AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov bu il müəssisənin magistratura pilləsinə qəbul olan gənclərlə görüşüb.
Görüşdə elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov, Həmkarlar Komitəsinin sədri, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Sitarə Bağırova, İnnovasiya sektorunun rəhbəri Şıxəmir Eminov və Təhsil şöbəsinin müdiri Abasət İsayev iştirak ediblər.
Akademik Nazim Məmmədov gənclərə Fizika İnstitutunun tarixi və burada aparılan elmi tədqiqatlar haqqında məlıumat verib. Bildirib ki, magistrantların hər birindən fizika sahəsində elmi və dil biliklərinin yüksək olması tələb edilir. O, yeni qəbul olunmuş magistrantlara təklif olunan dissertasiya işlərinin mövzuları ilə tanış olub və tövsiyələrini verib.
Sonda magistrantlara dərslərində məsuliyyətli, çalışqan olmaq arzu olunub, bildirilib ki, müəssisənin rəhbərliyi onlara dəstək verməyə, hər cür köməklik göstərməyə hazırdır.
Qeyd edək ki, 2020\2021-ci il tədris ilində Fizika İnstitutunun magistratura pilləsinə nəzəri və riyazi fizika, kvant elektronikası, bərk cisimlər fizikası, bioloji sistemlər fizikası, yarımkeçiricilər fizikası, nanoelektronika ixtisasları üzrə 6 nəfər qəbul olunub.

Director of the Institute of Physics of ANAS, academician Nazim Mammadov met with the youth admitted to the master's degree of the institution this year.
The meeting brought together Deputy Director for Science, academician Javad Abdinov, Deputy Director for Innovation and Transfer, Doctor of Physical and Mathematical Sciences Ayaz Bayramov, Chairman of the Trade Union Committee, Ph.D. in Physical and Mathematical Sciences Sitara Bagirova, Head of Innovation Sector Shikhamir Eminov and Head of Education Department Abasat Isayev.
Academician Nazim Mammadov informed the youth about the history of the Institute of Physics and the scientific research conducted here. Meanwhile, he acquainted master students with the topics of dissertations and gave his recommendations.
Finally, the master students desired to be responsible and diligent in their studies, and was stated that the management of the institution is ready to support them and provide all possible assistance.
Note that in the 2020/2021 academic year, 6 people were admitted to the master's degree of the Institute of Physics in theoretical and mathematical physics, quantum electronics, solid state physics, biological systems physics, semiconductor physics, and nanoelectronics.