“Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunan gənc alimlər AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilib
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”nın təsis edilməsi haqqında” 2 iyul 2013-cü il tarixli fərmanına müvafiq olaraq 14 gənc alim AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunmuşdur.
10 dekabr 2014-cü il tarixdə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında mükafata təqdim olunan gənc alimlər AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşlar.
Qeyd edək ki, ölkə Prezidentinin Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədi ilə mükafata namizədliyi təqdim olunacaq gənc alimlərin müəyyənləşdirilməsi üzrə Ekspert komissiyası yaradılmış, 14 gənc alim əldə etdikləri elmi nailiyyətlərə dair ekspert komissiyası qarşısında çıxış etmişlər.
Bölmə bürolarından təqdim olunan 14 nəfər gəncin elmi biliklərinin qiymətləndirilməsi həyata keçirilmişdir. Geniş müzakirədən sonra Ekspert komissiyası 4 nəfər gənc alimi “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim etmək üçün AMEA Rəyasət Heyətinə tövsiyə etmişdir.
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na namizədliyi irəli sürülən 4 gənc alimin siyahısı müzakirə olunduqdan sonra AR Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim edilmişdir.
Prezident mükafatına namizədlər AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sektor müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçisi Nərmin Rzayeva, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin elmi işçisi Kəmalə Nuriyeva və Gəncə Bölməsinin elmi işçisi Elnur Həsənovdur.

Как известно, в соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики от 2 июля 2013 года об учреждении «Президентской премии для молодёжи» 14 молодых учёных по решению Президиума НАНА были представлены на соискание «Президентской премии для молодёжи».
10 декабря 2014 года на заседании Президиума НАНА молодые ученые, представленные на соискание премии, были награждены Почётной грамотой НАНА.
Отметим, что в целях обеспечения исполнения соответствующего Указа Президента АР распоряжением Президиума НАНА от 26 сентября была создана экспертная комиссия по избранию молодых ученых, выдвинутых на соискание Президентской премии.
После широких обсуждений специальная комиссия порекомендовала Президиуму НАНА представить кандидатуру 4 молодых ученых на соискание премии.
После обсуждения на заседании Президиума НАНА список с именами 4 претендентов на соискание «Президентской премии для молодёжи» был представлен в Министерство молодежи и спорта АР.
Претендентами на соискание Президентской премии стали – зав. сектором Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Нигяр Исмаилова, научный сотрудник Института систем управления Нармин Рзаева, научный сотрудник Национального музея азербайджанской литературы Кямаля Нуриева и научный сотрудник Гянджинского отделения Эльнур Гасанов.