıllı zonasında seysmik aktivliyin müşahidə edildiyini bildirib, eləcə də son bir neçə ildə sözügedən ərazidə baş verən zəlzələrdən danışıb.
Alim Azərbaycanda ilk dəfə Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi tərəfindən palçıq vulkanlarının püskürmə dərinliyinin və hansı müddətə davam etməsi barədə analizlərin aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
Rəhbərlik etdiyi müəssisənin beynəlxalq əlaqələri və layihələri barədə məlumat verən Qurban Yetirmişli bu gün RSXM-in ABŞ və Avropanın aparıcı seysmoloji və geofiziki təşkilatlarına üzv olduğunu, birgə önəmli tədqiqatlar apardığını deyib.
Natiq, həmçinin mərkəz tərəfindən ötən dövr ərzində 600 elmi məqalə və 10 monoqrafiyanın çap edildiyini söyləyib, qurumun əməkdaşlarının iştirak etdiyi konfrans, simpozium və tədqiqatlardan danışıb.
Sonda qurumun rəhbəri RSXM-in yeni nəşrlərini AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edib.

18 сентября президент НАНА академик Рамиз Мехтиев ознакомился с сейсмологическими, геофизическими, геодинамическими и геохимическими исследованиями, проводимыми в Республиканском центре сейсмологической службы (РЦСС) академии.
Выступая на мероприятии, в котором также приняли участие члены Президиума НАНА, директор РЦСС член-корреспондент академии Гурбан Етирмишли сообщил, что центр проводит исследования на основе данных сети из 62 сейсмических станций. По словам Г.Етирмишли, к 2021 году количество действующих станций центра в Азербайджане будет увеличено до 84.
Он также довел до внимания, что в 2019 году были проведены профилактические работы на станциях сети (тип Базальт), функционирующей в режиме ожидания в 7 пунктах на Абшеронском полуострове, параллельно один раз в месяц осуществлялась передача сейсмических данных с устройств на электронные носители.
Продемонстрировав оборудование станций, используемое в комплексных сейсмолого-геофизико-геодинамических исследованиях, ученый сообщил об их технических возможностях и отметил, что собранная экстренная информация о землетрясениях направлена в соответствующие ведомства.
Директор центра представил карту эпицентров сильных землетрясений в Азербайджане за 427-2019 годы, подчеркнув, что в 2020 году в стране и прилегающих территориях произошло 5428 землетрясений, 14 из которых были ощутимы. Гурбан Етирмишли сообщил, что в течение последних нескольких лет в Шамахы-Исмаиллинской зоне наблюдалась сейсмическая активность.
Ученый также отметил, что впервые в Азербайджане Республиканский центр сейсмологической службы провел анализ глубины извержения и продолжительности грязевых вулканов.
Предоставляя информацию о международных связях и проектах возглавляемого им научного учреждения, Гурбан Етирмишли сказал, что сегодня РЦСС является членом ведущих сейсмологических и геофизических организаций США и Европы и проводит важные совместные исследования.
Докладчик также сообщил, что центром опубликовано 600 научных статей и 10 монографий, а также рассказал о конференциях, симпозиумах и исследованиях с участием сотрудников центра.
В завершение руководитель организации вручил президенту НАНА академику Рамизу Мехтиеву новые издания РЦСС.