AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 29-cu ildönümünə həsr olunan “Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!” adlı tədbir keçirilib.
Tədbiri muzeyin “Azərbaycan tarixçiləri” ilk ərazi təşkilatının sədri Pərvanə Əzimova açaraq, “Ulu öndər Heydər Əliyev: “Müstəqil Azərbaycan naminə!” adlı məruzəsini təqdim edib.
O, ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda həlledici fəaliyyətindən, həmçinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin əldə etdiyi uğurlardan bəhs edib. O, Ali Baş Komandanın liderliyində torpaqlarımızın işğaldan azad olunacağına və ordumuzun gücünə inandığını vurğulayıb.
“Azərbaycan sikkələri əsas dövlətçilik rəmzidir” adlı məruzə ilə çıxış edən muzeyin Numizmatika və epiqrafika elmi fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova Azərbaycan sikkələrinin bütün tarixi dövrləri təmsil edən önəmli faktiki tapıntılar olduğunu bildirib. Məruzəçi dövlətçiliyin başlıca rəmzi olan sikkə zərbi hüququnun məhz Azərbaycan sikkələri ilə təmsil edildiyini və müstəqil Azərbaycanın numizmatik irsinin tədqiqi, təbliği sahəsində əldə edilmiş uğurlardan danışıb.
Muzeyin Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şuarsının sədri, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova “Qanla yazılan tarix” adlı məruzəsində müasir dövr hadisələrinə toxunaraq, xalqımızın müstəqilliyinin əldə edilməsində canlarından keçən Vətən oğullarımızın rəşadətindən bəhs edib. O, suverenliyimizin bərpasında gənclərin fəal olduğunu vurğulayıb və gələcək qələbələrə inandığını söyləyib.
Daha sonra Numizmatika və epiqrafika elmi fond şöbəsinin elmi işçisi Şəfa Mövsümov çıxış edərək “Milli azadlıq hərəkatı və dövlət müstəqilliyimiz” adlı məruzəsini təqdim edib. O, çıxışında Azərbaycan xalqının milli azadlıq hərəkatı tarixinə nəzər salaraq, 20 Yanvar hadisələri və respublikamızda erməni separatizminə qarşı xalqımızın həmrəyliyinə toxunub. Məruzəçi SSRİ-nin dağılması və Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası uğrunda aparılan mübarizə barədə ətraflı məlumat verib.

National Museum of Azerbaijan History of ANAS and New Azerbaijan Party Sabayil district Organization has realized an event entitled “Karabakh is ours, Karabakh is Azerbaijan”, dedicating 29th anniversary of the renewal of independence of the Republic of Azerbaijan.
Opening the event, Parvana Azimova, chairwoman of the museum's first territorial organization "Azerbaijani historians", presented her lecture dubbed "Great leader Heydar Aliyev: “For the sake of independent Azerbaijan!”
She spoke about the decisive activity of the great leader Heydar Aliyev for the independence of Azerbaijan, as well as the achievements of our country under the leadership of President Ilham Aliyev. She expressed confidence that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, our lands will be liberated from occupation and our army will be strong.
Senior researcher of the Department of Numismatics and Epigraphy of the museum, Ph.D. Aygun Mammadova delivered a lecture entitled "Azerbaijani coins are the main symbol of statehood" and stated that Azerbaijani coins are important factual findings representing all historical periods.
Presenting her lecture dubbed "History written in blood", Sevinj Nasirova, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the museum, Ph.D., touched upon the events of modern times and spoke about the bravery of our sons who died in the independence of our people.
Then Shafa Movsumov, a researcher at the Department of Numismatics and Epigraphy, presented a lecture titled as "National liberation movement and our state independence". In his speech, he glanced at the history of the national liberation movement of the Azerbaijani people, the events of January 20 and the solidarity of our people against Armenian separatism in our country.