“Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunan gənc alimlər AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilib
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”nın təsis edilməsi haqqında” 2 iyul 2013-cü il tarixli fərmanına müvafiq olaraq 14 gənc alim AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunmuşdur.
10 dekabr 2014-cü il tarixdə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında mükafata təqdim olunan gənc alimlər AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşlar.
Qeyd edək ki, ölkə Prezidentinin Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədi ilə mükafata namizədliyi təqdim olunacaq gənc alimlərin müəyyənləşdirilməsi üzrə Ekspert komissiyası yaradılmış, 14 gənc alim əldə etdikləri elmi nailiyyətlərə dair ekspert komissiyası qarşısında çıxış etmişlər.
Bölmə bürolarından təqdim olunan 14 nəfər gəncin elmi biliklərinin qiymətləndirilməsi həyata keçirilmişdir. Geniş müzakirədən sonra Ekspert komissiyası 4 nəfər gənc alimi “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim etmək üçün AMEA Rəyasət Heyətinə tövsiyə etmişdir.
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na namizədliyi irəli sürülən 4 gənc alimin siyahısı müzakirə olunduqdan sonra AR Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim edilmişdir.
Prezident mükafatına namizədlər AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sektor müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçisi Nərmin Rzayeva, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin elmi işçisi Kəmalə Nuriyeva və Gəncə Bölməsinin elmi işçisi Elnur Həsənovdur.

As is known, in accordance with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan on July 2, 2013 on the establishment of “Presidential Award for Youth” 14 young scientists by the decision of the Presidium of ANAS were submitted for “Presidential Award for Youth”.
December 10, 2014 in a meeting of the Presidium of ANAS young scientists, presented the award, were awarded the Diploma of ANAS.
Note that in order to enforce the relevant Presidential Decree of the Presidium of ANAS September 26 has been established Expert committee for the election of young scientists nominated for the Presidential Award.
After extensive discussions, a special commission recommended the Presidium of ANAS to nominate four young scientists for the award.
After discussion by the Presidium of ANAS a list with the names of four contenders for the competition “Presidential Award for Youth” was submitted to the Ministry of Youth and Sport of Azerbaijan.
Presidential contenders for the competition awards were – Nigar Ismayilova, PhD in engineering sector chief of the Institute of Information Technology of ANAS, Narmin Rzayeva, researcher at the Institute of Control Systems, Kamala Nuriyeva, researcher at the National Museum of Azerbaijani Literature and Elnur Hasanov, researcher at the Ganja branch.
The award consists of a monetary award in the amount of 10 thousand manat, diploma, certificate and badge.