Professor Tərbiz Əliyev Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının mükafatına layiq görülüb
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Tərbiz Əliyev Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının xüsusi mükafatına layiq görülüb. Azərbaycanlı alim Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının “Elmin Qızıl Fondu” milli proqramı çərçivəsində və Avropa Elmi-Sənaye Konsorsiumu mükafatı üzrə komissiyanın qərarına uyğun olaraq, eyni zamanda Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının 20 illik yubileyi münasibəti ilə təsis edilmiş “Primus inter pares” (Bərabərlər arasında birinci) adlı ordenlə və diplomla təltif olunub.
Alim bu mükafatı elm və təhsilin inkişafına verdiyi töhfələrə, xüsusən də son 5 ildə çap olunmuş elmi əsərlərinin, kitablarının Rusiyada keçirilən beynəlxalq sərgilərdəki yüksək qiymətləndirmələrinin nəticələrinə əsasən alıb.
Bununla yanaşı, professor T.Əliyev Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının beynəlxalq elmi-metodiki nəşrlərin sərgilərinin təşkili üzrə təşkilat komitəsi tərəfindən rus dilində çap olunmuş “Azərbaycan sənayesinin innovasiyalı inkişafı” kitabına görə də xüsusi diploma layiq görülüb.

Профессор Тарбиз Алиев награжден премией Российской академии естественных наук
Заведующий отделом Института экономики НАНА доктор экономических наук, профессор Тарбиз Алиев награжден специальной премией Российской академии естественных наук. Азербайджанский ученый был награжден орденом и  дипломом «Primus inter pares» (первый среди равных) в рамках национальной программы «Золотой фонд науки» Российской академии естественных наук и в соответствии с решением комиссии о присуждении награды Европейского научно-промышленного консорциума.
Эту награду ученый получил за вклад в развитие науки и образования, в частности, за результаты его научных работ, опубликованных за последние 5 лет, высокую оценку его книг на международных выставках в России.
Кроме того, проф. Т. Алиев был награжден специальным дипломом за книгу «Инновационное развитие промышленности Азербайджана», изданную на русском языке оргкомитетом Российской академии естественных наук по организации выставок международных научно-методических изданий.