Azərbaycan və Rusiya alimləri birgə tədqiqat imkanlarını müzakirə ediblər
AMEA ilə Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) Yer Elmləri Bölməsi (YEB) arasında yeni birgə tədqiqat imkanları müzakirə edilib. Dekabrın 7-dən 10-na qədər Moskvaya səfər çərçivəsində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti REA Yer Elmləri Bölməsinin alimləri ilə görüşüb. AMEA Yer Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov və AMEA H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun da daxil olduğu nümayəndə heyətinin REA YEB-in akademik-katibi, akademik Aleksandr Qliko və onun müavini Mixail Fedonkinlə keçirilmiş görüşündə elmi əlaqələrin tərəflərin maraqları çərçivəsində və planlı inkişaf etdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələr zamanı Yer elmləri sahəsində ötən illərdə yaranmış elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib və Qafqaz-Xəzər regionunun geodinamik şəraitinin, geoloji təhlükələrin, karbohidrogen sistemlərinin, həmçinin palçıq vulkanizminin və ekoloji problemlərin birgə tədqiq edilməsinin prioritet istiqamət kimi qəbul edilməsi haqqında razılıq əldə olunub. Eyni zamanda, REA YEB-in tərkibindəki institutlarda geologiya, geofizika, seysmologiya, dəniz dibi tektonikası və coğrafiya üzrə Azərbaycan üçün vacib olan prioritet elmi istiqamətlərdə aspirantura təhsilinin qaydaları da müzakirə edilib.
Sonra AMEA nümayəndə heyəti REA-nın Yer Fizikası İnstitutunun direktoru, professor Sergey Tixoskiy ilə görüşüb. Azərbaycanlı alimlər institutda aparılan yeni elmi tədqiqatlara həsr olunmuş seminarda iştirak edib, institutun elmi-təcrubi bazası ilə yaxından tanış olublar. Birlikdə Qafqaz-Xəzər regionunda geofiziki və seysmik monitorinq və neft-qaz geofizikası sahəsində tədqiqatların aparılması planlaşdırılıb.
Səfər çərçivəsində REA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Vladimir Kotlyakov və institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Arkadiy Tişkov ilə, daha sonra REA-nın Okeanologiya İnstitutunun direktor müavini, müxbir üzvü, professor Leopold Lopkovski ilə görüşən AMEA-nın nümayəndə heyəti mümkün birgə fəaliyət planlarını müzakirə edib, dəniz dibinin geoloji quruluşunu və geoloji təhlükələri tədqiq etmək üçün nəzəri üsullar və geofiziki dəniz texnikası haqqında fikir mübadiləsi aparıb, həmçinin ilkin tədqiqat kimi “Xəzər dənizi və onun ətraf regionlarının atlası”nın yaradılması vacib hesab olunub.
Səfərin sonunda REA və AMEA Yer Elmləri Bölmələri arasında Qafqaz –Xəzər regionunda birgə tədqiqatların aparılması haqqında müqavilənin şərtləri müəyyənləşdirilib və tədqiqatların elmi proqramı hazırlanıb.

Азербайджанские и российские ученые обсудили возможности новых совместных исследований
Между Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) и Отделением наук о Земле (ОНЗ) Российской академии наук (РАН) обсуждены возможности новых совместных исследований.
В рамках визита в Москву, который проходил с 7-го по 10-е декабря, делегация во главе с вице-президентом НАНА, академиком Ибрагимом Кулиевым встретилась с учеными Отделения наук о Земле РАН. Делегация, в которую вошли академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Кадиров и директор Института географии имени Г.Алиева НАНА, академик Рамиз Мамедов, встретилась с академиком-секретарем ОНЗ РАН, академиком Александром Глико и его заместителем, академиком Михаилом Федонкиным.
На встрече состоялся обмен мнениями в сфере налаживания научных связей и их планомерного развития. Во время обсуждения была подчеркнута значимость еще большего развития налаженных за последние годы научных связей в области наук о Земле. Было достигнуто соглашение о признании приоритетным совместных исследований геодинамического положения, геологических опасностей и углеводородных систем на Кавказско-Каспийском регионе, а также грязевого вулканизма и экологических проблем. Были обсуждены также правила обучения в аспирантуре в институтах при ОНЗ РАН в таких приоритетных для Азербайджана научных сферах, как геология, геофизика, сейсмология, тектоника морских глубин и география.
Затем делегация НАНА встретилась с директором Института физики Земли РАН, профессором Сергеем Тихоцким. Азербайджанские ученые приняли участие на семинаре, посвященном новым научным исследованиям, которые проводятся здесь, и ознакомились с научно-испытательной базой института. Запланировано совместное проведение геофизического и сейсмического мониторинга в Кавказско-Каспийском регионе и исследований в области нефтегазовой геофизики.
В рамках поездки также были проведены встречи делегации НАНА с директором Института географии РАН, академиком Владимиром Котляковым и заместителем директора по научной работе, профессором Аркадием Тишковым, с заместителем директора Института Океанологии РАН, членом-корреспондентом РАН, профессором Леопольдом Лобковским. На встречах были обсуждены планы совместных работ, состоялся обмен мнениями о теоретических методах исследования геологического строения морских глубин и геологических опасностей, а также о геофизической морской технике. Стороны подчеркнули важность создания «Атласа Каспийского моря и окружающих его регионов» как первичного исследования.
В заключение поездки были определены условия договора между Отделениями наук о Земле РАН и НАНА о проведении совместных исследований в Кавказско-Каспийском регионе, подготовлена научная программа этих исследований.