AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Avropa İttifaqının (Aİ) ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Malena Mard və nümayəndəliyin Əməliyyatlar Bölməsinin rəhbəri Yerun Villems ilə görüşüb.
Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında müxtəlif istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verən akademik A.Əlizadə müasir dövrdə Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin xüsusilə innovativ xarakter daşıdığını diqqətə çatdırıb. Malena Mard isə səmimi qəbula və ikitərəfli əlaqələrin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə öz təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə qonaqlara Azərbaycan elminin dünyaya, həmçinin təhsil sistemlərinə inteqrasiyasından və AMEA-da magistratura təhsilinin təşkilindən də söhbət açılıb. Bildirilib ki, AMEA gənc kadr hazırlığı sahəsində beynəlxalq təcrübənin tətbiqini genişləndirməkdədir.
Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, dünya təcrübəsinə əsaslanan elm texnoparkının, elm və biznesin birgə inkişafına xidmət edəcək İnnovasiya Fondunun, eləcə də biznes inkubatorlarının yaradılması nəzərdə tutulub.
Görüşdə ölkəmizdəki palçıq vulkanlarının müalicəvi əhəmiyyətindən, AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun istehsalı olan sürtgü yağları və digər məhsulları haqqında da danışılıb. Ötən ay ölkəmizdə ilk dəfə təşkil olunmuş Bakı Elm Festivalına toxunan akademik Azərbaycanda elmin inkişafı və onun populyarlaşdırılmasına diqqət göstərildiyini vurğulayıb.
Sonda Aİ və Azərbaycan innovasiya mühitinin qiymətləndirilməsi və perspektiv istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, innovativ layihələrin dəstəklənməsi üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

ANAS president acad. Akif Alizadeh met with Malena Mard, ambassador head of European Union delegation to Azerbaijan (EU)and Jeroen Williems, Head of Operations Section of the delegation.
Providing information about researches carrying out in the institutes and organizations of ANAS, acad. Akif Alizadeh spoke about integration of Azerbaijan science into the world including, world educational systems, as well as organization of magistracy education in ANAS.
ANAS enhance the application of international experience in the field of young staff training. Techno Park based on world experience, Innovation Foundation which will lead to joint development of science and business, and business incubators are intended to establish as well, he stated.
In the meeting were touched upon healing importance of mud volcanoes, lubricating oils of Experimental-Industrial Plant and other products.
Finally, view of exchange was carried out over estimating the EU and Azerbaijan innovation scope, and the necessity of cooperation development for supporting innovative projects.